"רשת אפלה": ההווה כבר עבר

הדפסת ספר על דברים שקורים באינטרנט מועדת מראש להיות לא רלוונטית. אז אולי כבר עדיף להוסיף לסיפור עלילה

יהונתן קלינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן קלינגר

רשת אפלה: פשע, ריגול וטרור באינטרנט

מישה גלני. תירגמה מאנגלית: דפנה לוי. הוצאת ידיעות ספרים, 382 עמ', 98 שקלים

עשרים השנים האחרונות סימנו יותר מכל את עלייתו של הגיבור-ההאקר. סרטים כמו "סניקרס" (1992), שהציג את רוברט רדפורד כהאקר מזדקן שיצא מתקופת ההאקינג המוקדמת, ו"מרדף ממוחשב" (1995) עם אנג'לינה ג'ולי, שפיזרה קסם סביב הפעילות הבלתי חוקית של פריצה למערכות מחשב. בראשית שנות ה-2000 הגיעו גם הסרטים שבהם ההאקרים פועלים להשבתת תשתיות קריטיות ("מת לחיות 4.0", 2007). ההאקר הפך לגיבור התרבות החדש; כמו הבוקר, הפושע הנוצץ, או הרוצח מלידה, כך גם ההאקר הוקף בהילה זוהרת.

ההאקרים בעולם הממשי מתחלקים לשתי קבוצות, של הכובעים הלבנים ושל הכובעים השחורים. בעלי הכובעים הלבנים הם ההאקרים האתיים, אלה שפועלים על מנת למצוא את הפרצות באבטחה ולסגור אותן לפני שהן מתגלות על ידי בעלי כובעים שחורים. בעלי הכובעים השחורים פועלים ברשות ארגוני פשע או ברשות עצמם למען השאת רווחים. אבל לא תמיד ניתן להגדיר את צבע הכובע של ההאקר, ויש כאלה שלעתים עוברים מצד לצד, או שמחזיקים בכמה זהויות שונות עם צבעי כובעים שונים.

ההילה נוצרה בעיקר בגלל שהאקינג - פעילות מעקף של אמצעי אבטחה, שימוש לא מורשה במחשבים או במערכות מחשב של אחרים - היא פעולה שאולי נחשבת ליחסית פשוטה לאנשי מקצוע בתחום, אבל על ידי הציבור הרחב נתפשת כבלתי אפשרית: כיצד מצליח אותו האקר לגלות את הסיסמאות שלי? האם הוא קוסם? האם הוא בעל יכולות-על, או שהוא סתם חכם ממני? האמת היא שרוב ההאקרים אינם כאלה, אבל זה לא העניין. אל חוסר ההבנה הזה מגיע ספרו של מישה גלני, "רשת אפלה".

גלני, היסטוריון שחקר בעבר את התמוטטות הקומוניזם ועסק גם בענייני פשע מאורגן, מנסה בספרו זה להתחקות אחר ההאקרים ואחרי הפשע המקוון ולספר את הסיפור שלהם. אלא שמרוב פרטים, דמויות וסיפורים, גלני מאבד את העלילה ואת הנראטיב. הסיפור, שמתחיל בבריטניה ונגמר בטורקיה, עם מסעות ארוכים במזרח אירופה, ארצות הברית ואפילו ישראל, מנסה לשרטט את גבולות הפשע המאורגן החדש: זה שמונחה על ידי ההאקרים. אך על אף כוונותיו, הספר כושל בנקודה שבה ספר אמור להיות עדיף על פני המלה המודפסת בעיתון: עלילה ודמויות.

בדיוק כאן הבעיה של גלני: כשם שמדובר בנושא מסובך, עם קשיים לא קלים של הצלבת מקורות והתחקות אחרי שמות מוזרים בפורומים כמו Cha0 ומאסטר ספלינטר, גלני מתעסק בסיפור עם הרבה יותר מדי דמויות, שאף אחת מהן לא ממשיכה לאורך כל הספר. חוסר העקביות הזה גורם לכך שמצד אחד תצטרכו לקרוא את כל הספר בקריאה אחת מהירה בכדי לא לשכוח את מה שכבר קראתם בתחילתו, ומצד שני הספר עלול להיראות לכם כמו אוסף אנקדוטות או כתבות שקראתם במגזין Wired.

ספרו של גלני לא מיועד למי שמכירים את הפשיעה הווירטואלית; להם הוא לא יחדש דבר. אבל הוא גם לא מיועד למי שלא מעורה בעולם הזה, שכן מה שיצטייר לפניו במהלך הקריאה הוא הדטרמיניזם של ההאקר: העובדה שאי אפשר להתחמק מגניבת זהות, גניבת כרטיסי אשראי או שימוש לרעה בסיסמאות.

בנוסף, מונחים רבים בספר אובדים בתרגום, נדמים כלא נכונים או כאילו הם לא מספיק מובהקים. כך, תוכנת המסרים המיידיים הפופולרית ICQ הופכת כאן למוצפנת ומוגנת למרות שכבר אינה כזו במשך שנים; ארגון Spamhaus הפך להיות "ארגון אנטי-ספאם חשאי בריטי", למרות שזו עמותה ללא מטרות רווח הנמצאת בז'נבה ובלונדון. FXP, שהוא פרוטוקול לשיתוף קבצים, הפך ללוח מודעות, ויש עוד דוגמאות מהסוג הזה. במצב הדברים הזה, עדיף, אם כבר, להשקיע את הזמן במשהו אחר. וזה דווקא חבל, כי ספרי האקינג אחרים, כמו "האח הקטן" מאת קורי דוקטורוב, יודעים להעביר את המסר הזה עם חן ועלילה, עם דמויות ועם התפתחות. המסר הוא אותו מסר: שהטכנולוגיה משמשת את שני צדי המתרס, וכשם שהיא מסייעת לביצועם של פשעים, היא גם עוזרת לעצור אותם; ולעתים הפושע הוא בעצם הממשלה. אני מאמין שמישה גלני היה יכול לעשות כן אם הוא לא היה מנסה לכסות את כל נבכי עולם ההאקינג ולהציג מפה של ההאקרים שהיתה (אולי) נכונה ביום שהספר הודפס, וברגע זה כבר אינה נכונה.

DarkMarket: Cyberthieves Cybercops and You \ Misha Glenny

יהונתן קלינגר הוא עורך דין העוסק בתחום הטכנולוגיה והמידע, חבר בהנהלת עמותת אשנב (אנשים למען שימוש נבון באינטרנט)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ