כיכר ההנצחה

ההחלטה לקרוא רחוב ביפו על שמו של ד"ר פואד אסמעיל דג'אני לא מומשה עד היום

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שש שנים חלפו מאז החליטה מועצת העיר תל אביב-יפו להנציח את מייסד בית החולים הפרטי הראשון ביפו, ד"ר פואד אסמעיל דג'אני. מאז הספיקה העירייה לחלוק כבוד לעשרות אנשים שעל שמם נקראו רחובות, סימטאות וכיכרות בעיר. רחוב פואד דג'אני עדיין נעדר מהמפה העירונית.

ד"ר דג'אני (1890-1940), בן למשפחה אמידה שהחזיקה בבעלותה שטחים רבים בשכונת צהלון ביפו, טיפל בתקופת המנדט בבני משפחת המלוכה הבריטית. בתמורה קיבל רישיון להקים מוסד רפואי. ב-1933 הקים את בית החולים צהלון בפינת רחוב ארליך ושדרות ירושלים ביפו. היום פועל במתחם מרכז גריאטרי.

לחצו לייק לקבלת מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

חבר מועצת העיר, אחמד משהראוי, בכיכר שצפויה להיקרא על שמו של דג'אניצילום: אפלבאום תומר

לאחר מותו של דג'אני נטמנה גופתו בחצר בית החולים. משפחתו עזבה את הארץ ב-1948. שאלת הנצחתו לא עלתה לדיון עד שנות ה-90, אז צולם סרט תיעודי עליו. בתו הופיעה בסרט וסיפרה בדמעות שאיש לא הנציח אותו. לפני 11 שנים צפה האדריכל שמואל גילר בכתבה על הסרט, ששודרה בטלוויזיה, ופנה לסגן ראש העיר אז, מיכאל רועה. הצעד המוחשי היחיד שהניבה הפנייה היה הקמת מצבה על קברו של דג'אני.

אבל בקרוב תיושם אולי ההחלטה להנציח את זכרו. במכתב שהעבירה החודש לחבר מועצת העיר אחמד משהראוי ממרצ, אישרה יו"ר ועדת השמות, עו"ד חביבה אבי-גיא, מכח לגמלאים, שכיכר ברחוב ציהתל"י, סמוך לבית החולים, תיקרא על שמו של דג'אני. בעירייה מבטיחים שהטקס יתקיים בשנה הבאה.

ביפו מתגוררים כ-42 אלף תושבים, כ-17 אלף מהם ערבים. ובכל זאת, רק 16 מכ-400 הרחובות בעיר נקראים על שמותיהם של ערבים. בחודשים האחרונים קיימה העירייה שני טקסים. באחד נקראה כיכר על שמו של השייח באסם אבו זייד, ממייסדי התנועה האיסלאמית בעיר, בשני נקרא רחוב על שם יעקוב ג'ורג' חנאניא, שהיה יו"ר האגודה הנוצרית-אורתודוקסית ביפו.

"בעניין של ד"ר דג'אני היתה תקלה חמורה, שנמשכה שנים רבות מדי וגרמה עוול למשפחה", אומר משהראוי. הוא עצמו התפטר מהנהלת העירייה לאחר שנדחתה בקשה שהגישו לפני כשנתיים ערביי יפו, לקרוא רחוב על שם השייח אבו זייד. העירייה קראה לרחוב על שם שמואל וסולטנה טאג'יר, שניים ממייסדי תל אביב.

משהראוי אומר כי חל מאז שינוי מהותי בגישת העירייה להנצחת אישים ערבים ביפו, אבל המצב רחוק מלהשביע רצון. עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי בנובמבר השנה הוחלט בעירייה להנציח את ד"ר פואד דג'אני על ידי קריאת הכיכר ברחוב ציהתל"י ביפו, הסמוכה לבית החולים שהקים, על שמו. במחצית הראשונה של שנת 2012 ייקבע תאריך לטקס הרשמי. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ