בית ספר לקצינים מתחילים

חוברת הלימוד שמספק צה"ל לקציניו לעתיד לא מספרת להם למה יישלח נשיא המדינה לשעבר לכלא, קשה ללמוד ממנה איך באמת הסתיימה מלחמת לבנון השנייה ואפילו איפה נמצאים השטחים. כך מחנכים את מפקדי העתיד

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"משה קצב (נולד 1945) כיהן כנשיא בין השנים 2000 ל-2007. נולד ביזד שבאיראן, ועלה לארץ ב-1951. בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בכלכלה ובהיסטוריה. בצבא שירת בחיל הקש"ר, רב"ט".

כך, כמו ערך אינצקלופדי עבש, נפתח הקטע שמתאר את פועלו של הנשיא השמיני, ומופיע בחוברת הלימוד העדכנית של בית הספר לקצינים, בה"ד 1. בהמשך מסופר שם כי ב-1969, בגיל 24, נבחר קצב לראשות מועצת קרית מלאכי. "קצב כיהן בתפקידים פוליטיים רבים לאורך שנותיו בכנסת", ממשיך הקטע, ומפרט שורה ארוכה של ועדות הכנסת שבהן היה חבר, לצד משרדי הממשלה שכיהן בהם כשר.

אפילו העובדה שכיהן כיו"ר האגודה הפרלמנטרית לידידות ישראל-סין מצאה את מקומה בספר הלימוד הצה"לי. רק פרט אחד, החשוב ביותר עד כה בחייו הציבוריים של קצב, לא נכלל בטקסט: בצה"ל לא מצאו לנכון לספר לקצינים לעתיד על משפט האונס שהתנהל בשנים האחרונות נגד האזרח מספר אחת, שהורשע באונס, בהטרדה מינית ובשיבוש הליכי משפט. אם זה היה תלוי בצבא, הקצינים הצעירים היו מופתעים מאוד לפתוח היום את העיתון, ולגלות כי אתמול דחה בית המשפט את ערעורו של קצב, שעתיד לרצות שבע שנים בכלא. "על מה ולמה", היו תוהים.

כך ניצחנו

החוברת הזו, "מקראות ישראל" שמה, נכתבה לפני שנה. מאות חיילים למדו ועדיין לומדים ממנה לבחינות הכניסה לקורס הקצינים. בעת שנכתבה, קצב עדיין לא הורשע באונס וטרם נשלח למאסר, אך המשפט היה בעיצומו והעובדה שסיים את כהונתו ב"נבצרות זמנית" היתה כבר בת שלוש שנים וחצי. אף לא אחד מהפרטים האלה לא היה חשוב דיו להיכלל בחומר הלימוד של הקצינים לעתיד.

משפטו של נשיא המדינה אינו העניין הבעייתי היחיד בחוברת הלימוד הצה"לית. גם נושאים שקרובים יותר לתחומי העיסוק של הצבא - מלחמות ישראל, למשל - טופלו בה בצורה חובבנית, מביכה ומתחמקת. עיון בהם מעורר את הרושם שצה"ל חושש לעסוק בנושאים מורכבים וטעונים, או שאינו חושב שהקצינים שלו בוגרים די הצורך להתמודד אתם.

מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אצלכם בפייסבוק. עשו לנו לייק

דוגמה לכך היא מלחמת לבנון השנייה, אירוע שהתחיל ונגמר בקיץ 2006 - לפני יותר מחמש שנים. מה שנכתב על המלחמה ההיא בספר הלימוד של בה"ד 1 יוצר את הרושם החד משמעי, שצה"ל הביס את חיזבאללה וסיים את המלחמה כשידו על העליונה. החיילים הצעירים שלומדים מהחוברת עשויים לחשוב שכך אכן קרה. כשהמלחמה התרחשה, רובם הרי היו נערים ואפשר להניח שלא כולם מצאו זמן לקרוא את דו"ח הוועדה שחקרה את אירועי המלחמה הזאת, שבראשה עמד השופט בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד.

"ארגון חיזבאללה ספג מכה קשה ואבדות כבדות בכוח האדם ובתשתיות", נכתב בחוברת שמחלק צה"ל לחייליו הטובים. "חלק ניכר מציוד הלחימה שלו הושמד ומאחזיו לאורך הגבול נהרסו". על כך אמנם אין מחלוקת, אבל גם הזמן שעבר מהמלחמה לא השכיח את העובדה שהיה לה צד נוסף, זוהר פחות. לדו"ח וינוגרד, שמצא כשלים חמורים ביותר בתפקוד הצבא, המפקדים והמדינאים במלחמה, אין כל זכר בחוברת הלימוד. לא מוזכרת העובדה ששר הביטחון אז, עמיר פרץ, התפטר בעקבות המלחמה, וגם התפטרות הרמטכ"ל, דן חלוץ, לא נזכרת בחלק העוסק במלחמה.

את הפגיעה הקשה בצד הישראלי, 44 אזרחים הרוגים ו-2,000 פצועים, 121 חיילים הרוגים ו-630 פצועים, מצניע הספר במשפט יחיד, כללי ומרוחק: "גם העורף הישראלי נחשף לפגיעה מתמשכת וסבל מנזק כלכלי ומאבידות בנפש".

את המשפט המסכם יאהבו מאוד לקרוא שלושת גיבורי המלחמה ההיא - ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון פרץ והרמטכ"ל חלוץ. "בסיום המלחמה נוצר מצב חדש בגבול ולפיו חיזבאללה הורחק, צבא לבנון נפרס בדרום המדינה וכוח בינלאומי רחב היקף הוצב כחיץ", נכתב בחוברת. לכאורה, הושגו המטרות. עד היום משמש המשפט הזה טיעון עיקרי שלהם להצדקת התנהלותם הכושלת במלחמה. נראה שצה"ל רוצה שגם הקצינים הצעירים יאמינו בכך.

אבל המציאות מורכבת יותר. אותו "כוח בינלאומי רחב היקף", שכעת "משמש כחיץ" בגבול, נותר חלש וחסר שיניים כשהיה. כמו בעבר, גם כעת אין לו אפשרות מעשית למנוע את העימות הצבאי ולא את המלחמה הבאה. לשקט השורר מאז בגבול אחראי לא רק צה"ל. גם סיבות פנים-לבנונית ואזוריות אחרות שומרות עליו, לעת עתה.

רק משפט אחד בחוברת רומז במעומעם על המצב הרגיש והנפיץ ששורר מאז בגבול. "בניין הכוח של חיזבאללה חודש", נכתב שם. "בניין הכוח" הוא רק אחד בשורת מונחים צבאיים מסורבלים. במקרה הזה מסתיר אחריו המונח את העובדה שחיזבאללה שיפר מאז המלחמה את הטווח ודיוק הרקטות שלו, והעביר רקטות וטילים ארוכי טווח מסוריה ללבנון.

חיילי קורס הקצינים של צה"ל, שלומדים מהחוברת הזאת, עשויים לחוש בלבול ותסכול רב למקרא הדו"ח שחיברה ועדת הבדיקה הממשלתית לחקר אירועי מלחמת לבנון השנייה. בדו"ח של ועדת וינוגרד נכתבו דברים קשים על צה"ל, שאין להם זכר בחוברת של בה"ד 1: "התמונה שהצטיירה באשר לתפקודו, בעיקר בקרב כוחות היבשה, היתה קשה ועגומה", נכתב בדו"ח. "על פי כל אמת מידה וציפיות ריאליות, כוחות היבשה - ולכן צה"ל כולו - לא מילאו את המשימות שהוטלו עליהם... כאשר הצבא החזק במזרח התיכון יצא להילחם בחיזבאללה ולא ניצח אותו בבירור - היו לדבר השלכות שליליות מרחיקות לכת על מעמדה של ישראל".

לזכותו של צה"ל ייאמר, שמי שיחפש היטב ימצא בחוברת זכר לכך שהרמטכ"ל במלחמה שילם על כשליה במשרתו. אבל גם במקרה הזה, המיקום, בחירת המלים והניסוח עושים את ההבדל. בעוד שבערך "מלחמת לבנון השנייה" לא כתוב דבר על התפטרות הרמטכ"ל, בערך "דן חלוץ" מופיעים הדברים הבאים: "בתקופת כהונתו כראש המטה הכללי פיקד רא"ל דן חלוץ על תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון ועל מלחמת לבנון השנייה. בעקבות המלחמה הניע רא"ל חלוץ שורה ארוכה של תחקירים, כשבסיומם הודיע על סיום תפקידו".

סעיף שונות

שני פרטים בעייתיים נוספים צדים את העין לאחר עיון חטוף בחוברת. האחד הוא הנחיה סתומה שמופיעה בסעיף "שונות" ומיועדת לחיילים בקורס: "יש לדבר בעברית בלבד". השני, מהותי קצת יותר, הוא מפת ארץ ישראל בחלוקה לאזורים גיאוגרפיים. הגליל העליון, הכרמל, השרון, מישור החוף, הנגב - כולם מופיעים שם. אבל שום כיתוב לא מסגיר את העובדה שבשטח המכונה "מישור החוף הדרומי" נמצאת גם רצועת עזה, שאינה חלק מישראל. גם הכיתוב: "שומרון" ו"הרי יהודה", לא רומז במאומה על כך שבשטח הזה שוכנת גם הרשות הפלסטינית.

בגרסה הבאה של החוברת - זו שבה ייכתב שהנשיא קצב היה אנס ושמלחמת לבנון היתה רצופה כישלונות - אולי גם יזכירו את קיומם של הפלסטינים.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי החוברת "מהווה חומר לידע כללי למועמדים לבוחן הכניסה לבה"ד 1 ואינה החומר הנלמד בקורס הקצינים. בבה"ד 1 נלמדים כלל הנושאים הקשורים לתפקיד הקצין בצה"ל. כמו כן נלמדים קרבות ולקחים טקטיים ממלחמות ומבצעים אשר רלוונטיים לדרג הקצין הזוטר". 

צוערים בבה"ד 1. מידע חלקי ובעייתי צילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ