האם באמת ניתנה תורה בסיני בחג שבועות?

הקישור המאולץ של חג השבועות המקראי, הקשור ללוח השנה החקלאי, לבין יום מתן תורה מוביל לסבך גדול של תהיות וקושיות המתעוררות כבר בתלמוד הבבלי ומתחזקות בקריאה מדוקדקת של תיאור מעמד הר סיני בספר שמות. האם התורה שניתנה בסיני כללה את כל המצוות או רק את עשרת הדיברות? לכאורה, מתן תורה על הר סיני אמור היה להיות תחילתו של התהליך של קיום המצוות, אבל מתברר שיש מצוות שנאמר עליהן שעם ישראל קיים אותן עוד לפני מתן תורה

איתמר גרינולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר גרינולד

כמדומה שאין בכך משום גוזמה אם נאמר שאין לך חג שהרבו לכתוב בעניינו — תאריכו, שמו ומנהגיו — כמו חג השבועות. עניינים רבים, וכפי שנראה מורכבים וסבוכים, תלויים בו, החל בסוגיות שקשורות בחישובי הלוח היהודי וכלה בעיצובו של החג כ"זמן מתן תורתנו". בנושא אחרון זה נעסוק כאן.

כידוע, אין התורה מציינת תאריך מדויק לאירוע של מתן תורה ואף אינה קובעת דברים ברורים לגבי הדרך שיש לציין בה את המאורע כחג ומועד. עובדה זו עוררה דיונים בין חכמים וחוקרים, וכבר בתלמוד הבבלי מצאנו מחלוקת בעניין זה; "תנו רבנן: בשישי בחודש ניתנו עשרת הדיברות לישראל. רבי יוסי אומר: בשבעה בו... ודכולי עלמא (ועל דעת החולקים בדבר) בשבת ניתנה תורה לישראל" (מנחות ס"ה עמ' ב').

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ