שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

סיודד חוארז, עיר מקסיקאית הסמוכה לגבול עם ארצות הברית, היא המקום המסוכן ביותר בעולם לנשים. מאות נשים נחטפו שם בשנים האחרונות, עונו, נאנסו או נרצחו. אחרות פשוט נעלמו וגורלן לא ידוע. נורמה אנדרדה, שבתה נרצחה על ידי אנשי קרטלי הסמים בעיר, הקימה ארגון, "הבנות שלנו", הדורש צדק לקורבנות, דבר שהרגיז את אנשי הכנופיות. אחרי שורה ארוכה של איומים, פגעו בה ביום שישי שעבר חמישה כדורי מתנקש והיא מאושפזת במצב קשה.

1.5 מיליון בני אדם חיים בעיר הגדולה במדינת צ'יוואוואה המקסיקאית, על גדת ריו גרנדה, מדרום לאל-פאסו, טקסס. המיקום המיוחד שלה, צומת מקסיקאי-אמריקאי, הפך אותה למגרש המשחקים של קרטלי הסמים ושאר כנופיות הפשע. ריכוז כזה של עבריינות העניק לה את התואר "המקום המסוכן בעולם מחוץ לאזורי המלחמה". הנשים משלמות שם מחיר גבוה. דמיוני.

לפי הערכות, יותר מאלף נשום נרצחו בעשור האחרון, ועוד מאות נעלמו. אחת מהן היתה ליליה אלחנדרה אנדרדה, בת 17, שנחטפה בפברואר 2001 על ידי חמושים ברחוב הסמוך למקום מגוריה. היא נאנסה בטרם נרצחה ומאוחר יותר נמצאה גופתה המעונה בשדה מחוץ לעיר. רק מעט מהפשעים האלה מפוענחים. לרוב הרוצחים אינם מובאים לדין.

אמה של ליליה, נורמה אנדרדה, לא השלימה עם האדישות של מערכות החוק במדינה, וסירבה לקבל את הכניעה לאכזריות הקרטלים. יחד עם אמהות אחרות, שותפות לגורלה, הקימה ארגון שפתח במאבק ציבורי ומשפטי, על מנת שייעשה צדק עם רוצחי הנשים, והן פועלות נגד סגירת תיקים ועיוותי דין של מערכת מפוחדת או מושחתת.

זירת רצח בה נמצאו גופותיהן של שמונה נשים בסיודד חוארז. מגרש המשחקים של קרטל הסמיםצילום: אי-פי

קורבנות רבים הן נשים צעירות שעובדות במפעלים הרבים בסביבת העיר. חלקן מהגרות בלתי חוקיות ממדינות אמריקה הלטינית, חלקן בנות למשפחות עניות מאזורי הכפר. לעתים אין יודעים דבר על זהותן. כשהן נעלמות, איש אינו מחפש אחריהן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

הפעילות בארגון "הבנות שלנו" דרשו צדק גם לקורבנות אלה. עם הזמן צבר הארגון מוניטין במקסיקו ומחוצה לה, נעזר בתמיכה כספית של ארגונים בינלאומיים לזכויות אדם, והצליח פה ושם לכפות פעולה על אנשי החוק והפרקליטות. הוא בעיקר עורר מודעות לבעיה.

נשות הארגון דאגו לכיסוי תקשורתי, יצרו קשרים והביאו צוותים של הגדולות ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות. כתבות הופיעו במגזינים רבים, ספרים נכתבו על הנושא. בשנת 2006 הופק וצולם סרט קולנוע עלילתי, "בורדר טאון" ("עיר גבול"), שבו מגלם השחקן מרטין שין עורך עיתון אמריקאי, השולח לעיר כתבת חוקרת (שגילמה השחקנית ג'ניפר לופז), וזו עובדת בשיתוף פעולה עם עיתונאי מקומי (שגילם השחקן אנטוניו בנדרס).

למרות תשומת הלב הבינלאומית והמאמצים שמשקיעה בשנים האחרונות ממשלת מקסיקו, באמצעות כוחות פדרליים המחליפים את הכוחות המקומיים המושחתים לעתים, המערכה טרם הוכרעה.

הקרטלים עשירים, מצוידים וחזקים דיים להשליט טרור. ארגון כמו זה של נורמה אנדרדה, שפוגע בעסקיהם, היה ועודנו מטרה קבועה להתקפות, לאיומים ולהתנקשויות. 12 מחברותיה למאבק של אנדרדה נאלצו לברוח מהעיר בשנתיים האחרונות. חלקן עזבו את המדינה, מחשש לחייהן.

חמש פעילות של הארגון נרצחו. האחרונה שבהן, סוזנה צ'אבס, משוררת ולוחמת זכויות אדם, נחטפה מביתה בינואר 2011, נאנסה ועונתה עד מוות. לפי עדי ראייה, האחראים לפשע הם שלושה גברים, אחד מהם קטין, שנמלטו לאחר מעשה.

אנדרדה, בת 51, מנהיגת הארגון וסמל המאבק, היתה הכתובת העיקרית של הקרטלים, אך היא לא נרתעה והמשיכה במאבקה, עד יום שישי שעבר. בשתיים אחר הצהריים, כשיצאה מבית ספר ברחוב פרננדו פצ'קו פארה וביקשה להיכנס למכוניתה, התקרב אליה אלמוני בריצה וירה חמש פעמים. היא נפגעה מכדורים בחזה, בכתף ובזרועות. עוברים ושבים פינו אותה לבית החולים העירוני, במצב קשה. אחרי שנותחה והתייצב מצבה, היא הועברה לבית חולים פרטי ששמו לא פורסם, כדי שהמתנקשים לא ינסו להשלים את מלאכתם בבית החולים. כבר היו דברים מעולם.

החקירה העלתה כי בבוקר אותו יום התקשרו אלמונים כמה פעמים לבית הספר שבו היא מלמדת בחטיבת הביניים, וביקשו לברר מתי היא מתחילה את עבודתה ומתי היא מסיימת. המנהל אמר שכאשר סירב לתת מידע, אחד מהמתקשרים אמר, "אין דבר, אנחנו כבר נמצא אותה".

בתה האחרת של אנדרדה, מריה לואיסה, מיהרה לבוא ממקסיקו סיטי, לבית החולים שבו מאושפזת אמה, כדי להיות לצדה. עד לפני כשנה היא פעלה יחד אתה בארגון, כמנהלת אדמיניסטרטיבית. אבל בגלל איומים והתנכלויות של אנשי הקרטלים, שאף הציתו את ביתה, היא לקחה את משפחתה ועברה לעיר הבירה.

כעת היא מקווה שכאשר תתאושש אמה מהפציעות, היא תצליח לשכנע אותה להצטרף אליה. "הזהרנו את המשטרה שבחודש האחרון גברו האיומים על אמי, אבל לא הצלחנו לשכנע אף אחד לעשות משהו", אמרה לעיתונאים. "כעת אני חושבת שהיא צריכה לנוח מהמאבק שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ