מארק בוז'ה

בביוגרפיה של סטיב ג'ובס נכתב כי מייסד חברת "אפל" אימץ את רעיון המדים לאחר שניסה, בתחילת שנות ה-80, לכפות אותם על עובדי החברה שהקים, כפי שנעשה בזמנו בחברת "סוני". במשך השנים הוא צבר בדרך זו כ-100 חולצות גולף שחורות ארוכות שרוולים מתוצרת "סנט קרואה", עשרות מכנסי ג'ינס "ליווייס" משופשפים מדגם 501 ונעלי "ניו-באלאנס" אפורות מדגם 991.

אף שלעתים נדרש חוש ריח כדי להבדילן זו מזו, קיימות בבירור שתי קטגוריות של גברים המתלבשים בכל יום באותם בגדים. בקטגוריה הראשונה כלולים מי שצמודים לאותם פריטים בלי לכבסם, יום אחר יום. הם מנסים מן הסתם להתגונן מפני כל מגע אנושי ויש להם סיכוי רב להצליח בכך, בעיקר אם הם גורבים שוב ושוב את אותם הגרביים. אנשי הקטגוריה השנייה בונים לעצמם דמות וזהות שמתגלמות בפריטים שהם עוטים ואותם הם קונים בסדרות. אתם קל יותר ליצור קשר, אולם בכל מה שקשור באלגנטיות - גם הם לרוב אינם מגיעים לשיאים גבוהים במיוחד.

כמו סטיב ג'ובס, גם הסופר והעיתונאי האמריקאי טום וולף לובש מדים: כיום הוא בעליו של אוסף מרשים ובו עשרות חליפות לבנות שאותן הוא מציג לראווה בכל יום, ולאורך כל השנה. בצרפת, אפשר לציין למשל את הוגי הדעות אדי ברקלי, מישו או ברנאר אנרי לוי עם חולצותיו הלבנות פרומות הכפתורים. הם גיבשו את תדמיותיהם על פי מתווה גרפי מדוקדק; לעומתם, מנחה תוכניות הטלוויזיה תיירי ארדיסון לובש רק שחור כבר 20 שנה, והוא מתגלה כנוקשה וכעקבי ביותר מבין לובשי המדים.

אותם לובשי מדים אזרחיים חושפים בכל פעם את רצונם להעביר מסר. הם אינם מתלבשים. הם מתקשרים. עבור ארדיסון השחור הוא אמצעי, שמלבד הסתרת אחוריו המרשימים נועד להדגיש את העובדה שהוא אינו עוד מגיש תוכניות טלוויזיה דומה לכל האחרים (כפי שלא היה דוגמן פרסומת רגיל כאשר לבש בתחילת שנות ה-80 חולצות "לקוסט" בשלל צבעים בכל אחד מימות השבוע). עבור האמריקאי טום וולף, להתהדר בחליפה לבנה ובוהקת באמצע החורף פירושו אישור לפרוק עול, להיות מעל לנורמה - במדינה שאסור ללבוש בה חליפות מבד מפוספס שלא בעונת ה"ממוריאל דיי", בסוף מאי, או ה"לייבור דיי", בתחילת ספטמבר.

גם אם השיטה יעילה וטומנת בחובה הצהרה - שהרי היא נושא לשיחות - היא מעידה על חוסר אלגנטיות מוחלט, אפילו במקרה של טום וולף: אמנם הסופר האמריקאי נראה נפלא, מטופח ביותר, כשהוא מתלבש בכל יום כאילו היה זה יום כלולותיו. אבל השגיאה שלו לא שונה מזו של ארדיסון, שלבוש בכל יום כאדם השרוי באבל כבד, או לזו של ג'ובס, שנראה בכל יום כאילו היה בדרכו לפתוח סתימה בכיור המטבח. בדומה להם, גם וולף אינו מבין כלל שאלגנטיות פירושה אמנות הטיפוח והפיתוח של תדמית מסוימת בהתאם לאירועים, לאקלים, למקום, לסגנון הלבוש, לשעה ביום ולזמן שחולף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ