פרשת "כי תבוא" | מבשר בניו אשר יאכל

הקניבליזם המתואר בפסוקי הקללות המציגים שפע של מזון העומד בלי להיאכל אינם אלא דימוי חריף במיוחד לאזהרה השוזרת את ספר דברים כולו, שלא להתרפק על השובע ועל תחושת המלאות עד כדי שכחת אלוהים

רוני מועלם־אופנהיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני מועלם־אופנהיים

לקראת סופה של פרשת "כי תבוא" מציג משה את יציאת מצרים והנדודים במדבר. בין האותות והמופתים שהתרחשו לעיני בני ישראל הוא מונה את אכילת המן, אך תיאורו מתאים דווקא להימנעות מאכילה: "ואולך אתכם ארבעים שנה במדבר... לחם לא אכלתם ויין וְשֵׁכָר לא שתיתם, למען תדעו כי אני ה' אלוהיכם" (שם כ"ט ד'-ה').

האכילה מסתתרת מאחורי נושאים רבים בפרשה. המצווה המופיעה בפתיחת הפרשה ומכונה "מקרא ביכורים" מתארת את טקס הבאת ראשית פרי האדמה למקדש, מסירתו לכוהן ודקלום פסוקים, הפותחים במלים "ארמי אובד אבי" (שם כ"ו ה') ומגוללים את ירידת יעקב ובניו מצרימה, שעבודם לפרעה, גאולתם משם באותות ובמופתים ולבסוף כניסתם לארץ זבת חלב ודבש. בסיום הטקס החקלאי מצווה להשתחוות לפני ה'. החקלאי אינו רשאי כמובן לאכול מהביכורים, אך הפסוקים המתארים את טקס הבאתם למקדש מסתיימים בפסוק "ושמחת בכל הטוב אשר נתן לך ה' אלוהיך ולביתך, אתה והלוי והגר אשר בקרבך" (שם כ"ו י"א), המתאר את חזרתו של החקלאי אל מקומו ואל יבולו ורומז לאכילת אותם חלקים מהיבול השייכים לו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ