פרויקט הניקיון המיוחד של ארונות החשמל בי-ם

ארונות החשמל בירושלים, לוחות מודעות לעת מצוא, ינוקו בצורה ייחודית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ארונות הסעף של חברת החשמל, כמו כל משטח אנכי אחר במרכז ירושלים, הם זירה ציבורית לתת-תרבות עממית - מודעות אבל, גרפיטי, קריאות מצוקה אנטי ממסדיות וכמובן פשקווילים מלאי פאתוס נגד הפריצות.

עכשיו יוצאות עיריית ירושלים וחברת החשמל בפרויקט שנועד לנקות את ארונות הסעף של חברת החשמל במרכז העיר. אחרי הניקוי יצופו הארונות בחומר מיוחד המכונה "אנטי פוסטר", שאינו מאפשר הדבקת מודעות ומקל על מחיקת הגרפיטי.

סיור בין ארונות החשמל מגלה שאין מגזר ירושלמי שאינו מיוצג בהם. העמוסים ביותר הם בשכונות החרדיות. "אל תקנו אלקטרה", קוראת כתובת גרפיטי על ארון חשמל ברחוב שבטי ישראל. אלקטרה מואשמת בשותפות בפרויקט בנייה שכלל סילוק קברים. התשובה בארון ממול: "דרך ארץ קדמה לתורה", כתובת שמתפשטת באחרונה בעיר, ומיוחסת לחילונים שעושים שימוש בכלים החרדיים.

במאה שערים זועקים ארונות החשמל נגד "מוכרי/סוחרי בגדים לא צנועים העשויים מבדי לייקרה, טריקו וכו' הנצמדים לגוף. דינם כמוכרי טריפה ממש" (חתום: הוועד למען קדושת ישראל). על ארונות אחרים מודעות גדולות לקראת הנסיעה לאומן בראש השנה וכן "שידוכים לכל המגזרים: הדתי, החרדי, החסידי, ברסלב וחוזרים בתשובה".

ככל שמתרחקים מהשכונות החרדיות משתנות המודעות. מול העירייה זועק ארון החשמל: "ניר ברקת למה אתה שותק? מרוקנים לנו את קופת העירייה". סמוך למאהלים, המחאה החברתית על ארונות הסעף: הפגנה בדרישה להגדיל את התקציב, דמות פנתר ומתחתיה הכיתוב "פנתר שחור לא עוצר בעצור" וגרפיטי פשוט, בעברית ובערבית: "מהפכה".

הארונות שליד בניין בצלאל ההיסטורי אמנותיים. על אחד מהם מדבקה עם ברקוד, שמוביל את הסורק הסמארטפוני לאתר אינטרנט על תולדות הבניין.

היחיד שחוצה מגזרים וגבולות עירוניים מובחנים הוא "יהודי צרפתי לא דובר עברית ולא אנגלית", שמבקש עזרה נגד "גנבים, שקרנים, רמאים" מסניף בנק שמסרב להשיב לו 10 מיליון שקל. המודעה הגדולה שלו מתנוססת על ארונות הסעף בכל העיר.

על פי התוכנית של העירייה וחברת החשמל, הארונות יכוסו בשנים הקרובות במין "שפריץ טיח", שיקשה על הדבקת מודעות וריסוס כתובות. יובל יעקב, מנהל רובע מרכז בעירייה, מסביר שהטיפול בארונות הוא חלק מתוכנית להפיכת מרכז ירושלים ל"נקי ובטוח". יעקב מבטיח שיהיה הסדר חלופי לתליית המודעות, "אחרת זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ