שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עידו קינן
עידו קינן

"מה שחשוב זה איך העם הסורי מסתכל עליך, לא איך אתה מסתכל על עצמך", אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בראיון גלגול-העיניים המדובר לברברה וולטרס. ואסמא אל-אסד, האשה הראשונה שלצדו, באמת משתדלת כפי שעולה מדף פייסבוק על שמה, ככל הנראה הדף הרשמי של רעיית הנשיא.

הפרסום המוקדם ביותר בדף הוא אלבום "הגברת הראשונה של סוריה" שעלה באוגוסט 2008. הדף התעדכן מאז באופן לא סדיר בתמונות וסרטונים של אסמא, לפעמים עם בעלה. לא בטוח שהעם הסורי נחשף לתכנים הנשיאותיים: כשנה לפני פתיחת הדף חסם הממשל הסורי את הגישה לפייסבוק לצד עשרות אתרים נוספים, בהם יוטיוב, סקייפ, אתרי אופוזיציה, אתרי שיתוף קבצים ועיתונים ביקורתיים מדי.

חלק מהאזרחים עקפו את החסימה ובפברואר החל הממשל להתיר את הרסן, אולי כדי לשחרר את הקיטור שהצטבר בעקבות המהומות בתוניסיה ובמצרים. בסוף אותו חודש פירסם מגזין "ווג" כתבה חנפנית על אסמא אל-אסד, "ורד במדבר" בלשון המגזין, תוך התעלמות מוחלטת ממעלליו של השלטון והתסיסה שהחלה במדינה. בדף הפייסבוק של אסמא פורסם לינק לכתבה בליווי צילום מחמיא מתוכה, של אסד עטויה שאל בורדו מבריק וצופה אל האופק על רקע הדמדומים שיורדים על דמשק. שבועיים לאחר מכן החלו המהומות האלימות. ב"ווג" השכילו להעלים את הכתבה מאתרם.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

דף הפייסבוק של אל-אסד. צלילי פסנתר רכים

אחרי מארס, התעדכן שוב העמוד במאי, בדיוק כשהחלו שמועות שאסד ברחה ומסתתרת במולדתה לונדון. מאמצע מאי שוב שתיקה, שהופרה פעם אחת באוגוסט, ואז בספטמבר תמונות של המשפחה וסרטון של אל-אסד מתחבקת עם ילדים, ושוב שתיקה.

השבוע ניעור הדף משנתו ופירסם את הראיון המלא עם בשאר, וסרטון תדמית עם תמונות מחמיאות של אסמא מחייכת לצד שלל גברים, נשים, זקנים וטף וברקע צלילי פסנתר רכים. למחרת, יום ב', עם הפרסום בעולם על מלחמת אזרחים שמשתוללת בסוריה, התעדכן העמוד של הגברת הראשונה בסרטון ושתי תמונות מביקורה בחאלב, שם היא "השקיפה על פרויקט ייחודי בבית ספר במג'דל שמס... הקשיבה למצוקותיהם ותלונותיהם של תושבי השכונה בנוגע לשירותים לקויים ובעיות בביוב והבטיחה לתקן זאת". למנהל הדף היה "חשוב לציין שזה אינו הביקור הראשון של הגב' אל-אסד בשכונה". התגובות לא איחרו לבוא: "בשם אלוהים, אולי תבקרי בחאמה?" שלח אותה אחד המגיבים אל גיא ההריגה, ואחר כתב: "אולי תבקרי בשכונת א-חאדר בחומס, איפה שההורים שלך נולדו? אולי ככה ירתח הדם בוורידים שלך ותגידי לבעלך להפסיק"; "שאלוהים יהיה לעזרה. אולי האשה הזאת לא גרה בסוריה בכלל?" תהה מגיב שלישי. וישראלי אחד, דורון בורנשטיין, העלה הצעת ייעול בעברית ובאנגלית: "שלום ולא שפיכות דמים".

הפייסבוק של אסמא אל-אסד: facebook.com/asma.al.assad

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ