מותו של ניימן לוין - הסוכן שנמחק מדפי ההיסטוריה

ניימן לוין, יהודי־בריטי, היה גאון עם תגליות פורצות דרך בתחום המכ"ם, הרדיו והטלוויזיה. הוא היה גם ראש תוכנית הגרעין הבריטית, ולמרות זאת הוא כמו נמחק מדפי ההיסטוריה. ב1965, בזמן שהתנהלה נגדו חקירה סמויה בחשד להדלפת סודות גרעין לישראל, הוא מת מהתקף לב. גם היום, יותר מ50 שנה אחרי מותו, נאבק הממשל הבריטי בכל ניסיון לחשוף את הפרשה ולגלות אם אכן היה ניימן מרגל. רשימה זו מתפרסמת חרף ניסיונות ההסתרה הללו, במטרה לשפוך אור על סיפור שהצללים בו רבים

אבנר כהן
מריון ג'ונס
אבנר כהן
מריון ג'ונס

בוקר יום שישי, 22 בינואר 1965, היה אחד מאותם בקרים חורפיים קרים ואפורים, אפור כמו היונים של כיכר טרפלגר. לונדון אולי מתחילה להתהולל בשעה זו, אבל לא ליד רחוב דאונינג 10, מעונו הרשמי של ראש הממשלה הבריטי. הכתבים חיכו מחוץ לכניסה הראשית לביתו של הבוס, בזמן שזה התמודד עם משבר חדש.

הרולד ווילסון, ראש ממשלת הלייבור, התעורר באותו בוקר ומצא את הרוב הפרלמנטרי שלו קרוע ומחולק לשלוש קבוצות אחרי הפסד מפתיע של הלייבור בבחירות הביניים. הממשלה השמרנית האחרונה התפרקה אחרי סדרת שערוריות ריגול, שהיו יכולות להיות משעשעות אלמלא היו כה חמורות. קצין MI6 ׁ(המודיעין הבריטי) לשעבר, קים פילבי, התגלה כמרגל של ק־ג־ב אחרי שברח למוסקבה, ולאחר מכן נאלץ שר המלחמה ג'ון פרופיומו להתפטר כשנחשף שניהל רומן עם דוגמנית ונערת שעשועים לשעבר בשם כריסטין קילר, שהיתה גם פילגשו של הנספח הימי הסובייטי. הדבר האחרון שהיה חסר עכשיו לווילסון זה עוד שערורייה גדולה, על אחת כמה וכמה שערוריית ריגול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ