מחיר הקרן

תחקיר: "הקרן לעצמאות ישראל" מתרימה כספים לארגון המדווח על תנועות צה"ל בשטחים ומסייע בכך למתנחלים המתנגדים לפעילות הצבא. מה הקשר למפלגת "האיחוד הלאומי", ליעקב עמידרור, לגיסתו של ראש הממשלה ולמיליונר האמריקאי קנת אברמוביץ'?

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

"גם הלילה - התראת כוחות בשומרון. יש חסמים לכיוון יצהר". כך נפתחה בשעה 01:23 לפני שבועיים ההודעה באחד הפורומים החדשותיים הפופולריים באתר האינטרנט "רוטר". "סוכנות הידיעות 'תצפית'", נכתב בהודעה, מדווחת כי "כוחות משטרה וצה"ל פרוסים כעת ברחבי השומרון. בדיווח שהתקבל בסוכנות הידיעות 'תצפית' נמסר על חסמים הפרוסים באזור יצהר. כמו כן נמסר כי פעילי ימין שעקבו אחר שיירת כוחות המשטרה שנסעה לעבר השומרון, עוכבו על ידי המשטרה".

לא היתה זו ההודעה היחידה של "תצפית" שכיוונה בחודשים האחרונים את הפעילים המבקשים לעצור פינויים אפשריים של מתנחלים ברחבי הגדה המערבית. 48 שעות קודם לכן, בלילה הפרוע שהסתיים בפריצת אנשי ימין לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, דיווחה "תצפית" בדף הפייסבוק שלה, כי "כוחות המשטרה עצרו כרגע בין שילה לעלי. הכוחות מלווים ב-2 דחפורים, אוטובוס וג'יפים", וגם "צומת ג'ינספוט הסמוכה לרמת גלעד נחסמה לתנועת יהודים. החשש להרס הלילה גובר!"

תחקיר מוסף "הארץ" מגלה שהתרומות ל"תצפית" - ולכמה גופי ימין אחרים - עוברות דרך ארגון שנקרא "הקרן לעצמאות ישראל - חברה לתועלת הציבור בע"מ". יו"ר הנהלת הקרן הוא נחמן (נחי) אייל מההתנחלות פסגות, איש ימין מוכר ורב פעלים, המכהן גם כמנכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי. בדירקטוריון של החברה, שהוקמה ב-2007, חברה גם גיסתו של ראש הממשלה, עו"ד דפנה נתניהו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

האלוף (מיל') יעקב עמידרור, שמונה במארס השנה לראש המטה לביטחון לאומי, היה דירקטור בקרן הזאת מיום היווסדה, והודעה על הפסקת כהונתו בחברה הועברה לרשם החברות בחודש מאי, חודשיים אחרי מינויו לתפקיד במשרד ראש הממשלה. בשיחה עמו אומר עמידרור כי הוא לא נמצא בקרן כבר יותר משנה וכשהיה בה היא לא תמכה ב"תצפית". "ברגע שהרגשתי שאני לא יכול להיות שלם עם כל מה שאנשים אחרים בקרן חושבים שהיא צריכה לעשות - עזבתי אותה", הוא אומר.

שנה לאחר הקמת הקרן לעצמאות ישראל נוסד בארצות הברית גוף ללא מטרות רווח בעל שם זהה: Israel Independence Fund (ראו מסגרת). שני הגופים נועדו לעבוד ביחד, אבל בגלל חילוקי דעות נפרדו דרכיהם. בתחילת 2010, לאחר שנתיים שבהן כמעט ולא פעלה בכלל, שבה הקרן לחיים. הימים היו ימי ההתקפות על הקרן החדשה לישראל ובעבור אנשי הקרן לעצמאות היתה זאת הזדמנות מצוינת ליחצן את עצמם.

תחת הכותרת "להציב אלטרנטיבה לקרן" פירסם נחי אייל מאמר באתר ערוץ 7: "מן המפורסמות כי שיטות המאפיונרים לקבלת לגיטימציה ולהלבנת כספים עברו דרך מוסדות וקרנות צדקה", כתב אז. בהמשך תקף את הקרן החדשה לישראל והכריז: "יש להיאבק בקרן בכל הכוח ולהסיר את מסווה הצביעות מעל פניה כמו שעשו אנשי 'אם תרצו'. אולם כדי לתת מענה לצרכים של הגופים הזקוקים לסיוע כספי לפעילות חיובית, יש לעשות טוב. לצורך כך הוקמה קרן אלטרנטיבית ציונית ויהודית. הקרן הציונית החדשה, ששמה הזמני הוא 'הקרן לעצמאות ישראל', פועלת בנשיאות חתן פרס נובל ישראל אומן". (ממשרדו של אומן ביקשו לא להגיב על הדברים, ולא אישרו או הכחישו אותם).

* * *

"אמת ומשפט שלום שפטו בשעריכם". הפסוק מעורר ההשראה מספר זכריה מקדם את פני העולים לקומה השנייה של הבניין ברחוב המלך ג'ורג' 58 בירושלים, אל מרכז העצבים של "האלטרנטיבה הראויה", כהגדרתו של אייל. מימין לקיר שעליו מוטבע הפסוק נמצאת הכניסה ללשכתו של ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי. כמה מטרים בתוך הבניין שוכנת לשכתו של ראש המפלגה, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה). משרדו של כץ תופס חדר אחד בקומפלקס סגור, שהחדרים האחרים בו משמשים כמה ארגונים החוסים תחת השם "המגן הישראלי".

"כוחנו באחדותינו", מצהיר אתר האינטרנט של הקבוצה ומסביר: "המגן הישראלי מאגד בתוכו גופים שונים שעובדים ביחד בכדי להשיג את המטרות. לא עוד כל אחד לעצמו, ביחד אנו יוצרים שכבת מגן ופועלים לחזק את ישראל ולהגן עליה משונאיה". תחת "המגן הישראלי" מאוגדות במשרדים הצפופים שש תנועות שונות: "עובדה: לימוד תקשורת והכשרת עיתונאים לאומיים"; "ירוק עכשיו: חינוך לאיכות הסביבה ומאבק ציבורי ומשפטי להסרת מפגעים סביבתיים"; "הפורום למען ארץ ישראל - תא הסטודנטים של אוניברסיטת בר אילן"; "תדמית - תגבור הדמוקרטיה במדיה הישראלית"; "תצפית - סוכנות ידיעות" והגוף הידוע ביותר: "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל".

הפורום המשפטי הוא עמותה הרשומה מ-2005 הפועלת, על פי הצהרתה, למען "הגנה על זכויות אדם, שמירה על תקינות שלטון ומאבק לעיגון ערכי הציונות ושמירה על האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל והעם היהודי". בראש העמותה, שבשנת 2010 קיבלה תרומות בסך 940 אלף שקלים (גידול של קרוב ל-50 אחוז ביחס לשנה הקודמת), עומד אותו נחי אייל. כ-870 אלף שקלים התקבלו מהקרן המרכזית לישראל (ארגון ללא כוונות רווח הפועל מארצות הברית ומשמש צינור להעברת כספים לארגוני ימין בארץ) וכ-40 אלף מהקרן לעצמאות ישראל.

עיון בדו"חות של העמותה מגלה שעל "טיפול משפטי" הוציא הפורום המשפטי ב-2010 רק קצת יותר מעשירית מהתרומות שקיבל, כ-107 אלף שקל. על הסברה הוצאו 145 אלף שקלים ואילו על תשלום משכורות הוצאו כ-425 אלף שקלים. מתוכם כ-150 אלף שולמו לאחראי על קשרי חו"ל של העמותה, משה אייל - אחיו של נחי. שנה קודם לכן שולם לאחיו של המנכ"ל שכר בסך 187 אלף שקל. בשנת 2008, אגב, הוציא הפורום המשפטי רק כ-27 אלף שקל על פעילות משפטית ועל משכורות סכום גבוה פי עשרה, כ-274 אלף שקל.

כשנשאל מה תפקידו בפורום, משה אייל סירב להגיב. ככלל, האווירה בקינג ג'ורג' 58 משפחתית למדי. בנו של נחי אייל, אמוץ, יושב גם הוא באותו המקום. הבחור, בן 24, עומד בראש "תצפית", שהיא על פי הגדרתו "סוכנות ידיעות". למרות גילו הצעיר, אייל הוא דמות מוכרת בקרב הפעילים למען ארץ ישראל השלמה. לפני יותר משנה הוא הקים את "תצפית". "אנחנו מתלוננים שהתקשורת לא מציגה את הצד שלנו, אבל בדיקה מעמיקה קצת יותר מוכיחה שגם אנחנו אשמים בכך", הסביר בזמנו בראיון לערוץ 7. "אנחנו פשוט לא שולחים חומרים, ולעומת זאת הצד השני מתעד כל פרובוקציה שהוא מארגן, עורך ושולח למערכות העיתונים".

אייל החליט ללמוד מהיריבים ובדומה לפרויקט של ארגון "בצלם", שחילק מצלמות וידיאו לפלסטינים, חילקה "תצפית" מצלמות וידיאו למתנחלים המתעדים פעילויות שונות, כגון הפגנות של אנשי שמאל והריסות שמבצע המינהל האזרחי. את המצלמות, הוא אומר, קיבל מתורם אמריקאי. "תצפית" מדווחת גם על תנועות הצבא לקראת פינויים אפשריים. בשיחה במשרדו מתעקש אייל שהעבודה שלו היא עיתונאית לכל דבר, אך אומר שאין לו בעיה עם העובדה שהמידע שהם מפיצים מגיע גם לפעילים המתנגדים לפינויים ומשמש אותם.

"הפעילים שלנו עוקבים אחרי השיירות של צה"ל", הוא אומר בתשובה על שאלה מנין מגיע המידע על תנועות הצבא. בשיחה מאוחרת יותר, כשהוא נשאל מי עומד מאחורי הקרן לעצמאות ישראל, הוא מזכיר רק את "פולבר, שכבר לא שם" ואומר כי מעולם לא קיבל מהם כסף. פולבר הוא אהרון פולבר, תושב כפר ורדים שהיה בין מייסדי הקרן (הישראלית) לעצמאות ישראל וכיום הוא נציגה של הקרן האמריקאית בישראל. את אביו של אמוץ אייל, מראשי הקרן, הוא לא מזכיר עד שמופנית אליו שאלה ישירה בעניין.

נחי אייל טען בתגובה כי הכתב אורי בלאו נמצא בניגוד עניינים כשהוא עוסק בפורום המשפטי ובמנכ"לו. זאת מאחר שהפורום "פעל למיצוי הדין" עימו בעבירות שבחשד לביצוען נחקר, ומאחר שאייל קרא להחמיר עימו במאמר ב"מקור ראשון". עוד מסר אייל כי "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, הקרן לעצמאות ישראל וכל המוזכרים בשאלותיו של מר בלאו, פועלים על פי החוק ועל פי הנחיות הרשויות הרלבנטיות. סוכנות הידיעות 'תצפית' עוסקת בהעברת מידע לכלי התקשורת ולעיתונאים (גם לכתבי 'הארץ') ופועלת ככל סוכנות ידיעות בארץ ובעולם, המעדכנת כתבים וצלמים לצורך תיעוד אירועים חדשותיים".

הקרן לעצמאות ישראל כוללת בשמה הרשמי את המונח בעל המשמעות המשפטית "חברה לתועלת הציבור (חל"צ)". חל"צ הוא גוף שבדומה לעמותה, רשם העמותות מפקח על פעילותו - עובדה שמשמעותה התנהלות ברמת שקיפות גבוהה. בהבדל מעמותה, חל"צ רשאי לפעול להשגת רווחים שיופנו לפעילות ציבורית. אלא שבמקרה של הקרן לעצמאות ישראל, למרות שמה הבלתי משתמע לשתי פנים, היא רשומה ברשם החברות כחברה לכל דבר ואינה בפיקוח רשם העמותות.

יעקב עמידרור, שהיה ממייסדי החברה, אומר בעניין זה שהוא "לא מבין בזה שום דבר" ומציע, "תשאל עורכי דין". בתגובה רשמית של משרד המשפטים נמסר כי "בבדיקה שנערכה במרשמי רשות התאגידים נמצא כי אכן הקרן לעצמאות ישראל רשומה עדיין כחברה פרטית וטרם הסדירה רישומה כחברה לתועלת הציבור (חל"צ) כפי שנדרש לאחר שינוי החוק (ב-2007) ולאור מטרותיה של החברה. בעקבות הפנייה (של מוסף "הארץ"), נשלח מכתב דרישה לחברה להסדיר את רישומה ברשם העמותות. ככל שלא תעשה כן יפעל הרשם על פי סמכותו".

בדיקת מוסף "הארץ" העלתה גם, כי דיווחי הקרן לרשם החברות על שינויים בדירקטוריון הוגשו זמן רב לאחר מעשה, אף שחוק החברות דורש שהדיווח יינתן בתוך 14 יום. דפנה נתניהו, שאגב חברה גם ב"אגודה לזכות הציבור לדעת", סירבה לענות על שאלות בעניין החברה. במשרד המשפטים אישרו כי הדיווח המאוחר נוגד לכאורה את חוק החברות ומסרו כי זו בעיה המוכרת בחברות רבות.

המיליונר והקרן האמריקאית התומכת בישיבת ההסדר

בשנת 2008 הוקם בניו יורק ה-Israel Independence Fund, ארגון ללא מטרות רווח שהגדיר את עצמו כעוסק בפילנתרופיה, התנדבות והענקת מענקים. מי שעומד מאחורי הקרן האמריקאית הוא קנת אברמוביץ', איש עסקים ושותף בקרן NGN העוסקת בתחום מדעי החיים. אברמוביץ', תושב ניו יורק, משמש יו"ר "ארגון ידידי הליכוד בארה"ב". הוא תרם אלפי שקלים לשרים ישראל כץ ויולי אדלשטיין בבחירות המקדימות האחרונות שהתקיימו בליכוד והוא גם אחד השמות שהופיעו ב"רשימת המיליונרים" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחשפה אשתקד ב"ידיעות אחרונות" וסיווגה תורמים פוטנציאליים לקראת הפריימריס ב-2007.

אברמוביץ' גם תורם סכומים נכבדים ל"אגודה לזכות הציבור לדעת" (שגם בה חברה דפנה נתניהו) לטובת פרס על שמו שמוענק לעיתונאים. בטקס הענקת הפרס אשתקד הוא אמר כי למעט העיתון "ישראל היום", התקשורת בארץ איננה אובייקטיבית.

בשיחת טלפון לניו יורק ביקש אברמוביץ' שאשוחח עם אהרון פולבר. בשיחה עמו אישר פולבר שהרעיון היה להשתמש בקרן הישראלית כזרוע של זו האמריקאית בעלת השם הזהה, אלא שבין הקרן הישראלית לאמריקאית התגלעו חילוקי דעות באשר לאופי הפעילות ודרכיהן נפרדו. "המסגרת שהיתה לא התאימה לגוף האמריקאי", אומר פולבר. בעקבות הפיצול פרש פולבר מתפקידו בקרן הישראלית והקים עמותה חדשה: "קרן נחלת עצמאות ישראל", שהפכה להיות הזרוע הביצועית של הקרן האמריקאית. על פי דיווחי הקרן לשלטונות מס ההכנסה בארה"ב, בשנת 2009 היא גייסה כרבע מיליון דולר, כפול מאשר בשנה הקודמת.

"אנחנו מתרכזים באיך לחזק את האתוס הציוני והיהודי של מדינת ישראל", מסביר פולבר. למרות הזיהוי החד משמעי של אברמוביץ' כאיש ימין, פולבר מתאר את הקרן כא-פוליטית. הקרן תומכת בין השאר בעמותות "השומר החדש", "ארץ נהדרת", "רגבים", בארגון "הצלה" ביהודה ושומרון וכן במכינות הקדם צבאיות תבור בנצרת עלית, "אדיר במרום" בקצרין ובישיבת ההסדר בנצרת עלית.

עזריאלי - תגובה מאוחרת

חשיפת מוסף "הארץ" בשבוע שעבר, שלפיה בשנת 2010 תרמה קבוצת עזריאלי לארגון "אם תרצו" כ-30 אלף שקל, גררה אחריה תגובות רבות ואף קריאה לחרם. קבוצת עזריאלי, בעלת מניות של בנק לאומי וכרטיס האשראי לאומי קארד, המחזיקה 13 קניונים ברחבי המדינה ושולטת בחברות סונול, טמבור וסופרגז, סירבה בשבוע שעבר להסביר את מניעיה לתרומה.

בעקבות הפרסום התמלא עמוד הפייסבוק של הקבוצה בשיח ערני של כותבים בעד ונגד התרומה. בסופו של דבר הובילו התגובות הרבות את החברה לפרסם ביום ראשון השבוע את התגובה הבאה בעמוד הפייסבוק שלה: "קבוצת עזריאלי, באמצעות קרן עזריאלי, השקיעה בשנתיים האחרונות מעל 40 מיליון שקלים בקידום פרויקטים לטובת הקהילה בישראל במגוון רחב של תחומים. לפני כשנתיים תרמה חברת קנית עזריאלי, הנמצאת בבעלות פרטית, כ-30 אלף שקל לטובת פרויקט שאליו נרתמו חברות רבות במשק הישראלי לעצירת החרם האקדמי על מדינת ישראל. פרויקט זה הובל בתקופתו על ידי עמותת 'אם תרצו'. אנו מדגישים כי הפעילות הקהילתית שלנו אינה נגועה בשום צבע פוליטי והיא רואה לנגד עיניה את טובתה של החברה בישראל בלבד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ