שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלון עידן
המדד
אלון עידן
המדד

ביום שני השבוע, במסגרת נשף המסכות הרדיופוני "המילה האחרונה" בגל"צ (אנשי ימין קיצוני מדגמנים "ימין", אנשי ימין פחות קיצוני מדגמנים "שמאל"), אמרה עירית לינור את המשפט הבא: "נראה לי סבבה למצוא דרך". היא אמרה את הדברים לאחר שהעזר כנגדה, קובי אריאלי, ניסה לטעון נגד מה שמכונה "החוק לייבוש עמותות השמאל". אריאלי התנגד לדרך שבה נעשו הדברים ולינור ענתה לו: "נראה לי סבבה למצוא דרך". כלומר: דווקא סבבה שמצאו דרך להגביל אותן.

לינור, כבעלת עמדה פוליטית/תרבותית/רוחנית, לא ממש חשובה. היא מייצגת היטב את ההיפוך שחל על האדם המיואש: תחילה הוא אורז את חפציו ועובר לצד האחר, המייאש; בהמשך הוא מבין שהצד המייאש די מייאש; ולבסוף הוא עוצר במרווח שבין המיואש למייאש; במרווח הרחב הזה - הניהיליסטי - נוח יותר להתנועע משום שהוא לא מצריך נשיאה באחריות.

עשו לנו לייק וקבלו את כל כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

לחצו להגדלה

בכל מקרה, התוכן של לינור אינו חשוב, משום שתוכן ללא אחריות אינו חשוב. אבל דווקא הניסוח שלה עשוי ללמד משהו על האווירה שבתוכה מתאפשרת ההשתוללות ה"אנטי דמוקרטית" בכנסת ("אנטי דמוקרטית" במרכאות, משום שנעשה שימוש תכוף מדי בצימוד הזה. תפקידו של השימוש התכוף הוא לכאורה לאותת על מצוקה, אך תפקידו האמיתי הוא להפוך אותו לשקוף. ככל שייכתב/ייאמר "אנטי דמוקרטי" יותר פעמים, כך יהיה אפשר לממש אנטי דמוקרטיות בצורה אפקטיבית יותר).

המילה החשובה במשפט של לינור היא "סבבה". היא מתייחסת לפגיעה ב"שמאלנים" כאקט בלתי חשוב, כמעט אזוטרי. "שמאלנים" היא מילה שמחליפה את המילה "דמוקרטיה", משום ש"שמאלנים" מציקים לאחדות המחשבה הלאומית-פטריוטית-רגשנית שמאפשרת כיבוש ללא רגשות אשם וגזענות ללא נקיפות מצפון.

"סבבה" היא מילה שעושים בה שימוש בהקשרים אגביים (שאלה: "תבוא הערב להופעה?" תשובה: "סבבה"). היא לעולם לא תופיע בדיבור על שואה ("הוצאתו להורג של אייכמן?" "דווקא סבבה"), או על מלחמה עם איראן ("מה עמדתך ביחס להפצצה באיראן?" "אני לגמרי סבבה עם זה").

לינור מתייחסת לפגיעה בעמותות כאל "סבבה", משום שהדמוקרטיה נתפסת כמשהו שבין ה"אחלה" ל"סבבה", עם נגיעות של "וואללה". כלומר, זה יהיה נחמד אם תהיה דמוקרטיה, אבל גם אם לא תהיה, אז סבבה, נסתדר, כולה דמוקרטיה.

יריב לוין, זאב אלקין, דוד רותם ויתר החברים כולה מקשיבים לרדיו. בחסות ה"סבבה" של לינור הם עושים אחלה עבודה. לא ככה? וואללה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ