"שבלול בצנצנת" מאת רינת הופר | אבדות ומציאות

השפה החזותית של "שבלול בצנצנת" ומסגרת סיפורו מצרפות אותו אל שאר הספרים לפעוטות מאת רינת הופר, שנהפכו למעין קלאסיקה מודרנית

בר חיון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
בר חיון

שבלול בצנצנת

רינת הופר. זמורה-ביתן, עמ' לא ממוספרים, 68 שקלים

כשפותחים את "שבלול בצנצנת", עוד לפני העמוד עם שמו, נפרשת כפולה המדגימה עד כמה עשיר הגיבור, מתן שמו. מעבר לאהבת אם וחברות, נדמה שיש לו הכל: חיות מחמד, ספרים, בובות וצעצועים. גם האיורים בהמשך הספר עמוסים ברובם באובייקטים. אל חלק מהחפצים מתן קשור מאוד וחלקם האחר מעולם לא היה שייך לו, אלא לילדים אחרים, לחנויות או לטבע. תפקידו של עומס זה אינו להוציא את העיניים לקוראים הצעירים, אלא לשרת את התמה העומדת במרכז העלילה: לאבד ולמצוא.

השפה החזותית של "שבלול בצנצנת" ומסגרת סיפורו הכללית - הרפתקאות המתרחשות במשך המסע - מצרפות אותו אל שאר הספרים לפעוטות מאת רינת הופר, שנהפכו למעין קלאסיקה מודרנית ("חנן הגנן", "איילת מטיילת" ו"הצב בצבוץ"). גם כאן הופר שומרת על מבנה עלילתי שמרני למדי - כרוב המוחלט של הספרות לגיל הרך - אך הספר עשוי לעילא. נדמה שאף יותר מאשר בשאר ספריה, "שבלול בצנצנת" מצליח לייצר מסרים מגוונים, לבנות מתח עלילתי עם התרה מתוחכמת יחסית ולעודד קריאות חוזרות ונשנות באמצעות פרטי איור הנחבאים לעין בקריאה ראשונה. בהתחשב בעובדה שזה ספר שקהל היעד שלו הוא כבני שנתיים ולכן עליו לשמור על מבנה ישיר ופשוט למדי, זה הישג מרשים מאוד.

הופר בחרה באפיזודה מוכרת מחיי היומיום, ההליכה בבוקר אל הגן, אך הניחה לגיבור ספרה לצאת לחקור את העולם שבדרך. וכך הוא מזדמן, למשל, לתחרות עם פרפר צהוב, להתנדנד עם חברה על נדנדה ולעצור מול חלון ראווה של חנות צעצועים. אך במקביל, המתח בסיפור נבנה בזכות מה שמתנהל מאחורי גבו של מתן: פריט אחר פריט, הוא מאבד את כל מה שארז לפני צאתו לגן. בסופו של דבר, מתברר שנוח, כלבו הנאמן, אסף את החפצים שאבדו, אך כמו בחיים, לא כל מה שמתן מאבד חוזר אליו. השבלול שברח מהצנצנת שנפלה שב אל הטבע, ממש כמו "הצב של אורן", ספר הילדים הקלאסי של מירה מאיר ואורה אייל שעוסק בלאבד ולמצוא (ושאותו מצטט אחד האיורים של הופר בספר, שבו כובעו האדום של מתן מתעופף מראשו ומכסה את שריונו של צב חופשי ומאושר). השבלול של מתן לא ישוב אליו עוד, אך הילד אינו מספיק להתאכזב משום שלדברי ריקי הגננת: "עכשיו כולם יכולים לצאת לחצר לחפש שבלולים".

ברובד עלילתי נוסף מראה הופר לקוראים הקטנים שהמעגל של לאבד ולמצוא, הוא למעשה גם מעגל של נתינה וקבלה. כל חפץ שמתן מאבד הופך דמות אחרת בסיפור למאושרת, גם אם זה רק לרגע. מתן עצמו, לאחר שאיבד כבר הכל, מוצא "משרוקית על חוט שילד אחר שכח בטעות" (חדי עין ישימו לב בוודאי לדמיון הסמלי בין המשרוקית ובין החילזון). זו המשרוקית שבאמצעותה מתן קורא לכלבו המשיב לו את חפציו האבודים, וגם היא תחזור בסופו של דבר לבעליה.

"שבלול בצנצנת" טומן בחובו גירויים נוספים מתחת לשכבת העלילה. ראשית, הספר מזמין את קוראיו לנסות ולזכור מהם החפצים האבודים - לאחר כל פעם שמתן מאבד פריט מסוים, הופר מזכירה אותו שוב תוך חריזה. לצד משחק הזיכרון הזה, הקוראים מוזמנים גם הם לחפש ולאתר כמה שיותר שבלולים המסתתרים בדפי הספר, ובייחוד בעמוד האחרון. החיפוש מפנה את תשומת לבם גם אל תבניות שבלוליות נוספות שהוכנסו באיורים בכוונה תחילה, למשל בעצים ובצמחים, בענן מסוים, בעשן ארובה, ואפילו בצליל ציוצי הציפור.

סגנון איוריה של הופר שופע אור ושמחה. אף על פי שהאיורים ברובם גדושים בפרטים, הם מצליחים בכל זאת להישאר מאווררים למדי בזכות גודל האובייקטים, ניגודי הצבעים ועיצוב הדמויות הפשוט והנקי. הם אינם חותרים תחת הטקסט אך בכל זאת מצליחים להוסיף לא מעט. בובו הגמד, למשל, בובתו של מתן, שכמעט מתפקד כדמות משנה וזאת מבלי להוציא מלה: הבעותיו ופעולותיו נותנות לעתים רוח גבית להרפתקאותיו של מתן, ולעתים הן הד לרגשות הקוראים הערים למה שמתחולל מאחורי גבו של הגיבור.

מכל מה שנכתב כאן אפשר לטעות ולחשוב שמא "שבלול בצנצנת" הוא ספר מורכב שפונה לילדים בוגרים יותר, אך זוהי גדולתו של ספר פעוטות טוב בכלל וספרה של הופר בפרט: הצלחתו להגיש עולם ומלואו בסיפור סוחף ותכליתי. הוא חסר הסתעפויות מיותרות אך בה בעת שופע רבדים ומסרים - גם אם אלה נגלים רק בקריאה שנייה ושלישית.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ