האחים לוקר מנווטים את נתניהו

האם לשכת רה"מ מסייעת למזכיר הצבאי והנווט לשעבר יוחנן לוקר להתמנות למפקד חיל האוויר? בינתיים, האח הקטן הראל לוקר בדרך ללשכת המנכ"ל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לפני שבועיים בא הרמטכ"ל בני גנץ לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. על הפרק היתה המתיחות ברצועת עזה, אך ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג הפנה לגנץ שאלה מפתיעה. "אני קורא מאמרים מכאן ומכאן על מאבקים בצבא בעניין מינוי לתפקיד מסוים", אמר הרצוג. "האם יש מלחמת גנרלים במטכ"ל?"

יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה), הזדעק ושאל במה מדובר. הרצוג הבהיר שהוא מתייחס למינוי מפקד חיל האוויר הבא, שיחליף באפריל 2012 את האלוף עידו נחושתן. "האם לשכת שר הביטחון מתערבת לך במינויים?" שאל הרצוג את גנץ. "אני לא תוקף אותך, אבל אני מודאג. אני קורא פרשנויות וחושש מהתערבות זרה במינוי הזה". גנץ, שהופתע מעט, דחה את הטענות. "בימים האלה אין מלחמות גנרלים בצה"ל", הצהיר, ברמז לטלטלה שפקדה את המטכ"ל בפרשת הרפז. "ראיינתי את שלושת המועמדים לתפקיד, ובסופו של דבר ייבחר אחד. גם לי זה קרה בעבר - פעם לא נבחרתי לתפקיד, ופעם כן נבחרתי".

חרף הכחשת הרמטכ"ל, המינוי למפקד חיל האוויר הבא מעורר סערה, לא רק בצמרת הצבא, אלא גם במערכת הפוליטית. לתשומת הלב החריגה שמעורר המינוי יש שתי סיבות הכרוכות זו בזו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

נתניהו ולוקר. "ביבי מצא מישהו שעובד אתו בהרמוניה, ובכלל לא בטוח שיהיה מוכן לוותר עליו", אמר אחד ממקורבי רה"מ צילום: תומר אפלבאום

הראשונה היא השיח הציבורי על תקיפה ישראלית באיראן. למפקד חיל האוויר, האחראי להכנת היכולת האסטרטגית של ישראל ליום פקודה, יש השפעה רבה על קבלת ההחלטות בעניין זה. התנגדות שלו עשויה לגרום לשרים רבים לחשוב פעמיים לפני שירימו את ידם בעד שיגור מטוסי קרב לאיראן.

הסיבה השנייה היא המועמדים עצמם - ובעיקר האלוף יוחנן לוקר, המשמש בשנתיים האחרונות מזכירו הצבאי הדומיננטי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מול לוקר מתמודדים על התפקיד עוד שניים - ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף אמיר אשל, וראש מטה חיל האוויר, תת-אלוף נמרוד שפר.

שפר אינו נחשב פייבוריט, שכן לא כיהן עדיין בתפקיד אלוף במטכ"ל. לפי קצינים בכירים בצה"ל אשל הוא מועמד טבעי לתפקיד, הזוכה לתמיכת רבים בצמרת הצבא. כטייס קרב ותיק, שעבר את כל התפקידים הבכירים בחיל האוויר, היה אשל אחראי בשלוש השנים האחרונות לממשק בין הצבא לדרג הממשלתי בעניינים מדיניים-ביטחוניים רגישים.

אשל, שנחשב קצין מבריק ודעתן, זוכה להערכה לא רק בלשכות ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, אלא גם בפנטגון, במחלקת המדינה ובבית הלבן. בחודשים האחרונים מילא תפקיד מכריע במגעים הרגישים עם המועצה הצבאית העליונה במצרים, שסייעו להפיג מתיחויות ולשמר את הסכם השלום.

במידה רבה של חוסר צדק הפך לוקר למועמד במחלוקת. במאמרים שח"כ הרצוג הזכיר נרמז שנתניהו וברק מפעילים לחץ על גנץ לקדם את מועמדותו של לוקר לתפקיד, אך יש מי שחושש, כי התמיכה בלוקר נובעת מהרצון למנות לתפקיד אדם שרואה עין בעין עם הדרג המדיני בנושא.

האלוף יוחנן לוקר, ת.ז לחצו להגדלה

לתיאוריות הקונספירציה בעניין לוקר תרמה אולי הבולטות התקשורתית הפתאומית שקיבל באחרונה. המזכיר הצבאי, באופן מסורתי תפקיד נחבא אל הכלים, החל להופיע בתמונות שהפיצה לשכת ראש הממשלה. שמו אוזכר יותר מפעם אחת בתדרוכים שקיימו דוברי נתניהו. בקרב גורמים בצה"ל ובמערכת הפוליטית נוצר רושם שלשכת ראש הממשלה מכשירה את לוקר בדעת הקהל.

כמה ימים אחרי שנתניהו חזר מעצרת האו"ם בניו יורק, פרסמה לשכתו, באופן חריג, תמונה מפגישת עבודה שקיים עם הרמטכ"ל. בסיום הפגישה ביקש נתניהו להרים כוסית לרגל ראש השנה, ובתמונה שהופצה למערכות העיתונים נראה נתניהו, מצדו האחד הרמטכ"ל ומצדו האחר מזכירו הצבאי, לוקר.

שבועיים לאחר מכן הפיצה לשכת ראש הממשלה תמונה של נתניהו לצד לוקר, הפעם בכניסה לישיבת הממשלה המיוחדת שדנה בעסקה לשחרור גלעד שליט. דוברי נתניהו תדרכו באותו ערב את הכתבים על "תפקידו המרכזי והמכריע" של לוקר במגעים לשחרור שליט.

בתמונה שלישית שהופצה לאחר כמה ימים נראו השליח דוד מידן והמזכיר הצבאי לוקר מעדכנים את נתניהו על ההכנות לביצוע העסקה. בכמה עיתונים הופיעו למחרת, יחד עם התמונה, ציטוטי דברים שאמר לוקר לנתניהו.

בשיחות סגורות דחה השבוע לוקר את הטענות שהוא משתמש בתפקידו כמקפצה ללשכת מפקד חיל האוויר. "לא דיברתי על התפקיד עם ראש הממשלה או עם שר הביטחון, אפילו לא פעם אחת", הדגיש. "היחיד שדיברתי אתו היה הרמטכ"ל, כחלק מסבב הראיונות שקיים". קצין בכיר המקורב ללוקר מסביר ש"לוקר תמיד מנסה לצאת מהפריים כדי לא להיות בתמונות, אבל מה לעשות, לראש הממשלה ולדובריו נוח לפעמים שיש אתו קצין במדים בתמונה".

טעות בזיהוי

לוקר, בן 53, התגייס ב-1976 וסיים קורס טיס במגמת נווטי קרב. ביוני 1982, בשבוע הראשון של מלחמת לבנון, יצא סרן לוקר, יחד עם הטייס סגן-אלוף דני שאקי, למשימת הפצצה בגבול סוריה-לבנון. המטרה היתה כוח קומנדו סורי שנע לעבר כוחות צה"ל. בדו"ח ועדת החקירה, שצוטט בכתבה ב"מעריב" ב-2006, נכתב שבין לוקר לשאקי, שהובילו את המבנה, פרץ ויכוח: לוקר טען ששאקי טועה בזיהוי המטרה כשהוא פוקד עליו לשחרר את פצצות המצרר.

המטרה שהופצצה אכן היתה שגויה, והמטוסים במבנה הפציצו כוח שריון ישראלי. התוצאה היתה קטסטרופלית - 24 חיילים ישראלים הרוגים ועוד 100 פצועים. ועדת החקירה של החיל ניקתה את לוקר מאחריות, אך הוא ביקש שתירשם בתיקו הערה. עיתון "העיר" גילה לפני כמה שנים שתת-אלוף רפי הרלב, שעמד בראש הוועדה, הוא קרוב משפחה של לוקר.

מאז אותה פרשה הפך לוקר פורץ דרך בחיל האוויר. הוא היה הנווט הראשון שקודם למפקד טייסת קרב, וכמה שנים מאוחר יותר היה לנווט הראשון שמונה למפקד בסיס טיסה מבצעי (בסיס חצרים, ב-2001). גם בלשכת ראש הממשלה הוא קבע תקדים: הוא המזכיר הצבאי הראשון מחיל האוויר.

לוקר מונה לתפקידו בלשכת נתניהו בינואר 2010, והחליף את האלוף מאיר כליפי. לקראת עזיבתו של כליפי, העביר הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, ללשכת נתניהו שמות של שלושה תתי-אלופים מומלצים לתפקיד. כעבור כמה ימים הופתע אשכנזי כשקיבל פנייה מלשכת ראש הממשלה לשלוח גם את תת-אלוף יוחנן לוקר, אז ראש מטה חיל האוויר, לראיון אצל נתניהו.

לדברי קצין בכיר, נתניהו שמע שלוקר הוא בן של יוצאי אצ"ל, "המשפחה הלוחמת". אביו של לוקר, ניצול שואה, היה פעיל בתנועת בית"ר ועלה ארצה על סיפון אלטלנה, ספינת הנשק של אצ"ל. גורם אחר סיפר כי בן דודו של לוקר הוא דב אייכנוולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של ידיעות אחרונות. אייכנוולד מקורב למשפחת נתניהו והוציא לאור ספרים שכתב אביה של שרה נתניהו, הסופר ואיש אצ"ל שמואל בן-ארצי. אין כל ראיה לכך שלקשרים המשפחתיים היה חלק במינוי, אבל הם איפשרו לנתניהו לקבל חוות דעת נוספת, לא רשמית, על לוקר.

עימות במשט

הכימיה בין לוקר לנתניהו היתה מיידית. גורם בלשכת ראש הממשלה סיפר כי במהרה הפך לוקר אחד היועצים הקרובים ביותר לנתניהו - לא פחות מהיועץ המדיני, רון דרמר, ולעתים יותר מהיועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד.

"לוקר מאוד דיסקרטי, וביבי מאוד אהב את זה", אמר גורם בלשכת נתניהו. "הוא פועל בשקט ונכנס להרבה תחומים, לפעמים גם מעבר למנדט הקלאסי שלו. לוקר גם יותר רגוע, יציב וקר רוח מאנשים אחרים בלשכה. לביבי היה נוח לעבוד אתו פשוט כי היו אצלו פחות דרמות והוא סיפק את הסחורה".

"ביבי מגיע לרוב מבושל לישיבות השמינייה והקבינט", אמר גורם בלשכת ראש הממשלה. "לוקר לוקח חלק בתהליך האינטימי של הבישול הזה, והעובדה שנתניהו עובד בצורה ממדרת רק מגדילה את כוחו".

הדומיננטיות של לוקר והקירבה שלו לנתניהו יצרו לא מעט מתיחויות בלשכת ראש הממשלה, במיוחד עם עוזי ארד. מערכת היחסים בין השניים הידרדרה במהירות והפכה מלחמת עולם על חלוקת סמכויות וגבולות גזרה.

באפריל 2010 פרץ עימות חריף בין ארד ללוקר, בעניין יציאתו של נתניהו לוועידת ביטחון הגרעין שכינס הנשיא ברק אובמה בוושינגטון, בהשתתפות יותר מ-40 מנהיגים מהעולם. ארד לחץ על נתניהו לנסוע. "ביבי כבר החליט שהוא טס, אבל אז לוקר לחש לו באוזן שכמה מנהיגים ערבים ינאמו נגד הגרעין הישראלי. ביבי נבהל ושלח את דן מרידור במקומו", סיפר פקיד בכיר שהיה מעורב בפרשה. "זה היה צעד פרובינציאלי והאמריקאים רתחו. ארד לא סלח על כך ללוקר".

המתיחות בין השניים החריפה בגלל ההיערכות למשט הטורקי לעזה, באפריל-מאי 2010. דו"ח מבקר המדינה על אירועי המשט, שיפורסם בקרוב, צפוי להתייחס בהרחבה ליחסים הבעייתיים בין לוקר לארד ולתקלות שנגרמו עקב כך.

סגנו של ארד במטה לביטחון לאומי (מל"ל) כינס דיון היערכות למשט, אבל קציני צה"ל לא באו. ארד בדק עם מזכירו הצבאי של שר הביטחון מדוע הקצינים נעדרו מהדיון, והאחרון הסביר שלוקר נתן את ההוראה. ארד נכנס בכעס לחדרו של ראש הסגל, נתן אשל. "זה שינוי של סדרי עולם ומנוגד לחוק המל"ל", אמר. "אני מתפטר". נתניהו עודכן על הסערה בלשכתו, והורה מיד לבטל את ההנחיה של לוקר.

העימות בין השניים נמשך חמישה ימים, לפני המשט. ארד רצה לכנס דיון של פורום שרי השביעייה על המשט, אך המזכיר הצבאי התנגד. "לוקר טען שמדובר בנושא צבאי ולא מדיני ושהמל"ל לא מבין כלום במבצעים", סיפר גורם שהיה מעורב בפרשה. "היום כבר ברור לכולם שהמשט היה הרבה יותר מדיני מאשר צבאי".

בעת בדיקת המבקר התברר עד כמה היה לוקר דומיננטי ומעורב בתחומים מדיניים טהורים. כך, למשל, הוא ניהל ערוץ קשר ישיר עם שגריר טורקיה בארה"ב, נאמיק טאן, והעביר לו מסרים שונים, לפני ואחרי המשט, ללא ידיעת ארד וללא ידיעת משרד החוץ ומערכת הביטחון.

גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי חרף מחאותיו של ארד, נתניהו הכריע בסופו של דבר לטובת לוקר. נתניהו העניק ללוקר סמכויות רבות, שבעבר לא ניתנו כמעט לאף מזכיר צבאי, לרבות מעורבות בסוגיות מדיניות. לוקר היה במשלחת לשיחות השלום הקצרות עם הפלסטינים, הוא שותף בהתייעצויות על נאום נתניהו בקונגרס וישב במדים מצוחצחים באולם העצרת הכללית של האו"ם כשנתניהו נשא את נאומו בסוף ספטמבר.

עשה גוגל

כשראש הממשלה עשה דרכו לצפון לפני שנה, ביום השני של השריפה בכרמל, מצא המזכיר הצבאי בחיפוש בגוגל את האתר של חברת אוורגרין, מפעילת מטוס הסופרטאנקר האימתני שהוזנק לישראל. הסופרטאנקר של לוקר הפך במהרה מטבע לשון קבועה בפי נתניהו, גם לכיבוי שריפות אחרות כמו הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל או המחאה החברתית.

מחליפו של ארד, האלוף במילואים יעקב עמידרור, חש אותו תסכול שחש קודמו מהמעמד המועדף של לוקר. אבל עמידרור החליט לא להתעמת. יש מתיחות בין לוקר לעמידרור, שלא הגיעה לפיצוץ.

יחסים מתוחים היו ללוקר לא רק עם עמיתיו בלשכת ראש הממשלה. כחלק מהאווירה העכורה הכללית בין לשכת הרמטכ"ל ללשכות ראש הממשלה ושר הביטחון, גבי אשכנזי לא שבע נחת מהתנהלות המזכיר הצבאי. אשכנזי חש שלוקר אינו מתנהל כנציג צה"ל בלשכת ראש הממשלה, אלא כנציגו של נתניהו בצבא.

האם לוקר תומך בתקיפה ישראלית באיראן? התשובה אינה חד-משמעית. קצין בכיר לשעבר, שמכיר היטב את המועמדים לפיקוד על חיל האוויר, טוען ש"לוקר הוא בעל דימוי התקפי יותר ולכן מתאים יותר לביבי. אמיר אשל דעתן יותר ולא מוותר על עמדותיו בשביל מינויים". קצין בכיר אחר, שעבד עם לוקר בתחילת כהונתו כמזכיר הצבאי, מציין שאין לו עמדה נחרצת בעניין.

גורם בלשכת ראש הממשלה טוען שלוקר אינו ימיני. לדבריו, ככל שלשכת נתניהו נסחפה ימינה בשנתיים האחרונות, נעשה לוקר ממורכז יותר. "הגישה של לוקר בכל עניין, כולל העניין האיראני, היא שכלתנית מאוד. הוא סבור שצריך לקבל החלטות לפי עלות ותועלת", אומר הגורם. גורמים בלשכת ראש הממשלה מציינים כי חרף רצונו של לוקר להיות מפקד חיל האוויר הבא, וחרף השיח התקשורתי על כך שנתניהו מכשיר את דרכו לשם, ייתכן שראש הממשלה דווקא יסכל את המינוי. "ביבי מצא מישהו קרוב אליו, שהוא עובד אתו בהרמוניה גדולה, ובכלל לא בטוח שיהיה מוכן לוותר עליו", אמר אחד ממקורבי נתניהו.

לפני כמה שבועות התברר כי כוחה של משפחת לוקר בלשכת ראש הממשלה יגדל בקרוב. עו"ד הראל לוקר, אחיו הצעיר של המזכיר הצבאי, הוא מועמדו המוביל של נתניהו לתפקיד מנכ"ל משרדו - הפנוי זה כמה חודשים. בלשכת ראש הממשלה הכחישו טענה שלוקר ג'וניור הגיע ללשכה בעקבות המלצת אחיו הגדול. אבל אפשר להניח שזה לא הזיק. הראל לוקר זוכה למחמאות רבות של פרקליטי הצמרת ונחשב מטאור. אבל אין לו ניסיון ניהולי בכיר - לא במגזר הפרטי ולא במגזר הציבורי. נתניהו יקבל לידיו בקרוב את דו"ח ועדת קוצ'יק, שהוא עצמו מינה, כדי שתמליץ על מבנה לשכת ראש הממשלה ובעלי התפקידים בה. לוקר הצעיר, שלפי המלצות הוועדה אינו עומד בקריטריונים לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יהיה האיש שיוטל עליו ליישמן.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "האלוף יוחנן לוקר הינו קצין ותיק, מוכשר ועתיר זכויות, אשר פועל בצנעה לאורך השנים ותורם רבות לביטחון המדינה. כל ניסיון להטיל דופי בתפקודו וביושרתו אינו עולה בקנה אחד עם המציאות". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ