אילן גורן, מוסקבה

בתחילת החודש, בשידור חי מאולפן במוסקבה, היה ברור לכל שמדובר באירוע יוצא דופן: שלושה ערוצים גדולים התגייסו לטובת שידור מפגש בין נשיא המדינה, דמיטרי מדבדב, לבלוגרים צעירים.

לכל המשתתפים באירוע היה תפקיד ברור. מדבדב, בג'ינס, בלייזר וכפתור פתוח בחולצה, התכוון להדגים נגישות לצעירים ופתיחות לאינטרנט. הצעירים, שהכינו מראש שאלות, היו אמורים להמחיש עד כמה נרחב חופש הביטוי ברוסיה. וערוצי הטלוויזיה, "רוסיה", "ערוץ 1" ו"רוסיה היום", כולם בשליטת הקרמלין, סיפקו מיליוני צופים.

בקהל באולפן ישבו גם כמה "נערות מדבדב", בנות-עשרה בחצאיות קצרצרות, פעילות מסורות למפלגת "רוסיה המאוחדת" של מדבדב ופוטין. למרות חולשה בסקרים האחרונים, המפלגה עדיין צפויה לזכות ברוב גדול בבחירות שייערכו לבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, הדומה, ב-4 בדצמבר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

ואז הגיע הרגע של סרגיי קלניק, בן 26 ממוסקבה. מצויד במחשב לוח דקיק, הוא ניגש אל נשיא המדינה הגדולה בשטחה בעולם והציג את הפרק האחרון בסדרת הקומיקס "סופר פוטין". הנשיא וראש הממשלה מופיעים בו כצמד מפלצות שמנסות לשרוד ביקום של משחק המחשב "World of Warcraft". מדבדב כאן הוא אורק - יצור מעוות וירוק.

ציורים מתוך "סופר פוטין"צילום: superputin.ru

"ומי זה היצור הכחול? פוטין?" שאל מדבדב.

"כן, ולדימיר ולדימירוביץ' (פוטין) הוא טרול כחול", ענה קלניק.

החיוך הנשיאותי התרחב: "אני אשאל את הקולגה שלי אם הוא אוהב את זה", והקהל באולפן צחק.

ראשי המדינה, שבה נרצחו ונעלמו עשרות עיתונאים בעשור האחרון, מקפידים להיראות כמי שלא נבהלים מ"סופר פוטין". זהו הקומיקס הפופולרי ביותר ברוסיה. לדברי קלניק, מאז הקיץ האחרון, כשפירסם לראשונה את יצירתו, למעלה מ-11 מיליון איש נכנסו לאתר שלו לצפות בגיבורי העל: "כל-אדם" פוטין, בחליפת ג'ודו וחגורה שחורה, ועוזרו הנאמן "ננומן" מדבדב - גמד שמסוגל להפוך לדוב רוסי.

בפרק הראשון של "סופר פוטין", גיבורי העל נלחמים בטרוריסטים השותלים פצצה באוטובוס במוסקבה. למלחמה בטרור מפריעים מתים-חיים, המקבילות המצוירות של פעילי אופוזיציה, שחוסמים את הכביש. הזומבים גם תובעים את שחרורו של האוליגרך הכלוא מיכאיל חודורקובסקי. בתגובה למחאה, סופר פוטין מנחית מכה קטלנית על אחד הזומבים הפולשים, שמונהגים על ידי מנהיגי אופוזיציה, אינטלקטואלים ומתנגדי משטר.

קלניק עם מדוודב במפגש עם בלוגרים

בינתיים, "ננומן" מדבדב איתר את הפצצה בעזרת אייפד 2 והקים לתחייה את הנשיא המנוח בוריס ילצין באמצעות בקבוק וודקה סטוליצ'ניה.

זומבים ומעריצות

סרגיי קלניק גר לא רחוק מהקרמלין, ומתפרנס מיחסי ציבור וייעוץ לגופים ציבוריים ומסחריים. דירת החדר, שאותה הוא חולק עם בת זוגו נטשה, עמוסה תמונות של ידוענים מחויכים. על המקרר תלויים צילומים של נטלי פורטמן, ארנולד שוורצנגר והיטלר. פוטין ומדבדב לא שם.

"אני רוצה לערער דעות מקובעות, לגרום לאנשים לחשוב על מה שמוכרים להם", הוא מסביר. "בטלוויזיה מראים לנו שמדבדב הוא אדם ממוצע ופוטין הוא כל-יכול. לפי התחנות הממשלתיות, הוא יכול להיות בכל מקום כל הזמן; ברגע אחד הוא מלקט תפוחי אדמה בחווה, או דג בלי חולצה, או מטיס מטוס קרב, או מציל את המולדת ממלחמה בצ'צ'ניה. ובמקביל, מייצג את המדינה בוועידות פסגה בינלאומיות. כל מה שיש בחדשות הרשמיות בטלוויזיה ברוסיה מצחיק ובעל ערך אמנותי - פשוט תירגמנו את זה לקומיקס. המטרה היתה להיאבק בצורת החשיבה המיושנת שנשארה לנו מהקומוניזם. ברוסיה כולם רואים הכל בשחור ולבן. אני רוצה להראות צבעים".

קלניק חבר ב"מפלגת הפיראטים" שקוראת לחופש מידע ושקיפות שלטונית, אך לא משתתפת בבחירות. בכלל, ההליך הפוליטי ברוסיה חסר ערך בעיניו: "חוץ מ'הפיראטים', כל המפלגות כאן מורכבות מאנשי ממסד ותיקים. אף אחד לא מקיים דיון פוליטי אמיתי. אין פה דמוקרטיה, רק מנהיג מבריק ומסה אפורה של אזרחים. אופוזיציה? מה שקורה ברוסיה זה אפילו לא חיקוי של אופוזיציה".

מתוך: "סופר-פוטין"צילום: superputin.ru

מבט מהיר במפת המפלגות המתמודדות על 450 המושבים בדומה, מסביר את הציניות שלו. מפלגת השלטון, "רוסיה המאוחדת", שבראשה מדבדב, אולי תפסיד נתח מתוך 315 המושבים שיש לה כרגע, אבל היא צפויה להמשיך למשול בלי קשיים מיוחדים. מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, המפלגה הקומוניסטית, שזכתה בקצת פחות מ-12 אחוזים בבחירות הקודמות, נתפסת ברוסיה כמאובנת ולא רלוונטית. מפלגת האופוזיציה השנייה בגודלה, המפלגה הליברל-דמוקרטית בראשות ולדימיר ז'ירינובסקי, שמחזיקה כיום ב-40 מושבים (8 אחוזים מהקולות), מתיימרת לספק מוצא לרגשות הלאומניים של "רוסים אמיתיים", ובעצם מטיפה לשנאת זרים. אלא שז'ירינובסקי, שגדול הישגיו בשנים האחרונות נרשם כשהחטיף סטירה ליריב פוליטי בשידור חי, נחשב לבדיחה גרועה אפילו בעיני הימין הקיצוני. מה גם שאביו היה יהודי, עבירה חמורה כלשעצמה. בינתיים, שונאי הזרים הקיצוניים ביותר עדיין בשוליים, מחוץ לפוליטיקה הייצוגית.

גם ארגונים לגיטימיים יותר מתקשים לייצר אלטרנטיבה; האופוזיציה מצונזרת, מוטרדת ונרדפת על ידי רשויות החוק. הפגנות שרחוקות מלהיות המוניות ומפוזרות בכוח כבר הפכו לשגרה במוסקבה. התקהלויות נפוצות ומקובלות יותר הן של "נערות מדבדב" ו"צבא פוטין", אוגדת המעריצות של הפוליטיקאי בן ה-59. שתי הסיעות מזמינות את נציגי התקשורת לסקר את הפעילות הציבורית שלהן: שפיכת בירה במסגרת המאבק באלכוהוליזם של "נערות מדבדב", והקלטת קליפים בהם חיילות "צבא פוטין" מצהירות על נכונות לקרוע את הבגדים למען ראש הממשלה - עניינים שמסקרנים את התקשורת יותר מעצרת בחירות של אופוזיציה מותשת.

הדמות היחידה שנראתה בעלת פוטנציאל ליצור עניין של ממש בבחירות היתה מיכאיל פרוחורוב - מיליארדר רוסי, החולש על תאגידי ענק שסוחרים במתכות והבעלים של קבוצת הכדורסל "ניו ג'רזי נטס", שהחליט בקיץ האחרון להוביל את מפלגת "המטרה הנכונה" הליברלית. אבל הוא הודח מהנהגתה בזריזות, לטענתו בהתערבות הקרמלין.

האופוזיציה מספקת לקלניק שלל דמויות להשראה. למשל, ולריה נובודבורסקיה, פוליטיקאית ליברלית-רדיקלית, מופיעה בקומיקס בתור "הכוהנת הגדולה של כוכב ניבידו", שמנהיגה אספסוף של זומבים ליברלים אל האבדון.

קריקטורה לייט

לא כולם מסכימים שהקומיקס "סופר פוטין" הוא בלתי מזיק. אלכסיי מוחין, מנהל "מכון המחקר למידע פוליטי עצמאי" במוסקבה, אמר בראיון לרשת פראנס 24: "גם האיורים האלו הם חלק מיצירת תדמית המאצ'ו. היועצים של פוטין יודעים בדיוק מה הם עושים. 'רוסיה המאוחדת' לא יכולה להרשות דיון פתוח וחופשי בבית הנבחרים או בתקשורת או באינטרנט, היא לא תרשה ערעור אמיתי על המעמד המוביל שלה".

מתוך: "סופר פוטין"צילום: superputin.ru

לדברי קלניק, הוא לא מצונזר, רק סובל מהתעלמות של התקשורת הממשלתית. אבל אפילו בכך הוא יוצא דופן ברוסיה, מדינה שבה בדיחות מתונות על "פוטין הצאר ומדבדב הילד" נחתכו משידור טקס פרסי הקולנוע ב-2008. הוא גם לא מתרגש מהשמועות, לפיהן גורמים בסביבת פוטין מסייעים לו כספית: "אני לא אוהב את הגישה החד-צדדית שפוטין ומדבדב הם או נהדרים או איומים. אני צוחק על כולם. 'סופר פוטין' הוא לא בידור, הוא סאטירה טהורה".

קלניק ו"סופר פוטין" שלו לא לבד במערכה. האמן אנדריי בודאייב, למשל, יוצר רפרודוקציות אירוניות של ציורים קלאסיים. למשל, בפארודיה על "גן התענוגות הארציים", של הירונימוס בוש, הוא הציב את פוטין במרכז, מפקח על מגוון עינויים יצירתיים. באחרת, מוצג חודורקובסקי כישו הצלוב. זה אחד מהלהיטים של בודאייב, שמוכר את התמונות שלו באלפי דולרים. הקריקטורות הפוליטיות שלו מוצגות בטרקלינים המפוארים ביותר במוסקבה, ופוטנציאל הנפץ שלהן מזכיר אקדחי קפצונים: קצת מזעזעים, מעט משעשעים, ולרוב לא מזיקים.

אבל ישנם גם אמנים שמוכנים להסתכן. למשל, קבוצת Voina (מלחמה) מסנט פטרסבורג, הכוללת אמני מיצב ואנרכיסטים. אחת מפעולות המחאה המפורסמות שלהם בוצעה ביוני 2010. חברי הקבוצה פשטו בלילה, חמושים בספריי, על גשר אספלט מתרומם שממוקם מול מטה השירות החשאי במרכז סנט פטרסבורג. כשהגשר הורם כדי לאפשר מעבר ספינות בתעלה שתחתיו, התגלה איבר מין גברי מצויר באורך 65 מטר שהונף אל על, וחולל שערורייה.

והיא לא היתה היחידה. ארבעה ימים לפני מינויו של מדבדב לנשיא ב-2008, חמישה זוגות התפשטו במוזיאון הטבע של מוסקבה וקיימו מין קבוצתי. הכותרת: "מזדיינים למען היורש הדובון (מדבד)". במקרה אחר התנפלו האקטיביסטים בנשיקות צרפתיות על חברי המיליציה המשטרתית הרוסית, ששומרים על הסדר במנהרות הרכבת התחתית. והם גם שילמו מחיר: שניים ממנהיגי Voina נעצרו לכמה חודשים בלי משפט, ומואשמים בעבירות שדינן עד שבע שנות מאסר.

אבל אצבע משולשת נגד השלטון ועירום נגד אונס הדמוקרטיה הם עסק למעטים; בימים האחרונים נתלו ברחבי רוסיה שלטי ענק עם דיוקנאות מדבדב ופוטין, משקיפים אל העתיד, ואל הבחירות, במבט בוטח.

איך יסתדר "סופר פוטין" בשנים הקרובות?

קלניק: "יהיה מעניין, אני מבטיח. אנחנו גם רוצים להכניס דמויות ישראליות טובות לסיפור. אם יש כאלו, הקוראים מישראל מוזמנים לשלוח לי".*

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ