מיהן הסופרות החרדיות שמוציאות מאות ספרים בשנה?

בחנויות הספרים החילוניות אי אפשר למצוא להן זכר, אבל כמה מהסופרות הנקראות ביותר בישראל הן נשים חרדיות חלק מקבוצה הולכת וגדלה של כותבות שמפרסמות מאות ספרים בשנה. למרות הצנזורה מצד הרבנים ועל אף התעלמות עולם הספרות החילוני, ספרות הנשים החרדית פורצת גבולות בקצב מסחרר

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

אחת הטענות המרכזיות המופנות נגד הציבור החרדי היא הדרת נשים. אבל אם יש תחום שבו לא קיימת הדרה כזו, למעשה הגברים בו הם מתי־מעט, זהו עולם הספרות החרדית. כ–80% מהסופרים החרדים הם למעשה סופרות.

בלובי מלון רמדה בירושלים, הגדוש במשפחות חרדיות בשל תקופת בין הזמנים, אני פוגש את הסופרות שרה פכטר ומלי אברהם. בגן מחוץ למלון ילדים עולצים עם פאות מקפצצים על פסל עקידת יצחק, מחבקים את אברהם העומד לשסף את גרונו של יצחק עם סכין. פכטר, שמוכנה להסגיר שגילה בין 35 ל–40, היא אימפריה של ממש. לצד היותה אם ל–11 ילדים, היא מתיזה שניים־שלושה ספרים בשנה ממוצעת, ועד כה פירסמה 17 ספרים מסוגים שונים, בשמה או תחת שם העט מלי גרין. אם לא די בכך, היא בעלת כמה טורים שבועיים בשלל עיתונים ואתרים, בעיקר חרדיים, אבל גם ב–ynet החילוני, ובעלת משרד פרסום ששמו הוא משחק מילים: "שרה תקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ