עץ תות עתיק בלב תל אביב, שריד לכפר ערבי

העץ הזה, שניטע בזמנו בשטחיו החקלאיים של הכפר סומייל, אגר זמן בחלל השחור של גזעו, בקליפת הגזע המפותלת ובצלקות הענפים שנכרתו

אברהם בלבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברהם בלבן

הבוקר, בדרכי לקופת חולים ברחוב אמסטרדם, גיליתי בגן מלץ הסמוך, עץ תות עתיק. הפתעה: מישהו טרח להגן על העץ באמצעות גדר ברזל ירוקה. הפתעה: יש סימנים ברורים שמישהו, לפני שנים, ניסה לחבוש את פצעי הגיזום. הפתעה גדולה יותר: העץ נמצא בדיוק באמצע הגן, כאילו הגן כולו תוכנן סביב העץ הזה.

יש בתל אביב כמה וכמה עצי תות, חלקם שריד לכפרים ערביים, חלקם זכר לרעיון תעשיית המשי שהגה רוטשילד. אבל רוב העצים האלה דחוקים בשולי גינות, כרותים וגדומים, גזעים חלולים בלא צמרת (עכשיו באביב אפשר להכיר אותם בלבלובם הפרוע, בירקות הנוצצת של עליהם המשוננים). רק מעטים מהם נמצאים במרחב שיש בו די מקום לצמרת רחבה: אחד במושבה האמריקאית ביפו, אחד בשרונה. אחד, למיטב זיכרוני, בגן וולובלסקי־קרני ואחד ראיתי לאחרונה ברחוב גורדון. בחצר אחורית ברחוב מאנה גיליתי לפני שבוע תות צעיר שעל גזעו שורות שורות של תפיחות עפצים, כשדיים על גופה של אלת פריון קדמונית. והנה כאן, בצפון, בגן קטן בין אמסטרדם וארלוזורוב וז'בוטינסקי, עץ תות, מוגן, במרכז הגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ