"במיטב האיחולים, ברברה טוכמן"

במהלך סידור אוספיה גילתה שוש חבס, ראש הלשכה של שני הרמטכ"לים הראשונים, מכתבים אישיים ששלחה לה ההיסטוריונית ברברה טוכמן לאחר ביקורה בישראל במלחמת ששת הימים. במאמרים שכתבה בעקבות הביקור, טוכמן לא רק ניתחה את המהלכים הצבאיים של צה"ל אלא גם רמזה על שורשי האיוולת

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

לקראת פסח השנה החליטה שוש חבס, בת 92, לעשות סדר מחודש באוספיה האישיים ולהפקיד את מסמכיה הפרטיים בארכיונים ממלכתיים. עם הקמת המדינה היתה חבס הרל"שית של שני הרמטכ"לים הראשונים — יעקב דורי ויגאל ידין, ולאחר מכן התגייסה בטמפרמנט הפעלתני שלה לפעולות התנדבות רבות.

אף על פי ששיחת חולין איתה הופכת כהרף עין לרכבת שדים בין האישים והאירועים שהסעירו את המדינה, נדמה שרק לתופעה שבה כיכבה כסוליסטית־על היא בקושי מייחסת חשיבות. עד היום מעוררת בה פרשייה זו חמיצוּת מסויגת. "כשהסתיימה מלחמת ששת הימים נקראתי להתנדב לסוכנות כדי לטפל בגל הצעירים מחו"ל שהציף את המדינה", היא מספרת. "הגיעו ארצה כ–4,000 מתנדבים הִיפִּים מכל העולם שברחו מהוריהם ובאו להציל אותנו. הם היו עם שיער מגודל וג'ינסים קרועים והביאו איתם סמים וסקס. פיזרנו אותם בקיבוצים שנשארו בשיא העונה החקלאית ללא גברים, אבל המלחמה נגמרה מהר מדי ולא היה מה לעשות איתם. בכל קיבוץ נשארו 30–40 חבר'ה פרועים כאלה שלא רצו לעזוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ