שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גלעד שליט: הדימוי והשבוי

איך מרימים קמפיין בינלאומי כשיש כל כך מעט תצלומים של כוכבו הראשי? ולמה נבחר דווקא אותו תצלום שהפך אייקון המזוהה ביותר עם גלעד שליט?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלכס ליבק

בכל קמפיין תקשורתי המבוסס על דמות מסוימת, הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא לצלם את נושא הקמפיין בדרך שתשרת את המטרה.

במקרה של החייל החטוף גלעד שליט, לא היתה אפשרות כזאת. היזמים נאלצו להשתמש באלבום המשפחתי, האפשרויות היו מעטות.

בין התצלומים שמשפחת שליט שיחררה לפרסום זכורים בעיקר שלושה:

* התצלום שבו גלעד ניצב לפני טנק (1). בתצלום הוא עומד, גוף מלא, לבוש במדי א', כמו במסדר. מאחוריו נראה טנק שקנהו כאילו מונח על ראשו. הוא מחייך חיוך רחב. עיניו מאחורי המשקפיים אינן מביטות ישירות אל הצופה. הוא נושא את נשקו האישי. התצלום אומר: "אני חייל מאושר".

תצלום מספר 1

* בתצלום השני (2) גלעד נראה בסרבל צבאי, חצי גוף, חבוש בקסקט, מחזיק בידיו חוטר לניקוי קנה התותח. התצלום צולם בידי חייל אחר, שניצב גבוה מעליו על הטנק. גלעד מחייך חיוך מאולץ. הוא לא נראה מאושר.

תצלום מספר 2

* הבחירה נפלה בסופו של דבר על תצלום אחר. "סנאפשוט", תקריב של גלעד (3), שצולם כנראה בביתו. בתצלום הוא מתבונן ישירות למצלמה. לא מרכיב משקפיים, כך שניתן בבירור לראות את עיניו. ידו הימנית מורמת, מכסה חלק מפניו.

התצלום הזה מעורר אצלי אסוציאציות חופשיות של דיוקנאות רבים אחרים שראשיתם אולי בפסלו של רודן, "האדם החושב", תומך את ראשו בידו. כך מצטלמים אנשים אינטליגנטיים, נחושים (ראו דיוקנו הרשמי של סטיב ג'ובס). ההבעה הרצויה קיימת. פנים של נער צעיר, רציני, אינטליגנטי, קצת מופתע, לא מחייך.

תצלום מספר 3

דווקא המחטף הצילומי הזה יוצר מקבילה להפתעה אחרת. לחטיפה מסוג אחר. ללא משקפיים נראה גלעד פגיע יותר, אבל משקפיים, אין מה לעשות, מעידות על מום מסוים (רוב מרכיבי המשקפיים מעדיפים להצטלם בלעדיהם). מעניין לציין שגם בדמויות המטרה מקרטון, גוף מלא בגודל טבעי של גלעד שליט, ששוכפלו עשרות פעמים והוצגו כקבוצה וכבודדים (4), הוא בלי משקפיו. ואנחנו הרי יודעים שהוא קצר רואי.

תצלום מספר 4צילום: סלמן אמיל

הפורטרט שנבחר לייצג את גלעד אינו של חייל. הלבוש האזרחי מנטרל את הזיהוי כחייל צה"ל. בלי סממנים צבאיים, למי שאין בלבו אהדה לצה"ל או לצבא בכלל קל יותר להזדהות אתו. אסור לשכוח - הקמפיין הוא גלובלי. עם זאת, התצלום עדיין מורכב מדי. ברקע, בצד ימין, מופיעה דמות חלקית של אשה בסוודר ירוק, אמו של גלעד כנראה, ומעליה על הקיר ציור מטושטש. מאחורי גלעד, לרוחב כל התמונה כמעט, פס חום רחב, מטושטש. בצד שמאל מלבן כחלחל המרמז על חדר נוסף. גלעד עצמו לבוש סווטשרט. על שרוולו השמאלי תדפיס דומה לדרגת סמל.

התצלום אינו "נקי", אבל אחרי שנטמע בזיכרוננו, כי הודפס בעיתונים והוצג בטלוויזיה פעמים רבות, אפשר להפוך אותו לאייקון קליט ופשוט. התצלום המקורי, מלא חמימות ביתית, צריך להיהפך אייקון גרפי, כמעט שבלונה של גרפיטי. התצלום הזה, המעובד, הפך לוגו דו-ממדי של גלעד (5), המורכב מכמה קווים המשווקים מסר ברור. עיניים מישירות מבט, רמז לאף ולשפתיים, היד המורמת נעלמה, דרגות הסמל נמחקו, הצבעים נעלמו ובמקומם כמעט תשליל של הפנים בשני צבעים. כמובן, צבעי הלאום: כחול-לבן. מעל הראש מופיע מגן דוד.

תצלום מספר 5צילום: בן מלכי איציק

את האימג' הזה קל לשכפל, בזול, אלפי פעמים, כדי ליצור זהות רפטטיבית, בגדלים שונים, מסטיקר על מכונית ועד פוסטר ענק של כמה מטרים. הסמל הגרפי הפשוט מזוהה ממרחק רב, ההפשטה הקווית הזו של הדמות המקורית משדרת בדידות. הרקע הלבן הוא ריק. הדמות נמצאת בריק, אולי גם בחסך חושי. גם הפנים עצמן לבנות. גלעד שליט כמעט נמוג, מרחף, תלוש. זה מה שנשאר לנו ממנו. נכון, הדמיון בין הדמות המשוכפלת לבין החייל השבוי קיים רק בדמיוננו. אבל אם לא היתה הדמות מבוססת על תצלום אמיתי שנחרת בזכרוננו - היא לא היתה משרתת את המטרה.

עשו לייק לעמוד הארץ בפייסבוק, וקבלו את מיטב כתבות הסופ"ש ישירות אליכם

כיום, בעידן האינטרנט, כמיליון גולשים, לפי חלק מההערכות, החליפו את דיוקנם בפייסבוק בזה של גלעד שליט. בתצלום המקורי, שנעשה כלאחר יד, אבל בלי ספק בידי אוהב, עיניו הנבונות של הבחור נעים הפנים מכוונות אלינו ואי אפשר לעצור את האמפתיה כלפיו.

תצלום מספר 6צילום: דובר צה"ל

השבוע רצינו שהאישוש שאכן זה גלעד ששב לכאן יסתמך על התצלום הזה. לא התאכזבנו ואפילו התפעלנו מהדמיון הרב (6). מבחינה ויזואלית, לפחות, הוא אותו גלעד. אני משער שדווקא התצלום הזה יהפוך לאייקון ישראלי, יותר מכל אחר, משום האינטימיות שבו. אף שעם ישראל מעדיף כרגע את הצדעתו לראש הממשלה. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ