חסימה ומגדל

חברת מגדל קיימה אירוע לסוכני הביטוח באיצטדיון הכדורגל בהרצליה, ורחובות בעיר נחסמו לתנועה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

1 תושבי הרצליה שבאו ביום רביעי שעבר לסביבת האיצטדיון העירוני הופתעו לגלות שכל האזור - כולל האיצטדיון ומרכז הספורט העירוני, הספורטק - הופקע לטובת אירוע חגיגי לאלפי עובדי חברת הביטוח מגדל ובני משפחותיהם. אבל לא רק האיצטדיון והחניה הצמודה לו הופקעו - מסיבה כלשהי נחסמו גם חלק מהרחובות המובילים לאזור, כך שלא התאפשרה לתושבים פנייה שמאלה מרחוב ז'בוטינסקי בעיר.

במשך שעות ארוכות עמדו מאות מכוניות בפקקי תנועה אדירים בכל הכניסות לעיר, וכמעט שיתקו את התנועה באזור. אלה שביקשו לברר מה הסיבה לחסימה, שמעו מהסדרנים כי החניה והחסימות מיועדות לכניסה מהירה של מנהלי חברת מגדל.

גיא תדמור, תושב העיר, סיפר כי "בגלל אירוע של החברה כל האזור הזה היה משותק. מי שרצה להגיע לספורטק, לדוגמה, היה צריך להחנות את הרכב בקצה השני וללכת הרבה ברגל". לדבריו, "זו פשוט שערורייה שאני כאזרח משלם מסים לעירייה, והאיצטדיון העירוני משמש לאירועים פרטיים שגורמים לחסימת כל הכבישים באזור".

עוד תושב שעמד בפקקים, צחי וינר, סיפר: "זיהיתי את הבעיה בכביש וניסיתי לעקוף אותה, אבל כבר מהכניסה הראשונה לקניון שבעת הכוכבים עמד רכב ומנע את הפנייה שמאלה. גם הפנייה שמאלה לקאנטרי היתה חסומה. אי אפשר היה לברוח". לדבריו, "הרגשתי שחיללו פה את כבוד תושבי העיר. העירייה לקחה תשתית עירונית, ותמורת בצע כסף העבירה לחברה גדולה ועשירה, שמבחינתה אין שום בעיה לרמוס את כל הסדר הציבורי". וינר, שהתקשר למוקד העירוני, מספר שהמוקדן אמר ש"זה אחד הימים הכי שחורים שלנו כאן", ואף סיפר על חתונה שהתקיימה בגני תצפית הסמוכים, שאורחיה התעכבו ארוכות עקב פקקי התנועה.

מחברת מגדל נמסר בתגובה כי היא אינה מופקדת על סידורי התנועה וכל שאלה בעניין זה יש להפנות למשטרה ולעירייה. עוד נמסר, כי רוב המשתתפים באו לאירוע בהסעות מאורגנות מרחבי הארץ, ומהסביבה הקרובה, כדי לצמצם ככל הניתן את השימוש ברכב פרטי; המנהלים, טענו, כמו אורחים אחרים שבאו בכל זאת ברכב פרטי, חנו באופן מסודר בחניון המרכז הבין-תחומי או באחד מהחניונים הסמוכים, "על בסיס מקום פנוי ובלי כל העדפה". החסימה היחידה שנעשתה לבקשת ההפקה, נמסר ממגדל, היתה "של החניון הצמוד למגרש הכדורגל מצפון מערב למגרש, ושל השביל הפנימי בין החניון למגרש הכדורגל. הבקשה, שאושרה על ידי כל הגורמים המוסמכים, נעשתה כדי לאפשר יציאה בטוחה של האנשים מהאוטובוסים שהביאו אותם מרחבי הארץ".

הכנות לאירוע של מגדל באיצטדיון בהרצליה. מאות מכוניות נתקעוצילום: עיריית הרצליה

רוב תלונות התושבים נגעו להעדר הכוונה והתראה לאירוע. חבר האופוזיציה במועצת העיר, ירון עולמי, אמר ש"לא ייתכן שאירוע פרטי שנערך על שטח ציבורי יפקוק את כל העיר, לא יאפשר כניסה חופשית להרצליה דווקא בשעות העומס, ימנע חניה ברדיוס של קילומטרים וייצור מטרדי רעש ותעבורה למרחקים". לדעתו, ניתן היה להודיע על כך מראש ולהכין דרכים חלופיות, ו"חבל שהעירייה לא חשבה ועשתה זאת מבעוד מועד". לדבריו, יום קודם לכן היו שלטים שהוצמדו לתמרורים ולרמזורים באזור, אך אלו רק כיוונו ל"אירוע של מגדל", ולא כללו מידע לתושבים.

האירוע מעלה גם שאלה עקרונית יותר: האם לעירייה, שאמורה לשרת את תושבי העיר, יש זכות להשכיר תשתיות עירוניות לגופים פרטיים תמורת כסף? בעיריית הרצליה אמרו כי השכרת האיצטדיון הכניסה לקופה העירונית 75 אלף שקלים, ושימשיכו להשכירו גם בעתיד. הסכומים שייגבו ישמשו מקור הכנסה לאיצטדיון העירוני, שעלות תפעולו גבוהה. לדברי גורמים בעירייה, המשטרה הגזימה בחסימת הכבישים שיצרו מטרד לתושבים.

מעיריית הרצליה נמסר עוד שהיא אינה משכירה שטחים ציבוריים פתוחים לגורמים פרטיים. "פעמים רבות קיבלנו בקשות להשכיר את שטחי הפארק, חוף הים, הספורטק וכדומה לאירועים פרטיים - אבל הן נדחו תמיד על הסף", נמסר. "האיצטדיון הוא מתקן עירוני סגור, סגור רוב הזמן לשימוש הציבור. על מנת לצמצם את הוצאות תפעולו הממומנות מהקופה הציבורית, החליטה העירייה להשכירו בשעות שאינו בשימוש. בכך חוזר הכסף לקופת הציבור". בעירייה הוסיפו כי הכוונת התנועה היתה באחריות המשטרה וכי "מדי שבוע מקיימת העירייה קונצרטים פתוחים בפארק, שבא אליהם קהל אלפים ומעולם לא נוצר פקק תנועה בשל כך".

ממחוז תל אביב של המשטרה נמסר כי "לאירוע המדובר ניתנו כל האישורים מעיריית הרצליה, ותוכנית תנועה מאושרת ממהנדס התנועה. בשום שלב לא נחסמו על ידי שוטרים כבישים ורחובות בהרצליה בעקבות האירוע. נסגרו רק הפניות לחניוני הקאנטרי מכיוון דרום לצפון". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ