המדחן האחרון בניו יורק

60 שנה אחרי שהושקו, המדחנים הוותיקים בתפוח הגדול מפנים את מקומם לדגם חדש אבל נטול הקסם הישן

מייקל מ' גרינבאום | ניו יורק טייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל מ' גרינבאום | ניו יורק טייס

1הנהגים שנאו אותו, הגנבים אהבו אותו והביטלס הנציחו אותו בשירם "Lovely Rita". מדחן החניה הזעיר היה אולי גדול מהחיים, אבל ימיו בניו יורק באו השבוע אל קצם.

ביום שני החלה רשות התחבורה בעיריית ניו יורק לעקור את המדחנים המושבתים האחרונים ממדרכות העיר, במבצע שיימשך כשנה. בסופו צפויים להיעלם המדחנים האפרפרים מרחובות העיר. בכמה שכונות, דוגמת אפר ווסט סייד, יישארו מדחנים על המדרכות, אבל ראשם יותז והמוט שייוותר יזכה בתפקיד חדש: עוגן חניה לאופניים.

מתקנים דוממים אלה, שנהפכו חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני וסימלו את הכרך הפקוק ועמוס המכוניות, מסיימים את חייהם לאחר 60 שנה. סיבת המוות - התיישנות. במקומם יותקן המדחן הרובוטי של המחר: תיבה סולרית הפועלת בטכנולוגיית Fi-Wi, שיכולה להסדיר עד שמונה מקומות חניה בעת ובעונה אחת. בימי ראשון, שבהם החניה היא חינם, הם יושבתו.

מדחן בניו יורק. הגנבים עלולים להתאכזב מהשינויצילום: גטי אימג'ס

במחלקת התחבורה העירונית, שהאיצה את תוכנית הפרישה של המדחנים, סבורים שהשינוי ייטיב עם העיר ותושביה: המדחנים החדשים יאפשרו תשלום בכרטיסי אשראי, יהיו נגישים בשבע שפות, התחזוקה שלהם תהיה קלה יותר והם יתפסו פחות מקום על המדרכות.

אבל עם מותו של המדחן הקלאסי יבואו אל קצם גם כמה מהתענוגות הקטנים והפשוטים של חיי העיר: הצליל המתכתי המענג עם הכנסת המטבע לחריץ והריגוש האסור כשמגלים שעוד נותרו כמה דקות חניה מהמכונית הקודמת.

"לנהגים, זה היה כמו זכייה קטנה בלוטו", אמר השבוע סמואל שוורץ, בעבר מנהל מחלקת התחבורה בעיר. "איזו חגיגה! גם אם חסכת 10 סנט, זה היה עושה לך את היום". חובבי הנוסטלגיה יוכלו לקנות מדחן משלהם במכירה פומבית של העירייה בשנה הבאה.

בבית המלאכה של מחלקת התחבורה, ברובע קווינס, שם מתקנים עדיין מדחנים בסכין חמאה ופצירה, הטכנאים נערכים לקיצו של עידן. המנהל סטיוון קרני תהה מה יעלה בגורל העובדים שלו, שעה שסקר את השולחנות והמדפים שהיו מלאים במאות חלקי מדחנים. "פעם היינו בית המלאכה הגדול ביותר בעולם", אמר. אחדים מהטכנאים יעברו הדרכה מקצועית בתחום החדש או יעברו למחלקה אחרת, הודיעו בעירייה.

המדחן הושק לראשונה בניו יורק ב-19 בספטמבר 1951, בטקס רשמי בהארלם. היו תושבים שכעסו על השיטה החדשה הגובה כסף על חניה. "זו דרך נוספת לקחת כסף מאנשים", אמר אז המתאגרף המקצועי שוגר ריי רובניסון. ביום שני האחרון, במרחק כמה רחובות מאותו מקום היסטורי, נעקר המדחן האחרון בשדרות פרדריק דאגלס, מצפון לרחוב 125. במורד הרחוב כבר הותקן מדחן חדש ומבריק.

"אני חושבת שהם יפהפיים", אמרה מנהלת מחלקת התחבורה, ג'אנט סאדיק-חאן, על המכשירים החדשים, שעליהם מופיעים צגים דיגיטליים וכפתורים צבעוניים. "אני אולי רק מומחית לתחבורה, אבל אני חושבת שהם נראים טוב", צחקה.

המדחנים החדשים, שגובהם 175 ס"מ, "נוצרו במחשבה על הסביבה", אמרה סאדיק-חאן. פאנל סולרי מורכב על קודקודם הכחול, ומאחר שאין בהם חלקים נעים, יש פחות סיכויים לתקלות. החיבור לאינטרנט מאפשר לעירייה לשלוט בתעריפים ובשעות הפעילות. "זה יהיה טוב יותר ללקוחות ויאפשר ניהול קל יותר של הרחובות", הוסיפה.

עם סילוק המדחנים הישנים, לא יהיו עוד מקומות חניה מסומנים. הנהגים יוכלו להחנות את מכוניותיהם כראות עיניהם, ביעילות או ללא התחשבות באחרים. הדבר צפוי, לפי הערכות, להגדיל את מספר מקומות החניה בעיר ב-10%-15%.

ישנו גם עניין הרווחים שקוצרת העירייה. חלק מהמדחנים, שהותקנות בגרסאות שונות מאז 1996, הנפיקו קבלה שהנהג התבקש לשים על החלון הקדמי שלו. כשמכונית אחת עזבה מקום חניה, הקבלה עזבה אתה - והנהג הבא לא יכול היה ליהנות מהזמן הנותר, שעליו שילם קודמו. העירייה הפיקה רווח כפול, הן מהמכונית היוצאת והן מהמכונית הנכנסת. המכונות החדשות יאפשרו לנהגים לשלם אוטומטית על הזמן המרבי המותר.

מחוץ למנהטן ימשיכו לפעול בשנה הקרובה כ-43 אלף מדחנים, עד החלפתם בדגם חדש. התקנת המדחנים תעלה לעירייה 34 מיליון דולר - עלותו של כל מכשיר כ-4,392 דולר, פי שמונה בערך מקודמיהם.

המדחנים הישנים מסולקים מהרחובות בקצב של כ-500 מכשירים בשבוע. בבית הקברות למדחנים מזדקרים עמודי פלדה מתוך שקים, כמו עצמות בעלי חיים. מעל ראשים מפורקים של המדחנים הישנים מזמזמים זבובים. בתוך אחדים מהם נותרו כמה מטבעות.

מי שעלולים להתאכזב מהשינוי הם הגנבים. בשבילם היו המדחנים פיתוי שאין לעמוד בפניו. בעבר החליפה העירייה את מכונאי המדחנים, שנהגו לאסוף את המטבעות בכוסות נייר, בחברה פרטית. רק אחר כך התברר כי העובדים לקחו לעצמם חלק מהכסף.

שוורץ מספר כי קיבל פניות רבות כל כך מסוכני מכירות שרצו למכור לו "מדחנים שאי אפשר לחבל בהם", עד שבסופו של דבר פיתח מבחן אישי משלו. "החזקתי פטיש במשרד שלי", הוא נזכר. "אחדים מהם לא שרדו אפילו את המכה הראשונה" (הוא התכוון כמובן למדחנים).

רק החודש עצרה משטרת קווינס גבר בן 48, שהשתמש בשבעה מפתחות מאולתרים לפרוץ למדחנים; הוא החזיק ברשותו 62 דולר במטבעות של 25 סנט. לוק, האסיר החלקלק שגילם פול ניומן בסרט "המורד", משנת 1967, נשלח לכלא בגלל עבירה מוזרה - הוא כרת את ראשי המדחנים כשהיה שיכור.

נהגים שחנו השבוע לצד המדחנים הישנים בהארלם סיפרו שיחסר להם בעיקר הקסם הישן. התקלות התדירות שבהכנסת המטבעות יחסרו להם פחות. קימברלי מונרו, שחקנית המתגוררת בהארלם, נזכרה שהחיפושים אחר מקום חניה לא היו תמיד מעודנים. "אנשים היו נוסעים שוב ושוב לאורך הרחוב ומחפשים מדחן מקולקל כדי לחנות בלי לשלם", אמרה בצחוק. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ