בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בשנה הבאה

22 מי יודע

בהתאם לתנאי הרפורמה בטלוויזיה, בסוף דצמבר יצטרכו זכייניות ערוץ 2, רשת וגם קשת שבהנהלת אבי ניר, להכריע בין המשך הזיכיון בתנאים המוכרים, או התמודדות על רישיון בתנאים חדשים

4תגובות

סוף חודש דצמבר הוא נקודת ציון בתעשיית הטלוויזיה הישראלית: אז אמורה לבוא ה"פעימה" הראשונה במעבר משיטת הזיכיונות, המסדירה כיום את פעולתה של הטלוויזיה המסחרית בארץ, לשיטת הרישיונות. אחרי שנים של קרטוע, מגבלות קשות ורגולציה מתערבת, זה יהיה שינוי מהותי: במקום זיכיון מוגבל בזמן ועתיר בהתחייבויות, שכל חריגה מהן עלולה לעלות בקנסות או באובדן הזיכיון - רישיון; במקום מכסות מפורטות למיעוטים ופריפריה, תרבות ויהדות על המסך - חופש פעולה נרחב; במקום שני ערוצים מסחריים, 2 ו-10 - מגוון ערוצים. זה נשמע טוב, ובכל זאת, עד כה יושבות זכייניות ערוץ 2 על הגדר וטרם החליטו אם יתחרו על רישיון או שימשיכו לנצל את הזיכיון שניתן להן עד שנת 2015.

המכרז האחרון התקיים בשנת 2005 בערוץ 2. עד אז שידרו בערוץ שלוש זכייניות: רשת, קשת וטלעד. האחרונה נותרה בחוץ, וקשת ורשת רשאיות להמשיך לשדר עד תום תקופת הזיכיון, באוקטובר 2015. הן התחייבו להשקיע כספים רבים בשידורים, ושילמו למדינה כ-300 מיליון שקל תמורת השידור במותג "ערוץ 2".

אבל משנת 2013 יוכל כל גוף שיעמוד בתנאי סף מינימליים לקבל תדר ולהעלות לאוויר ערוץ עצמאי, שימומן מפרסומות ויוכל לשדר שבעה ימים בשבוע. הפעימה הראשונה במהלך, ההחלטה של הזכייניות אם פניהן לרישיון או להמשך החזקה בזיכיון עד לפקיעתו בשנת 2015, תיעשה עד סוף דצמבר 2011. עתיד הזכייניות והערוץ עצמו נדון בעשרות ישיבות בכנסת והיה מושא להצהרות מתלהמות. כל אלה מתנקזים לסוף דצמבר. עד אז, קבע המחוקק, יצטרכו קשת ורשת להחליט אם פניהן לרישיון ב-2013, או שבכוונתן להמשיך להחזיק בזיכיון עד לפקיעתו.

הרשות השנייה לא פירסמה עד כה את תנאי הסף לקבלת רישיון, מחיר ותנאי סף (כמו מספר מהדורות החדשות שהוא יהיה חייב לשדר); ובכל זאת, התשובה היתה אמורה להיות פשוטה: למה לשדר רק שלושה-ארבעה ימים בשבוע (בשנתיים האחרונות רשת וקשת התחלקו בימי השידור בערוץ 2) כשאפשר לשדר שבוע שלם? ומדוע להישאר מאחור כשגופים אחרים יזדרזו בוודאי ויקימו ערוצים? ובעיקר, מה שאמור היה להיות הסוכרייה, המניע העיקרי לעזיבת ערוץ 2: מדוע להמשיך לשאת בעול המחויבות, כשמשטר הרישיונות מבטיח התנהלות קלילה הרבה יותר, ובסכומים נמוכים בהרבה?

איור: עמוס בידרמן

אבל כמה סימני שאלה המרחפים מעל מהפכת שידורי הטלוויזיה גרמו למשנה למנכ"ל הזכיינית רשת, שאול מגנזי, להודיע עוד בשלב הדיונים בכנסת, שהזכיינית לא תעבור לרישיון לפני תום תקופת הזיכיון.

לדברי גורם באחת הזכייניות, "הכנסת, משרד התקשורת ומשרד האוצר הניחו שכולם ירצו רישיונות ואז תהיה תחרות. ניסו להגיד שעולם בלי מחויבויות, או עם מחויבויות מינימליות, הוא נפלא ואטרקטיבי, אבל נוצרו תנאים בעייתיים שמעמידים את הכל במבחן".

הוא מכוון אולי למקרה של ערוץ 10, שעל זכייניתו, "ישראל 10", מוטלות מחויבויות תוכן פחותות מאלו המוטלות על רשת וקשת, ובכל זאת - אף שהוא מתקיים במשך עשור כמעט - הערוץ לא הצליח להיות רווחי או אף מאוזן כלכלית. קהל הצופים הוכיח שהפלטפורמה חשובה לא פחות מהתוכן.

יצרנו מותג

הפלטפורמה היא עניין לוויכוח מתמשך בין המדינה לזכייניות. אלו טוענות ל"בעלות" על ערוץ 2, מותג שהן בנו בדי עמל, בעוד המדינה טוענת שאפיק השידור 22 הוא תדר שהיא העניקה באופן זמני. בעידן הרישיונות יתקיים מכרז חדש על התדר הזה והוא יימסר לכל המרבה במחיר, גם אם זה שחקן חדש לחלוטין.

בכיר באחת הזכייניות אמר, "ערוץ 2 הוא יציר כפינו והוא טופח במשך 18 שנה. אין דרך לצאת לרישיון ולשמור על ההישגים. ראינו כבר מצבים של תוכניות זהות ששודרו אצלנו ובערוץ 10, ובכל זאת היו הבדלים משמעותיים ברייטינג שלהן".

מנכ"ל קשת, אבי ניר, אמר בראיון ל"הארץ" לפני כשנה: "בעוד כמה שבועות ימלאו 17 שנים לכניסה שלנו לבית ריק במספר 22. מאז, הבית הזה התמלא בהרבה צופים ובתכנים ישראליים. בין התכנים והצופים נוצרה מערכת יחסים חזקה. אנחנו, וזכיינים אחרים שהם שותפינו לערוץ, יצרנו את המערכת הזו".

החשש לעזוב את המותג 22 מובן, ולחוסר הנכונות לנטוש אותו יש סיבות טובות. בשונה מהכבלים והלוויין, שממתקיימים מדמי מנוי, או ערוץ 1 שמתקיים מתקציבי הממשלה ומתשלומי האגרה, הערוצים המסחריים חיים מפרסומות. באמירה הזאת יש אמנם הגזמה, שכן למעט שנים ספורות, המימון מפרסום הביא את הזכיינים לאיזון כלכלי, לרווח קטן במקרה הטוב, או להפסד.

רשת נחשבת זה שנים הזכיינית החלשה בערוץ 2. היא מתקשה להתגבר על הפסדים גדולים. אבל גם קשת, שמחזיקה בתוכניות מצליחות כמו "האח הגדול", "מאסטר שף", "כוכב נולד" ו"ארץ נהדרת", מתקשה לייצר הכנסות.

רישיון להפסיד

ואם לא די בכך, גם שוק הפרסום אינו יציב עכשיו. בתגובה למחאה החברתית בקיץ עצרו המפרסמים הגדולים קמפיינים ונרשמה ירידה דרסטית בהכנסות הזכייניות, עד כדי מצוקה ממש. זה לא העיתוי האידיאלי להחליט על יציאה לדרך עצמאית.

לדברי בכיר באחת הזכייניות, "אין מספיק כסף בשוק הפרסום. אמרנו את זה לא פעם, אפילו בישיבות בכנסת. אנחנו בערוץ 2, עם כל הרייטינג, מפסידים. ערוץ 10 מפסיד אפילו יותר. ומדובר בענף ששינוי בלתי צפוי משפיע עליו בצורה משתקת. מישהו צפה ירידה של כמעט 40% בהכנסות מאז חודש מאי? מישהו יודע להגיד מתי זה ייגמר?"

בכיר אחר מוסיף כי "המחוקק חשב שאם יורידו מחויבויות זו תהיה מתנה גדולה כל כך, שנרצה לצאת. אף אחד לא הסתכל על הצד של ההכנסות, על זה שפשוט אין מספיק כסף לכולם".

לסוגיה זו, אגב, עלולה להיות השפעה מרחיקת לכת על המעבר לרישיונות. שוק הפרסום הקטן ועתיר הסיכונים עלול להביא למצב שלא יקומו ערוצים חדשים, למרות השינוי בחוק וביטול המחויבויות והעדר התחרות יביא להפחתת ההשקעה בתכנים.

בשל כך עלול התהליך כולו להתעכב. "כולם חשבו שמדובר בבריכה שיהיה כיף גדול לשכשך בה", סיכם בכיר באחת הזכייניות, "אף אחד לא סיפר שקר בבריכה הזאת, שאף אחד לא מחלק חליפות צלילה ואין מתנדבים לקפוץ לתוכה. גוף חדש שעומד להיכנס לתעשייה הזאת יצטרך להתחרות בערוץ 10 ובערוץ 2, כי נראה שאנחנו לא עומדים להתפרק. נותנים לנו אפשרות לרישיון, לאופק כלכלי לטווח רחוק. מבחינתנו, זה רישיון להמשיך ולהפסיד כסף".

מנכ"ל קשת ניר לא התנגד בשעתו לרפורמה. לדבריו אז, "המהלך הכולל של פתיחת הטלוויזיה המסחרית לתחרות הוא נכון וחשוב. ההחלטה על ביטול הערוץ באפיק הנוכחי, יש לה משמעויות מרחיקות לכת. לא רק לנו, גם לצופים. הבקשה שלנו היא, שהמשמעויות האלו, על כל השלכותיהן, ייבדקו בצורה יסודית. צריך להיזהר ממצב שבו מרוב רצון לעודד תחרות, יעקרו את המוטיבציה של המתחרים להתחרות".

אז מה יקרה בפעימה הראשונה בדצמבר? רשת תישאר כנראה בערוץ 2. אין לה אפשרות כלכלית לשנות כיוון. כדי לעבור לשבוע שידורים (במקום חצי שבוע) דרושים כיסים עמוקים, עתודות ובעיקר תוכניות חזקות - מותגים מנצחים שיאפשרו מעבר נוח מאפיק 22 לאפיק שידור חדש ולא מוכר. לרשת אין מספיק כאלו.

אנשי קשת טוענים בתוקף שלא יעברו לרישיון, אך דווקא לקשת יש תנאים טובים יותר למעבר: היא מחזיקה בשליטה בערוץ המוסיקה 24, ובחברת "ביפ" - פעם ערוץ וכעת חברת תוכן. אלה גופים היכולים להוות עתודה לכוח אדם ולתוכניות. קשת מחזיקה גם ב"מאקו" - אתר אינטרנט מצליח, שיכול גם הוא להוות תשתית תומכת.

אולי לא מפתיע אם כן שבהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה בירך יו"ר הדירקטוריון של קשת, אברהם נתן, "לשנה הבאה שבעה ימים". *תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו