שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

ברזיל, הענק הכלכלי, הגיאוגרפי והאנושי של אמריקה הלטינית, מתכוננת בהתלהבות לשני אירועי מפתח בהיסטוריה שלה, הצפויים להציב אותה במרכז תשומת הלב העולמית - משחקי הגביע העולמי בכדורגל ב-2014, והמשחקים האולימפיים ב-2016.

אבל השבוע הוטל צל על הגאווה הלאומית שמעוררים המפעלים הבינלאומיים החשובים. דו"ח של ועדה שהוקמה בידי ארגונים חברתיים מעלה האשמות בדבר הפרות של זכויות אדם, פגיעה בחלשים, עבירות על חוקי העבודה, ועוד מעשים בלתי ראויים, הנעשים במסגרת עבודות ההכנה והבנייה של מתקני הספורט, התשתית והתחבורה. הגוף הבודק, "ועדות העם", שמורכב מקבוצת פעילים חברתיים, אנשי אקדמיה ונציגי ארגוני סביבה, הוקם במיוחד לקראת שני האירועים הגדולים, כדי להיות כלב השמירה של המפעל. 138 עמודי הדו"ח מוכיחים כי לדאגה המוקדמת היה בסיס.

מאחורי הנאומים וההצהרות על הפיתוח ותנופת הבנייה בערים המארחות את המשחקים - בהשקעה התחלתית של כ-18 מיליארד דולר - מגלה הדו"ח כי בין 150 ל-170 אלף איש "אולצו לעזוב בהמוניהם", תוך אובדן רוב זכויותיהם, כדי "לפנות מקום לפרויקטים יוקרתיים ויקרים, חלקם מפעלי נדל"ן הקשורים רק בעקיפין לאירועי הספורט".

שוטרים בשכונת רוסניה בריו דה ז'ניירו צילום: רויטרס

מדובר בעניים שרבים מהם מתגוררים שנים רבות במקום, כמו במקרה של וילה דאס טורס, שכונת העוני בצפון ריו דה ז'ניירו, שחלק גדול מצריפי העץ והפחונים שלה מיועדים להריסה, כדי לפנות מקום לפארק גדול. הדו"ח רומז שבכמה מקרים, כשהשלטונות פינו דיירים מבתיהם בטענה ש"יש חשש ממפולות בוץ", היה זה תירוץ בלבד. מחברי הדו"ח מתלוננים כי רבות מההחלטות הקשורות לבנייה התקבלו ללא התייעצות עם התושבים, בלי לשתפם, וכדי לשרת את האינטרסים של קבוצות קטנות של בעלי הון ופוליטיקאים.

תרסה וילאמסון, העומדת בראש ארגון "קתוליק קומיוניטיס", הפועל בקרב תושבי שכונות העוני, אומרת: "זהו פרסום חשוב ביותר, שכולל פירוט על הניצול הלא ראוי של משאבים, על פינוי כפוי של תושבים והשינויים הלא רצויים שמתוכננים באיצטדיון מארקנה ההיסטורי, שהוקם לקראת הגביע העולמי של י1950. הדו"ח מתייחס גם למחירי הכרטיסים הגבוהים, שיותירו מחוץ למשחקים את האוהדים השרופים האמיתיים של הכדורגל הברזילאי, שהם נשמתו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בעניין זה, אנשי הארגונים תומכים בהצעת חוק של חבר הפרלמנט ויסנטה קנדידו, להעניק כרטיסים זולים לצעירים שימסרו מרצונם כלי נשק לשלטונות לפני המשחקים. קנדידו אף פנה לפיפ"א (הפדרציה הבינלאומית לכדורגל) כדי שתסייע לו ביוזמה, העשויה לדבריו להפחית את מספר כלי הנשק הלא חוקיים שמחזיקים חברי כנופיות, "כי הפיתוי לראות את המשחקים גדול מכל דבר". הוא מבקש להקציב לכך 300 אלף כרטיסים, שיימכרו בחלקם גם לסטודנטים, לפועלים המשתכרים שכר מינימום ולילידים האינדיאנים.

בתחום אחר מצביע הדו"ח על התסיסה הגדולה והשביתות הרבות הפורצות בקרב קבוצות הפועלים הבונות שישה מ-12 האיצטדיונים החדשים המיועדים למשחקי הגביע העולמי (בין השאר בברזיליה, בלו הוריזונטה, רסיפה, פורטלסה וריו). הפסקות העבודה הרבות נובעות מתלונות על שכר נמוך, תנאים קשים, ושעות עבודה ארוכות, מעבר למה שמתיר החוק.

וילאמסון ופעילים אחרים טוענים כי האירועים החגיגיים הם תירוץ והסוואה טובה לקבוצות קטנות בחברה הברזילאית, המבקשות לכפות על הרוב את הפיתוח הכלכלי והסביבתי באופן שיתאים להן, "תוך עקיפת הדמוקרטיה". הדו"ח, שקיבל תהודה בתקשורת בברזיל, הוגש למשרדי הממשלה הפדרלית ולממשלות המקומיות הנוגעות בדבר, כמו גם למשרד מבקר המדינה. הארגונים החברתיים שמאחורי היוזמה מבטיחים לא להניח לדברים, ולדרוש תיקון וטיפול - כדי שהאירועים הספורטיביים הגדולים הללו לא יוכתמו בכפייה ובניצול השכבות החלשות במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ