סוד ההצלחה של סדרת ספרי השביעייה הסודית

הממד השכלתני של סיפורי התעלומה במרכז סדרת ספרי הנוער של איניד בלייטון עונה על הצורך של קוראיה הצעירים להשיג תחושת ודאות וביטחון

עמרי הרצוג
עמרי הרצוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי הרצוג
עמרי הרצוג

השביעיה הסודית: השביעיה הסודית יוצאת לדרך

איניד בלייטון. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי. הוצאת אחוזת בית, 109 עמ', 78 שקלים

השביעיה הסודית: ההרפתקה של השביעיה הסודית

איניד בלייטון. תירגמה מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי. הוצאת אחוזת בית, 112 עמ', 78 שקלים

סדרת הספרים של הסופרת הבריטית איניד בלייטון, "השביעייה הסודית", היא אחת הסדרות המוכרות - וגם האהובות ביותר - בספרות הילדים המערבית. פיטר, מנהיג חבורת הילדים, מעיד בסוף הספר הראשון בסדרה, שהשביעייה הסודית היא "הכי טובה בעולם". והצדק עמו; במשאל שנערך לפני שלוש שנים, בלייטון נבחרה כסופרת הילדים האהובה ביותר בבריטניה, יותר מג'יי-קיי רולינג או מא"א מילן. לבלייטון ולחבורות שיצרה (עליהן אפשר למנות גם את חבורת הבלשים והכלב, חבורת הבולשים, וכמובן, החמישייה הסודית) יש מעמד תרבותי מרתק, ותרגומם המחודש של הספרים לעברית הוא הזדמנות לבקר שוב במחוזות ילדות, ולבחון את סוד הקסם של כתיבתה.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב ביקורות הספרים ישירות אליכם

בלייטון. אהובה יותר מג'יי-קיי רולינג

"השביעייה הסודית" היא ספרות בלשים, והיא עומדת בקריטריונים הקשוחים ביותר של הסוגה הזאת: היא מעמידה במרכזה תעלומת מסתורין - פשע, או אירועים שחורגים ממהלכי היומיום - ומלווה את הבלשים הצעירים לקראת פתרונה. בספר הראשון, זהו רכב מסתורי שנוסע בכביש ללא מוצא באישון לילה, ומוביל קרון שממנו בוקעות צווחות מחרידות; בספר השני בסדרה, זאת תעלומת הגניבה של שרשרת פנינים, בזמן שקרקס נודד מתארח בעיירה. פתרון החידות הוא אנליטי למשעי: הוא כולל סקירה של עדויות וארגונן יחד בתוך סיפור רציף ומשכנע, שמצדיק את הופעתן ומספק להן משמעות. הבלשים הצעירים בונים היפותזות אפשריות, והן מופרכות בזו אחר זו עם הצטברות עדויות חדשות. לבסוף הם מגלים את הפתרון המסתבר, שמעניק משמעות רציונלית בדיעבד למסע כולו. הפתרון הוא חגיגה של נצחון התבונה: הוא מעניק פשר לרסיסי מידע שנחוו כנטולי הקשר וכחסרי הצדקה, ובאמצעות חקירה אנליטית הם מספקים זה לזה משמעות מאחדת ויציבה.

הממד השכלתני של סיפורי התעלומה הוא טהור לחלוטין, ויש דבר-מה קשוח ונטול פשרות באופן שבו בלייטון מייצרת אותו. חברי השביעייה הסודית הם גוף אחד, אנונימי ובלתי מובחן. אמנם לבני החבורה יש שמות, זיהוי מגדרי ולעתים גם שיוך משפחתי, אולם הם מתפקדים כדבוקה אחת. אי אפשר לשייך תכונות אופי מסוימות לפרטיה; מלבד המנהיג, פיטר, שיוזם את פעילותה של החבורה וגם מפקח עליה, אין סיבה או צורך להבחין בין הילדים השונים. הסיבה לכך היא, שאין להם חיי נפש: אלו דמויות ספרותיות שמגויסות לייצר משמעות בסיטואציה נטולת משמעות, והן עושות זאת באופן אנונימי כמעט, דיסקרטי ונטול פנים. שבעת הילדים מתפקדים כניצבים בתוך עלילה, שבמרכזה מעשה פרשנות; אין צורך - וגם אין אפשרות - להזדהות אתם, עם סדרי חייהם, עם מאוויהם הכמוסים. האוניברסליות השרירותית של הדמויות אינה מאפשרת להפליג אל מחוזות פסיכולוגיים, גם לא אל הקשרים פוליטיים של זמן ותקופה: מלבד הנטייה להגיע במועד הנכון לזמן התה, הילדים הללו הם דמויות נטולות אישיות, גיל, שיוך מעמדי או זהות לאומית.

זה המפתח ליעילותה של "השביעייה הסודית", וגם לייחודיות של הסדרה. ספרות המאה ה-19 הציבה במרכזה סיפורי חניכה מלודרמטיים, שבמרכזם דמות צעירה יתומה ותמה שנאבקת אל מול הפוליטיקה הרגשית והכלכלית המושחתת של עולם המבוגרים, מנהלת אתו משא ומתן, לעתים נכנעת לו ולעתים מוצאת בסוף מסעה דמות הורה שתפרנס כהלכה את חיי הנפש והמוסר שלה. במאה ה-20 סיפורי החניכה המרכזיים ויתרו על נסיבות חיים יוצאות דופן, כדי להדגיש את הפסיכולוגיה הייחודית של הדמויות שמאכלסות אותם, ומקומן בחיק המשפחה. אולם הספרים של בלייטון אינם נזקקים למבוגרים כלל, ובעיקר לא לבני משפחה - נוכחותם בסיפורים שולית ושטחית ביותר, והם אינם ממלאים כל תפקיד בהתרחשות. השביעייה הסודית פועלת במרחב אוטונומי לחלוטין; מרחב שבו השגחה, מרות או יחסים עם הורים נפקדים לחלוטין. אלו ילדים חסרי פנים שניצבים מול פושעים חסרי פנים; כל מבוקשם הוא לפענח את המציאות, כלומר להבין אותה באמצעות חקירה מובהקת וסדורה של כללי הסיבתיות. אין להם הנעות פסיכולוגיות או רגשיות, ולפיכך סיפוריהם אינם נושאים לקח דידקטי, ודמויותיהם אינן מתפתחות במהלך הספר, וגם לא בין ספר לבין ספר בסדרה.

עטיפה לתרגום הישן

אולם שלילתם של מפתחות פסיכולוגיים והיעדרה של חניכה מוסרית או רגשית לא ממקמים את סיפורי "השביעייה הסודית" כחילוניים. סדרת הספרים מסורה כולה באדיקות לדת הגדולה של המודרניזם: דת המדע. דת זו, שיש לה כוהנים, כתבי קודש וטקסים משלה, מעמידה במרכזה את ההנחה, שהאדם יכול להבין את עולמו באופן תבוני, ואף לארגן אותו או לנהל אותו בהתאם להבנה זו. הנחה כזאת נראית כיום כה טריוויאלית וברורה מאליה - מגובה על ידי אידיאולוגיה משולבת של רציונליות מדעית ואינדיבידואליזם קפיטליסטי - עד שלעתים נשכחת העובדה, שזוהי אמונה בלבד; שתלטנית אמנם, אך צעירה בימים. היא מסלקת לירכתי הדעת את מה שאינו מתמסר לשלטון התבונה, את מה שהדעת אינה יכולה לחקור או להסביר, ונועלת אותו שם. היא מסרבת להכיר בחוסר הפשר.

"השביעייה הסודית" היא סדרת ספרים שמכשירה ילדים וילדות לאמונה חסרת פניות בהנחה הזאת. היא הגרסה המודרניסטית של "סיפורי חז"ל לילדים", או של טקסטים אמוניים אחרים, בהתאמות הנדרשות: את הנס מחליפה החשיבה האנליטית; את זבח הקרבן מחליף פתרונה השכלתני המוחץ של התעלומה, שמוגש לשוטרים בסוף כל ספר בתחושת ניצחון והתעלות רוחנית. כת המאמינים מוגדרת באמצעות תג שילדי השביעייה עונדים וסיסמה שעליהם לדקלם לקראת ההתכנסות המשותפת; ומחשבות בנוסח "לעולם לא נצליח לפתור את התעלומה" נתפשות ככפירה בכוח התבונה, שמלווה בהכאה על חטא. בלייטון פונה לקוראים בשלב שבו הם מבקשים בכל מאודם לרכוש סמכות פרשנית בעולמם דרך תעלומות ממשיות ומומצאות, ולהשיג תחושות וודאות וביטחון באמצעות תיקוף חוקים המוכרים להם. זאת הסיבה שספריה של איניד בלייטון נפוצים ומצליחים כל כך: היא עונה על צורכי קוראיה בתקפות תיאולוגית הרמטית, מפתה ונטולת היסוס.

עטיפה לתרגום החדש

The Secret Seven \ Enid Blyton

The Secret Seven Adventure \ Enid Blyton

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ