המדריך לחיים על כדור הארץ: זה לא קל להיות ירוק

דייוויד דה רוטשילד כתב ספר מלבב המתאר 77 דרכים שבהן יכול כל אחד מאתנו לתרום את חלקו לשמירה על הסביבה. וגם: טיפ מהספר

רמי לבני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לבני

המדריך לחיים על כדור הארץ: הספר הירוק הקטן שמשנה את העולם

דיוויד דה רוטשילד. תירגמה מאנגלית: יעל אכמון. הוצאת גורדון ספרים, 159 עמ', 84 שקלים

כשגמרתי לקרוא את "המדריך לחיים על כדור הארץ", נזכרתי ברגע יפה אחד שחלקתי עם הצופים באולם קולנוע תל-אביבי גדוש בתום הקרנת הסרט "אמת מטרידה", המניפסט הפופולרי של אל גור על ההתחממות הגלובלית. האורות נדלקו, כתוביות אחרונות עדיין ריצדו, אך כולנו התנהלו באטיות ונימוס בלתי אופייניים לעבר היציאה, כמו מעוניינים למשוך עוד קמעה את תחושת הסולידריות עם אחינו לכדור הארץ ושותפינו בשבועה מזה שעה וחצי להגנה על השוניות, הפינגווינים ויערות הגשם. זה היה רגע חולף, כמובן, אבל חשוב, רגע של התבהרות תודעתית ונכונות להתגייס. לא בכדי מאז "אמת מטרידה" מבקשים שורה של ספרים וסרטים העוסקים בנושא משבר האקלים לשחזר את התחושה הזאת, ולהמריץ אותנו לפעולה.

בעשור האחרון נהפכה התנועה הסביבתית לתנועה הגדולה והדינמית בעולם לשינוי חברתי. היא כוללת מפלגות פוליטיות מרכזיות, אלפי ארגונים ועשרות מיליוני פעילים ואוהדים ברחבי העולם. אין עוררין כי המשבר הסביבתי-אקלימי הוא האתגר הגלובלי המשמעותי ביותר לכלכלה ולפוליטיקה שלנו, ובד בבד הכוח המחולל הפוטנציאלי הגדול ביותר לשיתוף פעולה חוצה גבולות ואמונות. עם זאת, פרט להישגים נקודתיים, ההבנה של חומרת הסכנה שבמשבר האקלים ועוצמתה של התנועה הסביבתית לא תורגמו עדיין לשינוי ממשי. מדענים מזהירים, כי לאנושות יש עשר שנים לכל היותר לשנות את המגמה, לפני שיהיה מאוחר מדי לעצור את השפעות ההתחממות. אך העולם ממשיך לפלוט גזי חממה בקצב מואץ, דפוסי הצריכה ההמונית לא השתנו והמעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות נעשה בעצלתיים.

על רקע זה חיבר את "המדריך לחיים על כדור הארץ" דייוויד דה רוטשילד - נצר למשפחת רוטשילד והרפתקן סביבתי, שבראשית שנות ה-20 שלו זנח עיסוק מבטיח ברכיבה על סוסים אציליים לטובת מסעות מתוקשרים בקטבים ובאוקיינוס כדי להמחיש את ממדי הבעיה האקלימית.

דיוויד דה רוטשילד משיט את היאכטה שלו הבנויה מבקבוקים ממוחזריםצילום: רקס

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב ביקורות הספרים ישירות אליכם

זהו ספר קצר ומלבב, המתאר 77 דרכים שבהם יכול כל אחד מאתנו לתרום את חלקו להפחתת הזיהום ולשמירה על כדור הארץ. הספר מיועד בעת ובעונה אחת לשלושה סוגים של קוראים: הסקרנים, המצוידים בסימפטיה בסיסית לנושא אך זקוקים למעט דחיפה נוספת בשביל להירתם; שוחרי הסביבה המשוכנעים, המבקשים להרחיב את הידע שלהם ולשכלל הן את הטיעונים הרטוריים והן את המיומנויות הירוקות שלהם; והאקטיביסטים המושבעים, אלה שכבר הפכו את התפישה הירוקה לדרך חיים - להם מספק הספר המון פרטי טריוויה משעשעים, אנקדוטות, תרחישים אפוקליפטיים ואפילו עצות קואצ'ינג לא רעות איך לדבר עם הציבור הבלתי משוכנע בלי להיחשד בטרחנות או להתעמת עם "מכחישי ההתחממות".

רוטשילד כתב מדריך מעשי, האמור להקיף את כל מה שצריך החל ממחר בבוקר לעשות אדם שהחליט להשתתף במאמץ לעצור את התחממות כדור הארץ - 77 פעולות המעודדות עשייה ומחשבה, בבית, במשרד ובשכונה.

כמעט לכל הכרעה בחיינו עשויה להיות משמעות לוואי סביבתית, ואנו מתבקשים להיות מודעים לה ולנסות לקחת אותה בחשבון בשיקולינו. רוטשילד מתבל עצות מוכרות כמו לוותר על שקיות ניילון, למחזר, להוריד את טמפרטורת החימום במזגן, לעבור לנורות חסכוניות או להשתמש יותר בתחבורה ציבורית, ברעיונות לירוקים מתקדמים, כמו להימנע מבזבוז מגבות וכלי מיטה בעת שהות בבית מלון, לקיים מקלחות משותפות עם בני הזוג, לאגור מי גשמים על הגג ולבנות קומפוסט תולעים של מחזור אשפה אורגנית. כל זה מלווה בהתייחסות למרכיב הפסיכולוגי-תודעתי של הפעיל המתחיל והוותיק: פעלו בהדרגה כדי לייצר תחושה של הצלחה, מצאו לכם גיבור להזדהות אתו, צפו בשקיעה בשביל להיזכר ביופיו של עולמנו.

בפתח כל עמוד המציג באופן גרפי את אחת מן העצות מובא גרף, אשר מדרג את העצה על פי עלותה למשתמש, הזמן שהיא תובעת ומידת ההשפעה החיובית שלה על הסביבה. כך יכולים הקוראים לבחור את הפעולה שהם רוצים לנקוט, על פי קריטריונים מדידים.

המדריך אינו שוכח לציין גם את הממד החשוב ביותר אולי בשינוי הסביבתי הדרוש - הממד הפוליטי. הוא קורא לכולנו לשכנע אחרים ובעיקר להצביע ולהשפיע למי שמוכיח מחויבות סביבתית. שהלא בסופו של דבר, ככל ששינוי דפוסים אישיים הוא עניין בלתי מבוטל ובעל ערך חינוכי, הכוח לחולל שינוי בקנה מידה גדול מצוי בידי העיריות, הממשלות והמוסדות הבינלאומיים. הספר מביא כדוגמה את שוודיה, אשר השיגה הודות להחלטת ממשלה יעדים סביבתיים מרחיקי לכת: השימוש בסוגי דלק מזהמים צומצם שם ביותר מ-50% בתוך 30 שנה, ועל פליטות פחמן דו-חמצני הוטל מס זיהום, המגיע לכעשירית מהכנסות המדינה; בגרמניה יוצרו עשרות אלפי מקומות עבודה בזכות עידוד ממלכתי של תעשיות נקיות וייצור אנרגיות מתחדשות; ובברזיל נעשים מאמצים גדולים לעצור את כריתת היערות. הממשלות לא עשו זאת רק מטוב לבן - הן נאלצו להתחשב בדעת קהל, שתבעה להכניס את השיקול הסביבתי ללב המדיניות, ותיגמלה או הענישה פוליטיקאים לפי עמדותיהם בנושאים אלה.

בנימה הומוריסטית אך מבהילה למדי מוקדשות עשר העצות האחרונות במדריך למצב של "התלקחות אקלימית מוחלטת". כאן מוצע לנו לקנות גמל, להפיק מים מן האוויר, ואם לא תהיה ברירה - לצאת אל החלל. האם רוטשילד וחבריו הירוקים מפריזים? ככל שיהיה נוח לחשוב כך, הנתונים מראים, מה לעשות, שהם לא. כתוצאה מפעילות אנושית היו שבע מבין 12 השנים האחרונות השנים החמות ביותר מאז 1850. תוצאות משבר האקלים נראות כבר כעת, ולא רק לעיני מדענים: יש יותר אסונות טבע, רעב, התרוששות משאבי טבע והכחדת מינים. בדקות הספורות שארכה קריאת הביקורת הזאת בוראו עוד מאות עצים ביערות העד. גם הקרחונים המשיכו להתמוסס.

התרחצו ביחד: כלל מספר 45 מתוך הספר

בתוך עשורים ספורים, מיליוני אנשים ברחבי העולם יסבלו ממחסור במים כתוצאה מההתחממות הגלובלית. על פי נתוני הדוח האחרון של האו"ם בנושא, בעולם כולו יחולו שינויים מרחיקי לכת במשק המים הגלובלי.

אתם בהחלט יכולים להיכנס לפאניקה, אבל בינתיים, בואו נירגע במקלחת משותפת. המחסור הצפוי במים יכול להיות תירוץ מושלם להתחיל להתרחץ ביחד. למען כדור הארץ!

ששת הצעדים לאמבטיה מושלמת:

שתו יין. אבל רק יין מקומי. על תווית של יין מיובא היו צריכים להדביק תמונה של חבית נפט.

הדליקו נרות. כבו את האורות והדליקו נרות סויה. הבעירה של נרות סויה נקייה יותר והם לא עשויים מנפט, כך שאינכם צורכים דלק מאובנים.

קחו מגבת. הכינו לכם זוג מגבות מכותנה אורגנית או מסיבי במבוק. במבוק הוא אחד הצמחים מהירי הצמיחה ביותר (כך שנדרש פחות שטח לגידולו) והוא מפיק יותר חמצן לדונם מאשר רוב העצים.

התנקו היטב. השתמשו בקצף אמבטיה טבעי מתכלה והתקרצפו בלופה אורגנית או בספוג כותנה אורגנית מלטף.

הקשיבו למוסיקה. אבל בחוכמה. אין צורך בחשמל אם אתם מאזינים לרדיו הפועל באמצעות אנרגיה סולארית (לאחר שטענתם אותו מראש כמובן!).

והעיקר, ביחד. עשו אמבטיה חמה ונעימה (אבל לא יותר מדי חמה, אם אתם מחממים את המים בדוד חשמלי) עם מישהו שאתם אוהבים. אם אינכם יכולים להתרחץ עם מישהו שאתם אוהבים, לא נורא - תתרחצו עם מי שיש.

The Live Earth Global Warming Survival Handbook \ David de Rothschild

רמי לבני הוא ממייסדי התנועה הירוקה, המפלגה הסביבתית הישראלית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ