שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דורון חלוץ
דורון חלוץ

ראש העיר של ברלין, קלאוס ווברייט, אמנם ניצח שוב בבחירות האחרונות בספטמבר, אולם את הכותרות גנבה מפלגת הפיראטים, ש-8.9 אחוזים מקולות המצביעים הספיקו להופכה להפתעת הבחירות ולהכניסה לראשונה לפרלמנט האזורי (ברלין היא מדינה בפני עצמה ברפובליקה הפדרלית של גרמניה).

לפני הבחירות, העיתונים בגרמניה לא הצליחו להחליט אם המפלגה, שנוסדה ב-2006 על בסיס התנגדות לצנזורה ותמיכה בשיתוף קבצים חופשי באינטרנט, לצד קריאות לשקיפות פוליטית רבה יותר, היא גימיק של גיקים לענייני מחשבים, או קול פוליטי אותנטי שמדבר לצעירים שמאסו בפוליטיקה הממסדית.זמן קצר אחרי הבחירות, האבחנות היו החלטיות יותר. ב"פייננשל טיימס" הגרמני, למשל, הכריזו כי "דור הלפטופ והלאטה-מקיאטו מצא את המפלגה שלו". מפלגת הגרילה, שקראה גם ללגליזציה של סמים ולתחבורה ציבורית חינם, סומנה כהבטחת הצעירים במדינה.

מפלגת הפיראטים בברלין נוסדה בהשראת תנועה דומה בשוודיה, שלפני שנתיים וחצי זכתה במושב בפרלמנט האירופי. מפלגות פיראטים נוסדו ונרשמו באופן רשמי במדינות נוספות באירופה (בהן ספרד, צרפת, צ'כיה, שווייץ ועוד רבות), אולם ההישג בבחירות בברלין השנה הוא המשמעותי ביותר עד כה.

תומכי מפלגת הפיראטים, ברלין, ספטמבר 2011צילום: איי-פי

השאלה כעת היא כמה זמן האופוריה תימשך. בחודשים האחרונים התברר, שחלק מהפיראטים הברלינאים השתייכו בעבר למפלגת הימין הקיצוני NPD, הורמו גבות סביב העובדה שבין 15 נציגיהם בפרלמנט הברלינאי יש רק אשה אחת ונשאלו שאלות ביחס לעמדותיהם האידיאולוגיות העמומות בכל הנוגע לסוגיות מדיניות וכלכליות בוערות. כעת נותר לראות אם הפיראטים יצליחו לשחזר את הצלחתם בברלין גם בבחירות הפדרליות, או שמא יהפכו לחלק מהממסד המאכזב בעקבות העוצמה הפוליטית שנפלה לידיהם, יאבדו את התדמית המרדנית המרעננת ויתפוגגו כלעומת שהופיעו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ