אמי סירבה להינשא לדודי וברחה — מי אני?

אי שם, ברווח בין דמיון לבדיון, מצוי המשרד לדמויות ספרותיות. לשם הן מגיעות לחפש עבודה, לחפש זוגיות ולקבל שירותים נוספים. אבל לא לפני שהן ממלאות טופס מסודר

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה
ורד לי

אי שם, ברווח בין דמיון לבדיון, מצוי המשרד לדמויות ספרותיות. לשם הן מגיעות לחפש עבודה, להגיש תלונה, לחפש זוגיות ולקבל שירותים נוספים. אבל לא לפני שהן ממלאות טופס מסודר.

מעוניין לחדש את תעודת הזהות שלי

גיל: 28.

דת: מוסלמי.

מגורים: אני שוכר דירה עם מורה בבית ספר לחינוך מיוחד ועם מתמחה במשרד עורכי דין. הדירה שלנו נמצאת בצד הנכון של המחסום, בתוך התחום המוניציפלי של ירושלים. אני מכונה "שר הקניות" מאחר שאני אחראי לקניות לדירה. אני רוכש לחם, ביצים, נקניקים וגבינות ואנחנו מתחלקים בהוצאות שווה בשווה. אני גם אחראי על ניקיון הדירה ומרבה לערוך מבצעי ניקיונות רציניים בדירה.

השכלה אקדמית: תואר ראשון בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית.

מקצוע: עובד סוציאלי ביחידה לטיפול בנפגעי סמים במזרח ירושלים.

על העבודה ביחידה לטיפול במכורים (1): המסלול של המטופלים קבוע – בחודש הראשון הם באים לבדיקת שתן פעם בשבוע, ממלאים פרטים אישיים ומנהלים כמה שיחות איתנו, ואז אנחנו פותחים להם תיק. המעטים שמגלים עניין אמיתי בגמילה עוברים "ועדה מקצועית", מעין ישיבה מיוחדת שבה משתתפים מלבד עובדי היחידה גם מפקחת, שאחראית על כל היחידות לטיפול בנפגעי סמים במערב העיר ובמזרחה, ופסיכולוג מטעם העירייה.

על העבודה ביחידה לטיפול במכורים (2): המטופל נשלח למרכז לטיפול במתדון, ומחכה עד שתתפנה המיטה היחידה המיועדת למכור ערבי במרכז הגמילה. אז הוא נשלח לשם לחודשיים, לצורך גמילה. בסוף החודשיים האלה הם תמיד יוצאים נקיים ומאושרים. בשבועות הבאים הם ממשיכים להגיע לפגישות של "מכורים אנונימיים", ואחרי כמה חודשים חוזרים להשתמש בסמים. סיפור ההצלחה היחיד היה אב לחמישה ילדים, בן 50, שהצליח להישאר נקי קצת פחות משנה. חוץ ממנו היחידה לטיפול בסמים במזרח העיר לא הצליחה לגמול אפילו מטופל אחד מאז הוקמה.

רקע משפחתי (1): אבי מת כשהייתי בן פחות מחודש. בתום האבל עליו דרשו בני משפחתו של אבי שאמי תתחתן בשנית עם דודי, אחיו הצעיר של אבי, כדי "לשמור על כבודה". גם אביה הצטרף לדרישה זו. אמי סירבה להתחתן וברחה לג'לג'וליה. היא השאירה הכל מאחוריה ולקחה רק אותי ותיק קטן עם בגדים. בני המשפחה לא סלחו לה, החרימו אותה וניתקו עמה את הקשר.

רקע משפחתי (2): אמי היתה מורה בחטיבת הביניים היחידה בג'לג'וליה. אף שהיא האשה הכי מכובדת מכל הכפר שלנו, הופצו עליה שמועות מכוערות. מה לא נאמר עליה? שהיא לובשת חזיות אדומות וחצאיות קצרות; שהיא גורשה מהכפר שלה מפני שהיתה אשה בזנות; שבלילות, אחרי שהשכיבה אותי לישון, היא אירחה גברים זרים במיטה שלה; שהיא מעשנת ושותה אלכוהול; שהיא עבדה עם השלטונות; שהיא שוכבת עם שוטרים, עם המנהל בספריית בית הספר, עם המורה למתמטיקה, עם המורה להיסטוריה, עם המפקח; שבטיול השנתי של בית הספר ראו אותה משתינה בין העצים, בלי תחתונים. אני חושב שזה עלוב. אני מסתייג מרצח נשים על רקע מגדרי ומכל איום על נשים והצרת גבולותיהן. אני תוהה למה גברים חסרי ביטחון צריכים לחזק את אשליית הגבריות שלהם, להסתובב עם נשקים כבריונים, לאיים ולהתחתן רק עם בתולות שלא יפגעו "בכבודם".

הספר האהוב עלי ביותר: "המחברת הגדולה" מאת אגוטה קריסטוף.

מאכלים מועדפים: חומוס עם פול, שניצל בפיתה ופלאפל.

משקאות מועדפים: קולה, קפה ובירה.

כלי תחבורה מועדפים: אוטובוס ומונית שירות.

מיהי הדמות ומהו שם הספר?
פתרונות לחידה אפשר לשלוח למייל: sfarim@haaretz.co.il
בין הפותרים נכונה יוגרלו שלושה ספרים.

פתרון החידה מ–10.4:

הדמות מהחידה הקודמת היא ד"ר ברנאר רייה מהספר "הדבר" מאת אלבר קאמי (תירגמה מצרפתית: אילנה המרמן, הוצאת עם עובד, 2001). בין הפותרים נכונה עלו בגורל דן ורדינון מרמת גן, נעה עמית מרחובות ודניאל אינברג מצ'סטרפילד, מיזורי, ארצות הברית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ