עמימות ועממיות, המפתח לניצחון בבחירות

בסערה שעברה על ספרד השנה, מריאנו רחוי ישב בשקט וחיכה שהניצחון בבחירות ייפול לידיו כפרי בשל

מרקו שוורץ
מדריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
מרקו שוורץ
מדריד

"שב בפתח ביתך ועוד תראה את גופת אויבך מובלת לפניך". במלים אחרות, הפתגם הספרדי הידוע אומר שהסבלנות משתלמת. הפוליטיקאי השמרן מריאנו רחוי יישם אותו עד תום וכך השיג ניצחון מוחץ בבחירות הכלליות שנערכו בספרד ביום ראשון. בקרוב ימונה רחוי לראש הממשלה, לאחר ששני ניסיונות קודמים שלו להיבחר לתפקיד, ב-2004 וב-2008, הסתיימו בכישלון.

כבר לפני כמה חודשים ניבאו כל הסקרים מפלה למפלגת השלטון, המפלגה הסוציאליסטית. לרחוי, המועמד מטעם המפלגה העממית (PP), לא נותר אלא להמתין בסבלנות לבחירות, מתוך הסתמכות על אסטרטגיה פשוטה מאוד: האשמת הסוציאליסטים בכל הקשיים הכלכליים של ספרד - בעיקר ייחוס מספר המובטלים המדאיג, קרוב לחמישה מיליון, למפלגת השלטון - והימנעות מהתבטאויות בכל עניין שנוי במחלוקת, העלול להבריח את אוהדי מפלגתו או להסיט נגדו את מאוכזבי המפלגה הסוציאליסטית (PSOE).

ייתכן שעניין אחרון זה הוא שעורר אצלו את הדאגה העמוקה ביותר: כל פליטת פה או מלה שלא במקומה היתה עלולה לסייע ליריבו, שר הפנים לשעבר אלפרדו פרס רובלקאבה, לנופף לעיני בוחריו בפחד מ"הימנים". בעבר תרגילים מסוג זה הועילו מאוד לסוציאליסטים.

רחוי אחרי בחירתו. ינסה למשוך עד בחירות 2015 צילום: רויטרס

רחוי, פוליטיקאי ותיק שבדרך כלל אינו זוכה להערכה רבה בסקרים ושמעולם לא עורר די אמון, אף לא בקרב הבוחרים שלו עצמו, למד היטב את העיקרון שלא מפלגות האופוזיציה הן שמנצחות בבחירות, אלא מפלגות השלטון הן שמפסידות. בעד שום הון שבעולם הוא לא התכוון להסתכן במידה כזאת, שהתחזיות שניבאו תבוסה ל-PSOE ישתנו.

לשם כך הביא רחוי לשיאים חדשים את כשרונו לענות בעמימות או בהתחמקות על שאלות העיתונאים שניסו לדלות ממנו תשובות ברורות בנושאים רגישים, כמו חוק הנישואים החד-מיניים, חוק ההפלות או עתידו של שוק העבודה. אפשר לתמצת את האסטרטגיה של רחוי באחת התשובות האהובות עליו: "תלוי". בראיון לתחנת רדיו, כמה ימים לפני הבחירות, ניסה המראיין לסחוט ממנו את שמו של שר האוצר המיועד שלו - פריט מידע מן החשובים ביותר לתושבי מדינה השקועה באחד המשברים הכלכליים החמורים שידעה בעשורים האחרונים. המועמד ענה שיש בידו שם, אבל סירב לחשוף אותו. "זה גבר או אשה?" ניסה המראיין. רחוי, לאחר היסוס של כמה רגעים, השיב: "תלוי". בהזדמנות אחרת הוא נשאל אם בתוכניותיו לרפורמות בשוק העבודה נשקלת הוזלת פיטורי העובדים. על כך הוא השיב: "הרפורמה בשוק העבודה עשויה להוזיל את הפיטורים... או שלא".

מכל מקום, הסגנון של רחוי מקיף הרבה יותר מדיבור בלבד. ראש הממשלה הנכנס של ספרד הוא גבר ביישן, ידידותי, רגוע, מעשי, שונא ויכוחים מתלהמים ועימותים, שהדברים המסיבים לו עונג יותר מכל הם עישון סיגרים ושיחה על ספורט, במיוחד על מרוצי אופניים. מעטות הפעמים שבהן נראה יוצא מגדרו. השיטה האופיינית לו להתמודד עם בעיות היא לקפוא על שמריו ולהניח לצרות להתפוגג ולהיעלם מעצמן.

רחוי נולד ב-27 במארס 1955 בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה, בירת המחוז הצפוני גליסיה, והוא תוצר טיפוסי של הבורגנות הקרתנית השמרנית. סבו מצד אביו היה עורך דין תומך הרפובליקה, שהשתתף בניסוח קוד האוטונומיה של גליסיה בזמן הרפובליקה השנייה, צעד שמאוחר יותר הוליד אי אילו בעיות עם הדיקטטורה של פרנקו. אביו, משפטן אף הוא, היה נשיא בית המשפט בפונטוודרה, פרובינציה במחוז גליסיה, שם עשה מנהיג המפלגה העממית העתידי את צעדיו הפוליטיים הראשונים.

רחוי האב רצה שארבעת בניו ירכשו מקצוע שיזכה אותם במעמד חברתי יאה וביציבות כלכלית. כך אף היה. לאחר שקיבל את התואר במשפטים השיג מריאנו, הבכור, עבודה בתור רשם מקרקעין. שניים מאחיו הלכו בעקבותיו. השלישי נעשה נוטריון. כך, בשעה שבמרבית הצעירים בספרד אחז השיגעון הקולקטיבי בעקבות מותו של הדיקטטור פרנקו, רחוי הנוקדן הכשיר בקשות לרישומי טאבו והנפיק אישורי נדל"ן. בעודו צעיר נקלע לתאונת דרכים קשה, שבגללה נאלץ לעבור ניתוחים פלסטיים בפניו: כדי להסוות את הצלקות גידל זקן, אשר לימים נעשה אחד מסימני ההיכר שלו.

הוא נכנס לפוליטיקה בפרובינציה פונטוודרה במפלגת האיחוד העממי, מפלגה ימנית שהוקמה ב-1977 על ידי שרים לשעבר בממשלת פרנקו, שכעבור 12 שנה נהפכה למפלגה העממית הנוכחית, ה-PP. זה היה השלב שבו עשה רחוי את הקפיצה הגדולה שלו לפוליטיקה הלאומית, בחסותו של המנהיג החדש חוסה מריה אסנאר, אשר מסר בידיו תפקידים בעלי אחריות גדולה בתוך המפלגה. החל מהניצחון בבחירות ב-1996, הוא קיבל תפקידים גם בממשלה.

מעטים הם הפוליטיקאים שהחזיקו בתיקים כה רבים כמו רחוי: נוסף על תפקידו כסגן ראש הממשלה, הוא היה השר לניהול משרדי הממשלה, שר החינוך והתרבות, שר הפנים, שר במשרד ראש הממשלה. כדובר הוא נאלץ לעמוד מול התקשורת ברגעים הקשים ביותר: מלחמת עיראק המאוד לא אהודה וטביעה של מכלית נפט מול חופי גליסיה.

לאחר שמונה על ידי אסנאר לממשיך דרכו, הגיש את מועמדותו לראשות הממשלה בבחירות של 2004. כמעט כל הסקרים ניבאו שיזכה. ב-11 במארס, שלושה ימים לפני הבחירות, התרחשו הפיגועים האיסלאמיסטיים במדריד, ואילו הבוחרים המזועזעים מהטבח והזועמים על המניפולציות התקשורתיות של הממשלה (שהאמינה תחילה שהמחתרת הבאסקית היא האחראית), העניקו את הניצחון לסוציאליסט חוסה לואיס רודריגס ספאטרו.

בהיותו מושפע מהאגף הנצי ביותר של מפלגתו, ניהל רחוי אופוזיציה אגרסיבית, שלא היססה להעליב ושהיתה זרה מאוד לאופיו, וכך סייע למעשה לספאטרו לחזור ולזכות בבחירות ב-2008. במקום לפרוש בעקבות מפלתו השנייה, כפי שציפו רבים, התנער המנהיג השמרן מהשפעתו של אסנאר ושרד מרד פנימי בתוך מפלגתו, בניסיון להרחיק אותו מעמדת הכוח. המורדים טעו כשפירשו את אופיו השקט כסימפטום של חולשה ולא העריכו די את כושר ההישרדות שלו, שאיפשר לו ביום ראשון האחרון "לראות את גופתו של רובלקאבה הסוציאליסט חולפת על פני דלת ביתו".

השווקים כבר קצרי רוח. אנשי עסקים דורשים מרחוי לבטא בבהירות את תוכניותיו לרפורמות ולהתחיל ביישומן מרגע שיקבל לידיו את השלטון. מעתה לא יוכל להשיב, כפי שעשה בראיון טלוויזיוני בפברואר, כשנשאל מהן תוכניותיו ליצירת תעסוקה: "בוא נראה... אהה... הממם. צעדים ליצירת תעסוקה? שמע, האמת היא שקרה לי משהו באמת בלתי רגיל: פשוט רשמתי את זה, אבל אני לא מבין את הכתב של עצמי", אמר בעודו מנסה לפענח את תוכנה של פיסת נייר. *

-

הכותב הוא סופר ועיתונאי ספרדי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ