ניו יורק טיימס
קארין ג'יימס
ניו יורק טיימס
קארין ג'יימס

מר נייטלי המסכן. העדויות אינן רבות, אבל הוא כנראה לא היה נמר במיטה. בסרט החדש "מועדון הקריאה של ג'יין אוסטן", שעלה לאקרנים אתמול בישראל, שואלת אחת הנשים הצעירות: "איפה הלהט בין אמה לבין מר נייטלי?" והיא אינה הראשונה שתוהה למה עשויה לצפות גיבורת "אמה" מנישואים עם גבר נכבד ומבוגר ממנה. המספרת בספרה של מרגרט דראבל "המפל" אמרה זאת ישירות: "למה כבר יכלה אמה לצפות ממר נייטלי במיטה? רק צער ושברון לב היו מזומנים לה".

הגל הנוכחי של תעשיית אוסטן המשגשגת מתאפיין בהחזרת התשוקה לדמותה ולדמויות גיבורותיה. גם ב"להיות ג'יין" מהשנה שעברה יש לאוסטן (אן האתאוויי) רומן סוחף, גם אם בעל אופי בדיוני.

דמותה של אוסטן שימשה השראה לספרים חדשים, בלוגים וקטעים משעשעים המשודרים ביוטיוב וקוראים תיגר על הדימוי שלה כמי שכתבה למען בתולות זקנות וחסודות. ברשת פי-בי-אס החל שידור התוכנית "The Complete Jane Austen" הכוללת עיבודים לששת הרומנים שכתבה (ארבעה מתוכם הם סרטים חדשים) וכן משודרת הדרמה הביוגרפית "Miss Austen Regrets" על חיי האהבה המוחמצים שלה.

מלכת ספרות הנשים

איך נהפכה סופרת שכתבה לפני 200 שנה למלכת ספרות הנשים של ימינו? בעיקר משום שהיא בעצם מודרנית מאוד. האירוניה שבה היא בוחנת את החברה מובעת בקול בטוח ומרגיע. לגיבורה הטיפוסית שלה יש משהו שכל אשה יכולה להזדהות עמו: היא לא חוששת להיות האדם החכם ביותר בחדר, ולמרות שורה של אי-הבנות היא משיגה את גבר חלומותיה.

התקופה שבה חיה אוסטן היתה דכאנית למדי. אבל כאשר היא מתוארת בסרטים בחן כה רב היא נראית שלווה ויציבה ומספקת הפוגה מאורח החיים העכשווי, התזזיתי, של נישואים חפוזים, גירושים וייעוץ משפחתי.

במיני-סדרה "גאווה ודעה קדומה" של בי-בי-סי מ-1995 הושם דגש לראשונה על המשיכה הגופנית ביצירתה של אוסטן. הסדרה הפכה את קולין פירת בדמותו של דארסי לאליל רומנטי הניחן בסקס-אפיל אפלולי ויוקד. אנדרו דייוויס, שכתב את המיני-סדרה, עיבד ארבעה מספריה של אוסטן ובהם מיני-סדרה חדשה של "על תבונה ורגישות". לדבריו, חשיפת התשוקה ב"גאווה ודעה קדומה" היתה מכוונת כי "המין מניע את עלילת הספר. דארסי מגלה שהוא חש משיכה מינית לאליזבת עוד לפני שהוא מכיר אותה".

לדברי מרשה האף, נשיאת אגודת ג'יין אוסטן בצפון אמריקה, "כל אחת חושבת שהיא אליזבת בנט, לא כל אחת חושבת שהיא ג'יין אייר. כל אחד מכיר אשה צעירה המנסה להחליט אם הגבר שהיא נמשכת אליו מתאים לה. לא כל אחת פוגשת אותו ומגלה שהוא מסתיר אשה מטורפת בעליית הגג".

סרטים עכשוויים כמו "מועדון הקריאה של ג'יין אוסטן" אינם מצניעים עוד את העובדה שהגיבורה קופצת למיטה עם מי שאולי יתברר כנסיך חלומותיה. אבל בעוד עלילת ספרה של קארן ג'וי פאולר, "Book Club", נראית מאולצת - חמש נשים וגבר מתמודדים עם בעיות רומנטיות שונות הנפתרות בעזרת קריאה בספריה של אוסטן - הסרט שנעשה על פי הספר מבהיר למה עדיין נמשכים לספריה.

בסצינה הפותחת נשמעים צלצולי הטלפונים הסלולריים ורחש טרטור תנועת המכוניות, אותם סמלי ההמולה של חיי היום-יום שאוסטן מספקת מפלט מהם. ברנדט (קתי בייקר), אשה מבוגרת ונבונה שהיתה נשואה כמה פעמים, פוגשת בפסטיבל סרטים המוקדש לאוסטן את פרודי (אמילי בלאנט), אשה צעירה ומבולבלת שנישואיה אינם מאושרים. כאשר ברנדט מעלה באוזניה את הרעיון להקים את קבוצת הקריאה, היא מבטיחה לפרודי: "זוהי תרופת-הנגד המושלמת". "תרופה למה?" שואלת פרודי. "לחיים", עונה ברנדט.

נשים אלה אינן רוצות לחיות במאה ה-19, אבל הן רוצות לנצל את ההיגיון הבריא של אוסטן. כאשר פרודי שוקלת אם לנהל פרשיית אהבים היא רואה בעיני רוחה תמרור שבו מנצנץ המשפט "מה ג'יין היתה עושה?"

לסקוטלנד עם המאהב

פתיחות גדולה יותר בנוגע לסקס עשויה להפוך את אוסטן למושכת יותר בעיני הקהל הצעיר. מאחר שאת גל ההתעניינות האחרון בסופרת מניע כנראה האינטרנט, הסרטים האחרונים פונים לקהל זה. אגודת ג'יין אוסטן (jasna.org) הוסיפה לאתר שלה דף על "אוסטן בקולנוע".

מבין האתרים האחרים העוסקים בה, אחד המוצלחים ביותר הוא AustenBlog.com, מקור משעשע לחדשות ופרשנות שנונה. את האתר הקימה מרגרט סאליוון, שגם כתבה את הספר "Jane Austen Handbook: A Sensible Yet Elegant Guide to Her World" שמסביר בין השאר את המשמעויות השונות של נסיעה במרכבות התקופה ומספק עצות שיכלו לשמש את האחיות בנט, כמו "איך בורחים לסקוטלנד עם מאהב".

כמה מהסרטונים המתפרסמים ביוטיוב מחוצפים ומשעשעים בניסיונם לגרור את אוסטן אל המאה ה-21. אבל ההולמים ביותר את זמננו הם הקליפים המוסיקליים המשקפים את המשיכה הקדמונית בין שני המינים. למשל מונטאז' מחוכם שבו משתתפות גיבורות ספריה מלווה בשיר "Maneater" של נלי פורטאדו, או הקליפ שבו נראים גברים מהמאה ה-19 כשברקע מתנגן "SexyBack" של ג'סטין טימברלייק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ