נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא
איור: איתן אלוא
נרי ליבנה
נרי ליבנה
איור: איתן אלוא

כמו רבים, ראיתי גם אני את אבנר נתניהו בתוכנית "המרדף" בכאן 11. כמו כל מי שסיקרו את התוכנית וכמו מאות המגיבים ברשת, הייתי גם אני מופתעת. ממה הופתענו כולנו? תוכניות כמו "המרדף", שבהן מוקדשות דקה או שתיים לקטע של הכרת המתמודדים, אינן מאפשרות בעצם להכיר את המתמודדים כלל. אנחנו יודעים בני כמה הם, מה התחביבים שלהם ובמקרה של נתניהו הצעיר גם מי הם אביו ואמו. אבנר הוא בחור נאה למראה, דומה חזותית לאביו יותר מאשר לאמו, בעל מאסת שרירים מרשימה וחיוך חביב, מעט ביישני. הוא הפגין ידע לא רע בחידון הטריוויה של "המרדף". לא מעט בחורים נאים ואינטליגנטיים כבר הופיעו בתוכנית הזאת ובכל זאת הופעתו של אבנר גרמה להפתעה עצומה. כולם, כמדומה, הופתעו לגלות שאצל הזוג הקיסרי, כמו רקפת מתחת לסלע, גדל לו מישהו שנראה רגיל לגמרי. הוא לא היה גס רוח, שקרן, עילג ויהיר כמו אחיו. ככל שאפשר היה להבחין בתוכנית, שמץ מהטרלול המיוחס לאמו לא דבק בו. את אביו הציג כ"עובד מדינה", הגדרה שהיינו מאושרים אילו אביו היה מייחס לעצמו, כי הרי מן המפורסמות הוא שאביו סבור שהמדינה דווקא עובדת אצלו ואצל משפחתו. הוא נראה נורמלי, רגיל, בחור טוב. הוא נראה שפוי. דווקא הבחור הזה שבילדותו נאמר עליו שהוא סובל מקשיים רבים, דווקא הברווזון המכוער הזה שהוסתר מעיני המצלמות או שבחר בעצמו להסתתר, גדל והנה הוא ברבור.

העולם מלא בחורים רגילים, חלקם גם נאים מאוד למראה, כמו אבנר. איש לא עוצר את נשימתו למראם, ככה זה אצל אנשים צעירים שיש להם גנים טובים והם מקפידים על תזונה נכונה ועל שגרת אימונים. ממרום גילי אני יכולה גם להוסיף שממילא כל בחור שגילו מתחת ל–35 נראה לי נאה מאוד, אלא אם כן הוא מכוער בצורה בולטת. אבל בכל זאת, הרשת סערה מהגילוי שבבתים הללו בבלפור ובקיסריה, אצל ההורים האלה, לכאורה כנגד כל הסיכויים, התגלה גם מישהו שאין לו ככל הנראה גינוני מלכות, ויש גם מי שזכרו לציין שבניגוד לאחיו הבכור ולאמו, הוא מתייחס לעובדי המעון הרשמי כאל בני אדם. נכון, היינו מצפים ליחס אנושי וכבוד לעובדי הבית מכל אדם שאנחנו מכירים, בוודאי מילדינו שלנו. אבל כבר התרגלנו לשמוע על נעליים מתעופפות, ביצים שיש לארוז כל אחת מהן לחוד, צעקות, קללות ומה לא, מצד בעלת הבית, אמו. פה ושם שמענו גם על יחסו המתעמר של אחיו הגדול. אבל רבב לא דבק באבנר. איש מעובדי הבית מעולם לא טען טענה כלשהי כנגדו.

בערוץ 13 שודר הסרט "קינג ביבי" על ביבי נתניהו. מה שקיוויתי שיהיה סרט ביקורתי על ראש ממשלתנו הנצחי, התגלה בעצם כסרט נטול אמירה כלשהי. הראו שם תמונות של ביבי הצעיר. הוא היה צעיר נעים מאוד למראה, בעל קסם אישי רב. אני יכולה להעיד על כך משום שפגשתי אותו לראשונה עוד כשעבד כמנהל השיווק של חברת רים. שום דבר בחלקו של הסרט, המתייחס לתולדותיו של ביבי עד לרגע שנבחר למנהיג הליכוד, לא מעיד על מה שיהפוך להיות מאוחר יותר. כמו אבנר, גם ביבי עושה רושם בסרט של איש צעיר ונאה למראה, אלא שהוא מצויד ביכולת ביטוי ונאום יוצאת דופן ובכריזמה בולטת. גם ההערה המובלעת על כך שהכיר את אשתו השנייה פלר בעודו נשוי לאשתו הראשונה, לא ממש מקלקלת את התמונה. גברים ונשים בוגדים ובוגדות בבני ובבנות זוגם.

איך נעשה ביבי הצעיר, בן ה–30 ומשהו, לביבי שאנחנו מכירים כיום, אדם שנעדר לגמרי כל הומור עצמי וחושב שהמדינה היא הוא? לאלוהים או לפסיכולוגים (אמיתיים) או לסוציולוגים פתרונים. נדמה לי שאפשר להסתפק בקביעה שיש משהו משחית בתחושת הכוח המתמשכת. היא גורמת להתנפחות האגו עד לממדים מפלצתיים. מה הסיכויים שגם אבנר יהפוך לכזה? אפסיים. נדמה לי שמה שמסביר את צמיחתו של הילד אבנר לגבר הצעיר והשפוי למראה שהוא עכשיו, זו העובדה שאיש לא סימן אותו כיורש של אביו. איש במשפחתו לא תלה בו ציפיות עצומות כפי שהם תולים באחיו, שכמדומה מרגיש שזכויות היתר שניתנו לו מהרגע שנולד (כפי שניתנו גם לאחיו) מגיעות לו בדין, בזכות עצמו ולאו דווקא בזכות התפקיד שנושא אביו. שהסיאוב וההשחתה שעברו הוריו במשך שנים רבות מדי של שלטון הם ירושתו מהרגע שנולד, כאילו הם מוטבעים בו גנטית.

אבנר, לעומתו, הצליח כנראה לחמוק ממכבש הלחצים הזה. פה ושם מתפרסמות ידיעות בעיתונות על כך שהוא מנסה לחיות חיים רגילים ככל האפשר. הוא עבד כמלצר, למשל (אמנם עם מאבטח צמוד), הוא נסע לטיול אחרי צבא, הוא אוכל חומוס בחומוסייה בשוק מחנה יהודה.

גם לאולמרט, רבין, בגין, בן־גוריון, ובעצם לרוב ראשי הממשלה היו ילדים "רגילים". אף אחד לא ציפה מהם למשהו אחר. צביה ולדן, בתו של שמעון פרס, הלכה עם אמה לנקות חדרי משרדים. הילדים של אולמרט עובדים בעבודות רגילות, מפלסים את דרכם בחיים בכוחות עצמם. אף אחד לא מופתע מהעובדה שהם נורמלים. אבל בכל זאת אבנר נתניהו מצליח לבסס לעצמו דימוי של פרח נסתר בתוך ביצה, של שושנה בין החוחים, לא רק בגלל מה שהוא עצמו, אלא בעיקר בגלל החוחים, אביו, אמו ואחיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ