כולם מכירים את יאנוש קורצ'ק – אז למה לא שמענו על פרדי הירש?

בגרמניה חגגו לפני כשנתיים 100 שנה להולדתו של פרדי הירש, ספורטאי ומדריך ציוני, שהציל רבים ממוות באושוויץ והפך את החודשים האחרונים בחייהם של מאות ילדים שנרצחו שם לטובים יותר. כיצד ייתכן שבישראל איש כמעט לא שמע עליו — והאם זה קשור לעובדה שהיה הומוסקסואל או לנסיבות המסתוריות של מותו?

מתוך הסרט "פרדי היקר"
איור מתוך הסרט "פרדי היקר"צילום: יעל עוזסיני / Mind the Gap Animation
מיכל אהרוני
מיכל אהרוני
מיכל אהרוני
מיכל אהרוני

ב–1940 הופיע בעיתון הקהילה היהודית של פראג מאמר בשם "נוער בריא — מולדת בריאה", שנפתח במילים הבאות: "מה מוצא חן בעיניך יותר? בחור בעל גוף שזוף, תמיר, גאה, או נער רכרוכי, עצבני, בעל כתפיים שמוטות? לבטח הראשון. אבל מה אתה עושה כדי להידמות לו? לא כלום!"

את הדברים האלו כתב אלפרד (פרדי) הירש, בחור בן 24, ספורטאי מצטיין, מורה להתעמלות ומדריך ציוני בתנועת מכבי הצעיר. לימים יהפוך למחנך נערץ בגטו טרזין ולאחר מכן בבלוק הילדים ב"מחנה המשפחות" במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ־בירקנאו. בעוד שבגרמניה, ארץ הולדתו, חגגו לפני כשנתיים 100 שנה ליום הולדתו, מעטים בישראל מכירים את דמותו ואת פועלו החינוכי. עוד פחות מכך יודעים שהציל אסירים יהודים רבים ממוות באושוויץ והפך את החודשים האחרונים בחייהם של מאות ילדים שנרצחו שם לטובים יותר. סיפורו — סיפורו של פליט יהודי־גרמני הומוסקסואל, שברח מגרמניה לצ'כוסלובקיה ובחר להקריב את חייו למען ילדים — קשור באופן הדוק לסיפורה של השמדת יהדות צ'כוסלובקיה בשואה. אז מדוע את שמו של יאנוש קורצ'ק, שגם הוא היה מחנך נערץ שבחר למות עם תלמידיו, מכיר כל ילד בישראל, ואילו פרדי הירש הוא גיבור לא נודע?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ