הריטלין הכי טוב

תלמידים מהמועצה האזורית מנשה ומוואדי ערה חושפים שרידי יישוב עתיק בתל אסור

רן שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן שפירא

מראה לא שגרתי נגלה לעיני המבקרים בחודש שעבר בתל אסור: עשרות בני נוער, בידיהם מעדרים, מכושים, מריצות ומברשות, חופרים באדמה וחושפים אט-אט מבנים עתיקים בני אלפי שנים.

הנערים שעבדו בתל, השוכן בכניסה המערבית לוואדי ערה, כקילומטר ממזרח למושב עין עירון, הם ברובם תלמידי כיתות ט' מבתי ספר הסמוכים - "גוונים" (של המועצה האזורית מנשה), "מבואות עירון" (של קיבוצי האזור), בית הספר המוסלמי בכפר מייסר והאולפנה לבנות בכפר פינס. שבוע שלם הם חפרו בתל. לפני תחילת העבודה שמעו הרצאות על המקום והיישוב שהיה בו, וקיבלו הדרכה בסיסית בעבודה ארכיאולוגית.

כ-500 תלמידים השתתפו בפרויקט, מה שהופך אותו לחפירה הקהילתית הגדולה בישראל. מנהל החפירה, ד"ר שי בר מהמכון לארכיאולוגיה על שם זינמן באוניברסיטת חיפה, אומר: "בגלל מורכבות החפירה הארכיאולוגית, בדרך כלל לא עושים אותה עם תלמידי בית ספר. מעדיפים לבוא עם צוות מקצועי". אבל, הוא מוסיף, "גם בשנה שעברה חפרנו בתל אסור בעזרת תלמידים. קצת חששנו, אבל הפרויקט החברתי-החינוכי הצליח".

את פרויקט החפירות בהשתתפות תלמידים יזמו "החברים של איציק", קבוצה של תושבי האזור, הפועלים להנצחת זכרו של איציק דורי. דורי היה מזכיר קיבוץ מצר ואיש חינוך, שנהרג ב-2002 בפיגוע ביישובו. "רצינו להנציח אותו בפעולות שקשורות לחינוך ולאהבת הארץ", אומר דודו באואר, חבר הקבוצה.

בשתי עונות החפירה בתל חשפו התלמידים את שרידיה של עיר כנענית גדולה מלפני 2,500-2,900 שנה. בחפירה התגלו ביצורי העיר: חומת אבן עבה ומגדל משופע, ומבנה מינהלי מהמאה השמינית לפני הספירה. לפי בר, לא ברור עדיין אם המבנה היה של הממלכה הישראלית או שהשתייך לכובש האשורי. החפירה עם תלמידים נועדה לשפוך עוד אור על האתר.

תלמידים חופרים. הצלחה חינוכית צילום: דודו באואר

מעבר לשאיפות המדעיות, בר וחבריו של איציק דורי רצו לקרב את בני הנוער להיסטוריה של האזור שהם חיים בו, באופן בלתי אמצעי. "הכי יפה לראות את התלמידים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ולא מצליחים לשבת בשקט בכיתה. פה הם פתאום המובילים", אומר בר. אבי אחד הילדים האלה, שביקר בחפירה, אמר: "זה הריטלין הכי טוב". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ