נערה שהיתה אומרת בטירוף דעת שתינשא למלך המשיח

מעט מאוד ידוע על שרה האשכנזית, אשתו השלישית של משיח השקר שבתי צבי. אלכסנדר ון דר הוון צירף בספרו את קטעי העדויות עליה לתמונה של אשה בעלת השפעה חשובה בשבתאות, שהיתה בכללותה תנועה שנשים מילאו בה תפקיד מרכזי

רות אלמוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות אלמוג

שרה האשכנזית, מלכת השבתאים, מאת אלכסנדר ון דר הוון, הוצאת אדרא, 2018, 113 עמודים

ספר זהיצא בסדרה לחקר תולדות השבתאות וגלגוליה, מקורות ומחקרים בעריכת פרופ' אבי אלקיים, שחברי המערכת שלה הם פרופ' יהודה ליבס ופרופ' יעקב ברנאי. זהו ספר פולמוסי־מחקרי על דמותה של אשתו השלישית של שבתי צבי, שרה האשכנזייה.

בגלל שהמקורות המספרים עליה מועטים והנעלם גובר על הידוע, הדמות מעוררת את הדמיון ונרקמו סביבה סיפורים מסיפורים שונים. כוונתי ליצירות ספרותיות שבהן היא מופיעה או שבהן היא הגיבורה, כמו למשל "חולמי הגטו" מאת ישראל זנגוויל (1926-1864), "תבוא מלכותך" מאת פליקס טיילהבר, רומאן על זמנם של רמברנדט ושפינוזה (צוין אך לא מצאתי עליו שום פרטים), "שבתי צבי ויהודית מביאלופול" מאת זאכר מזוך, "כלתו של המשיח" מאת זליג שכנוביץ (1925, פרנקפורט) ו"האלה היהודייה" מאת רפאל פטאי (סבהּ של זמרת האלט הנפלאה מירה זכאי; 1996-1910). שרה האשכנזית מופיעה גם ב"זיכרונות לבית דוד" מאת צבי הרמן רקנדורף, שנכתב ב-1856-7 ושתורגם ועובד ביד א"ש פרידברג. וגם "משפחת צירנדורף" מאת יעקב וסרמן, סופר שלמרבה הצער כמעט נשכח מלב, שספרו זה תורגם לעברית וגם עוּבּד על־ידי אורי ניסן גנסין בשם "בימי שבתי צבי" (1913).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ