שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דורון חלוץ
דורון חלוץ

* * כשהזירה המדינית הרשמית לא מניבה חדשות מעודדות בחזית הפלסטינית, אזרחים פרטיים מודאגים מנסים לקחת יוזמה. איציק הראל, עורך דין בן 40 ממודיעין (וממתמודדי העונה הראשונה של "מאסטר שף"), הצליח בחודש שעבר להעביר 19 פלסטינים את הגבול, בניסיון להראות להם את ישראל האחרת. זה אמנם נגמר במכות, אבל הוא חזר אופטימי.

היוזמה נולדה לאחר שהראל, חרדי לשעבר, השתתף במפגש של יהודים ופלסטינים בבית ג'אלה, ביוזמת ארגון CEF. "זה לא שהפכתי שמאלני, אלא שאני פרקטי", הוא אומר. "היינו עבדים במצרים, סבלנו את השואה, לא ייתכן שאנחנו גורמים להתעמרויות. אני לא מדבר על צדק, אלא על היגיון. אחת הנשים המוסלמיות, בת 20, ביקשה שאתאר לה את תל אביב ואמרה שהחלום שלה זה לראות את הים. התחלתי לבכות, ואמרתי לעצמי: קח אותה לשם!

"רציתי לעשות להם טיול לארץ היהודית, לארץ שלי", הוא ממשיך, "יד ושם, הכותל, יפו, תל אביב, ים, לא טיול שורשים. בהתחלה היתה המון חשדנות. בשביל שהם יוכלו להיכנס לישראל, היינו צריכים להעביר שמות ומספרי זהות, ולשלוח מכתב מהארגון שמסביר מה מטרת הטיול. ביקשנו אישור שהייה לשני לילות. מרשימה של 32 איש, הצבא אישר רק 19" (כשניסינו לברר עם דובר צה"ל מהי מדיניות הענקת אישורי ביקור בישראל, הופנינו לדובר מתאם הפעולות בשטחים. תגובתו: "שיקולים ביטחוניים").

איציק הראל (יושב במרכז) ומשתתפי הטיול בירושלים

הקבוצה הורכבה מסטודנטים בני 19-23, פלוס אמא אחת מלווה. כל משתתף שילם 150 שקל, ו-CEF תרם 3,500 שקל נוספים. "היתה קבוצה מדהימה", אומר הראל. "מישהי שאלה, 'זה הולך להיות טיול כיף?' וכשאמרתי שכן, שאלה, 'תזכיר לי מה אנחנו עושים ביד ושם?' ומישהו שאל: 'למה שואה? אנחנו רוצים לדבר על נכבה תמורת נכבה?' לכן התחלנו בכותל, בהיסטוריה הבסיסית.

"זה הוגדר לא כטיול בילאדי או נכבה, להראות להם את הארץ שלכאורה גנבנו מהם".

מה ההבדל ביניכם לבין "לא מצייתות", שמבריחות פלסטיניות לביקור בישראל?

"בלי לשפוט, אני לא בא נגד המדינה. הן בכלל לא מכירות במושג הגבול בתוך ישראל. זה לא נכון שצה"ל לא מאשר. אמנם התבאסתי מהשירות הלא טוב של הצבא, אבל בשורה התחתונה, כן קיבלנו אחוז גבוה של אישורים. ובנוסף, המטרה של הפעילות שלי היא להכיר להם את העם היהודי, לא את הים".

למרות הרצון הטוב, בישראל נתקלו בגזענות משני הצדדים. "בהר הבית השומר לא נתן לי להיכנס בגלל שאני יהודי, נהייתה התקהלות ופחדתי. בערב הזמינו אותנו מבית כנסת של חב"ד לאכול צ'ולנט, ופתאום ראינו התקבצות של חבר'ה בכיפות שצועקים 'יש פה ערבים, מה אתם עושים פה'. בלילה חבר'ה דתיים רדפו אחרי שניים מהקבוצה והיכו אותם".

הראת להם את ישראל היפה והם חזרו חבולים?

"הם ראו את היהדות על כל גווניה, מהיהדות החילונית הנהנתנית ועד היהדות הקיצונית הנוראה. זה העם היהודי, לכל אורך ההיסטוריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ