שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הדברים שיעשו את 2012

תחיית המתים

גילוי העגולשון בחולה היה אירוע נדיר שמילא את עולם הזאולוגיה באופטימיות זהירה; כך גם מציאתה של חולדת העצים אדומת הציצית בקולומביה

שי פוגלמן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שי פוגלמן

בנובמבר מדי שנה מפרסם האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע (IUCN) את "הרשימה האדומה", הכוללת מינים של בעלי חיים וצמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. הדו"ח האחרון היה פסימי מתמיד. אנשי הארגון ציינו כי קרוב ל-24 אלף מינים, המוכרים למדע, עלולים להיעלם בשנים הקרובות. זה גידול של עשרות אחוזים מהדו"ח הקודם. 64 מינים נוספים, קבע הדו"ח, נכחדו בטבע, אך עדיין קיימים מהם פרטים ספורים שחיים בשבי. 801 מינים הוגדרו ככאלה שנכחדו לחלוטין מהעולם. להערכת רוב החוקרים, זה רק קצה הקרחון ומספר לא ידוע של מינים, שלא תועדו מעולם, נכחדים מדי יום בקצב שמתגבר והולך בעשורים האחרונים. על פי כמה הערכות, קצב ההכחדה של מינים מהיר כיום פי 100 עד פי 1,000 מהקצב שהיה מתרחש ללא השפעת בני האדם.

אבל חמישה ימים לאחר פרסום הדו"ח העגמומי, נמלא לפתע עולם הזואולוגיה באופטימיות שברירית וזהירה. ירון מלכה, פקח נמרץ של רשות הטבע והגנים, איתר ותפס עגולשון שחור גחון אחד מקפץ בעשבייה בשמורה. הצפרדע הקטנה לא נראתה באזור מאז יובשה ביצת החולה באמצע שנות החמישים והיא מוגדרת "נכחדת" כבר קרוב לעשרים שנה. שבועיים לאחר מכן תפס הפקח מלכה, באותו האזור, עגולשון שחור גחון נוסף.

Chalazodes Bubble-nest Frog (Raorchestes chalazodes). התגלתה מחדש בהודו אחרי 136 שנה

עדיין אי אפשר להעריך את מספרן ואת עמידותן של הצפרדעים הנדירות כל כך. כרגע הן מוגדרות כנמצאות בסכנת הכחדה חמורה. ברשות הטבע והגנים מקווים כי בחודשים הקרובים יימצאו עוד פרטים וייאספו עוד נתונים על העגולשון שחור הגחון. בעזרתם ינסו בשמורה להגדיל את מספרם ואולי אף להוציא את המין מכלל סכנה.

לעתים רחוקות מאוד מזדמנת לאדם הזדמנות שנייה כזאת. רק בעלי חיים מעטים, שהוגדרו לפני עשרות שנים "נכחדים", חזרו והופיעו מן המתים. בשנה החולפת תועדו בעולם עוד קאמבקים אחדים כאלה. רובם אותרו במסגרת משלחות מחקר מיוחדות, שיצאו למצוא ולתעד צפרדעים וקרפדות בסכנת הכחדה בכל העולם. כך נמצאה אחרי 87 שנים קרפדת הקשת המרהיבה מהאי בורניאו. משלחת חוקרים ממלזיה תפסה שלושה פרטים שלה ביער נידח ליד גבול אינדונזיה. בהודו נמצאו מחדש חמש צפרדעים שעל פי ההערכה המקובלת כבר נכחדו. אחת מהן (בתמונה מימין) לא נראתה על ידי חוקרים כבר 136 שנים. צפרדעים נוספות נמצאו באינדונזיה ובטאהיטי.

החיפושים הנמרצים אחרי צפרדעים נכחדות הביאו גם למציאתה המחודשת של חולדת העצים אדומת הציצית. שני מתנדבים במשלחת חיפוש בשמורת אלדוראדו בקולומביה פגשו במקרה במכרסם הקטן, בזמן שהיו עסוקים בהכנות לשינה במחנה המחקר שהקימו בלב היער. החולדה לא נראתה כבר 113 שנים ועד כה נשמרו ממנה רק שתי פרוות מרוטות במוזיאון לטבע בניו יורק. "זאת היתה אפיזודה סוריאליסטית", סיפר לעיתון USA Today פול סלמן, העומד בראש ארגון שימור הטבע האמריקאי שמימן את המשלחת בקולומביה. לדבריו, "החולדה טיפסה על הדרגש של החוקרים, התקרבה אליהם וישבה שם שעתיים. זה היה כאילו היא באה לספר שהיא שרדה".

Rio Pescado Stubfoot Toad (Atelopus balios). התגלתה מחדש באקוודור אחרי 15 שנה

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

צילומים: The Lost Frogs \ Amphibian Campaign \ © SD Biju \ © Eduardo Toral-Contreras

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ