כשרוזה האדומה ולאה גולדברג יצאו לטייל בשדה

האם מקרה הוא ששירה הנודע של לאה גולדברג "האומנם" או "את תלכי בשדה" נכתב זמן קצר אחרי שהשלימה לתרגם את המכתבים מבית הסוהר של רוזה לוקסמבורג? רעיונות ומשפטים שלמים מן המכתבים המתורגמים מצאו את דרכם אל השיר הזה ולא רק אליו. ואולי פשר הזיקה שחשה אל ההוגָה המהפכנית טמון בכך ששתיהן לא נישאו ולא היו לאמהות. בסוף מאי יחול יום הולדתה של לאה גולדברג והיום שבו נתגלתה גופתה של רוזה לוקסמבורג לאחר שנרצחה על ידי חברי מחתרת ימנית גרמנית ב-1919

ליאור טל שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור טל שדה

בשלהי שנת 1942 קיבלה עליה המשוררת לאה גולדברג לתרגם לעברית את "המכתבים מבית הסוהר" של רוזה לוקסמבורג. זה היה אחד מביכורי יצירתה התרגומית, ומכיוון שגולדברג היתה רחוקה מתפישותיה הסוציאליסטיות הרדיקליות של רוזה האדומה רווחת ההשערה שהיא תירגמה את המכתבים מטעמי פרנסה. האומנם?

כזכור, רוזה לוקסמבורג (1919-1871) היתה הוגה ומנהיגה פוליטית בעלת תפישות מרקסיסטיות דמוקרטיות. היא נולדה בפולין כבת למשפחה יהודייה, נדדה מעט באירופה ולבסוף נהפכה לאחת ממנהיגות המפלגה הסוציאל־דמוקרטית בגרמניה. לוקסמבורג, המכונה רוזה האדומה, התנגדה למדיניות סוציאליסטית פשרנית המובילה למדינת רווחה וקידמה רעיונות של מהפכה פרולטרית דמוקרטית. היא התנגדה ללאומיות וטענה כי המולדת שלה נמצאת בכל מקום שיש בו פועלים ומדוכאים. היא גם מתחה ביקורת חריפה על לנין בטענה שעשה שימוש בלאומיות ופגע בדמוקרטיה. היא תפשה את האשה הפרולטרית כמי שיכולה לעמוד בחזית המאבק הסוציאליסטי ודיברה על פמיניזם מרקסיסטי בתקופה שמושג זה עוד לא היה קיים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ