צפריר רינת
צפריר רינת

3 לחזירי הבר יצא בשנים האחרונות שם רע בישראל, של מזיקים לחקלאות. רשות הטבע והגנים אישרה לצוד אותם בהיקף נרחב, כדי לצמצם את הפגיעה. אבל לפי מחקר שנעשה לאחרונה בפארק רמת הנדיב מדרום לזכרון יעקב, כדאי בכל זאת לשמור על חזירי הבר, כי יש להם תפקיד חשוב במערכת האקולוגית כמפיצים טבעיים של צמחי בר.

ממצאי המחקר, שהוביל גיא דברת מהחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית באוניברסיטת חיפה, הוצגו בגיליון האחרון של כתב העת "אקולוגיה וסביבה". חזירי הבר נבחרו למחקר כי הם מהיונקים הגדולים האחרונים ששרדו במספרים גבוהים בישראל. הם אוכלים כמויות גדולות של מזון צמחי.

חזירי בר מפיצים זרעים של צמחי בר בהפרשותיהם. לרוב, אלה זרעים בעלי אמצעי הגנה מחומרים המופרשים ממערכת העיכול. אמצעי נוסף הוא הפצה חיצונית, של זרעים הנדבקים לפרוות חזירי הבר.

חזיר בר בטבעצילום: ביל וודלי/רמת הנדיב

המחקר ברמת הנדיב, שהשתתפו בו גם פרופ' אבי פרבולוצקי ממכון וולקני ופרופ' גידי נאמן מאוניברסיטת חיפה-אורנים, התבסס בין השאר על מעקב ממושך, שנעשה בפארק רמת הנדיב, אחר תכולת הגללים שהשאירו להקות חזירים. זרעים של צמחים שנמצאו בגללים הועברו להנבטה כדי לעקוב את הצמחים המתפתחים מהם.

במחקר אחר שנעשה באזור נלכדו חזירי הבר ברמת הנדיב והורדמו. דברת ניצל זאת כדי לסרק את החזירים הרדומים במסרקי כלבים ולאסוף זרעים מפרוותם. לדבריו, "הכל נעשה בהשגחת וטרינר ובתיאום עם פקח של רשות הטבע והגנים. החזירים הושבו לטבע". גם הזרעים הללו הועברו להנבטה במשתלה.

תוצאות המעקב מלמדות שחזירים נשאו במערכת העיכול שלהם, או על פרוותם, זרעים של יותר מ-30 מינים, חלקם של עצים שאת פירותיהם אוכלים החזירים, וחלקם צמחים חד שנתיים, שחלקם מופצים גם באמצעות הרוח. רוב המינים שהופצו דרך מערכת העיכול היו מינים לא מקומיים, שיובאו לארץ והתפשטו לשטחים הפתוחים. המינים שנמצאו על הפרווה היו מקומיים.

מסקנת המחקר היא שיש לחזירי הבר תפקיד חשוב כמפיצי זרעים של צמחי בר לטווחים ארוכים. עם זאת יש בכך סיכון אקולוגי, כי הם עשויים לסייע בהפצת צמחים פולשים הדוחקים את המינים המקומיים.

לדעת החוקרים, חזירים יכולים לקשר בין אוכלוסיות מבודדות של צמחי בר ולהביא להתבססות אוכלוסיות חדשות. לכן יש חשיבות בשימורם באזורים המהווים מעין מסדרונות אקולוגיים המקשרים בין שמורות טבע. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ