שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי

מי שבא לעכו העתיקה בימים אלה והולך בשביל המחבר את מתחם חאן אל-עומדאן ליד הנמל למגדלור בקצה המערבי של העיר, נתקל באוהל הממוקם בפתח בניין עתיק גדול. את האוהל הקימו דיירי הבניין ופעילים חברתיים, במחאה על צווי פינוי שקיבלו הדיירים מחברת עמידר.

הפינוי, אומרים בעמידר, הוא לצורך שיפוץ, כי הבניין מסוכן לדייריו. הדיירים חושדים שחברת עמידר, החברה לפיתוח עכו העתיקה ומינהל מקרקעי ישראל, שמנהלים את הנכסים בעיר, רוצים לפנות כמה שיותר משפחות ערביות לטובת יזמים ורוכשים פוטנציאליים, בעיקר יהודים וזרים.

נמל עכו העתיקה וצריח החאןצילום: ירון קמינסקי

רוב הבניינים בתוך חומות עכו העתיקה הם בבעלות המדינה. דייריהם שילמו דמי מפתח והם דיירים מוגנים. הבניין המדובר, בן שלוש קומות, מאכלס היום ארבע משפחות ושישה עסקים. כולם קיבלו צווי פינוי מעמידר בטענה שהבניין עלול לקרוס. חאלד סלימאן, אחד מבעלי העסקים במקום, דוחה את הטענה. לדבריו, "בשנים האחרונות הבניין עבר שיפוץ. ניתן לראות את זה בבירור וגם הצגנו זאת בחוות דעת של מומחה, ד"ר להנדסה".

מגג הבניין אכן ניתן לראות שנעשו עבודות לחיזוק ואיטום הגג, והקירות החיצוניים חוזקו. לדבריו, רק חלק אחד של הבניין טעון שיפוץ כעת, אך לשיפוצו אין צורך לפנות את כל הדיירים, החברה לא הציגה תוכניות והיתרים ולא ברור כמה זמן יארך השיפוץ ומה תהיה עלותו. "נראה שמה שחשוב להם הוא לפנות כמה שיותר מהר. זה מעלה סימני שאלה", אומר סלימאן.

לפי החוק, דיירים מוגנים צריכים לשאת במחצית עלות השיפוץ, אבל רוב תושבי הבניין בעכו עניים וקרוב לוודאי שלא יוכלו לעמוד בתשלום. מי שלא משלם עלול לצבור חובות ולמצוא עצמו עם צו פינוי, או שהחברה תקנה ממנו את חלקו בדירה, דבר שישאיר אותו בלי דירה ובלי יכולת לרכוש דירה חלופית.

דיירים ותיקים בעכו העתיקה אומרים שבעשור האחרון התרבו הניסיונות לפנות תושבים ערבים, אם על ידי הגדרתם כפולשים, אם באמצעות צווי פינוי. את אלה ניתן להוציא לדיירים שצברו חובות בתשלומי שכר דירה, או שלא שילמו את חלקם בעלות שיפוץ שנעשה בבניין. לטענתם, זה לא מקרי. ב-2001 הוכרה עכו העתיקה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, דבר שיצר התעניינות גדולה של יזמים ובעלי הון בבניינים ובנכסים בעיר.

חבר מועצת העיר אחמד עודה (חד"ש), שהיה ממקימי אוהל המחאה, אומר שהבניין המדובר ממוקם בין מתחם חאן אל-עומדאן לבין מתחם חאן א-שונה והחמאם הטורקי, סמוך למקום שבו יש לעירייה תוכנית להקים מרכז תיירותי, כולל בית מלון. השארת הדיירים במקום עלולה לשבש תוכניות אלה. לדבריו, "התושבים יהיו ערים לכל צעד שיוביל לפינוי מאסיבי", וייאבקו נגדו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

התושבים פנו לבית משפט השלום בחיפה נגד צווי הפינוי והטענה למסוכנות הבניין, אבל בקשתם נדחתה. באמצעות עו"ד שאדי שוויר הם הגישו ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה, שיידון ביום שלישי.

הדיירים גם מתכננים לבוא בשבוע הבא לכנסת, לדיון מיוחד בוועדת הכספים. ביום רביעי יקיימו כנס חירום בעכו העתיקה, להגנה על זכויות הדיירים. סאמי הוארי, מיוזמי הכנס, אמר ל"הארץ" כי המצב בעכו מחמיר: "בשבוע שעבר קיימה חברת עמידר סיור לרוכשים פוטנציאליים, שנעשה תחת אבטחה של המשטרה. זה מראה שהמצב נפיץ מאוד. אנו מקווים שבעמידר ובעירייה יתעשתו ולא יביאו לעימות בעכו. אנחנו רוצים לגור ולפתח את העיר כמו בכל מקום נורמלי, וליהנות מהתיירות, אבל לא על חשבון זכותם של האזרחים הערבים לגור בעכו העתיקה".

בחברת עמידר דוחים את הטענות. הסיור, אמרו בחברה, כלל לא נגע למבנה המדובר, אלא לנכס פנוי אחר, והליווי המשטרתי נדרש לאחר שבפעם הקודמת הופרע הסיור והופסק בגסות על ידי התושבים. בחברה הדגישו כי "מתחילת השנה נמכרו בעכו 46 נכסים, 35 מהם לדיירים מוגנים, במחיר 56 אלף שקלים בממוצע".

לעניין הבניין במחלוקת נטען, כי עמידר פועלת לפי פסיקת בית המשפט, שקבע כי יש לפנותו בגלל סכנת קריסה, לאחר שביקר במקום ודחה את עדותו של המומחה מטעם הדיירים. ביחס לשיפוץ אמרו בעמידר, כי רק לאחר הפינוי ניתן יהיה לעשות בדיקה יסודית במקום ולקבוע את משך השיפוץ ועלותו. ובעניין התוכנית להקמת מרכז תיירותי נמסר, כי "המבנה אינו נכלל בשטח שהוצא עליו מכרז, וממילא המכרז מבוטל כעת וכל החלטה על פרסום מכרז היא בידי מינהל מקרקעי ישראל".

מעיריית עכו נמסר כי צו הפינוי הוצא בשל דאגה לשלומם של הדיירים בכמה מבנים בעיר העתיקה, שנמצאו מסוכנים לחיי הגרים בהם, וכי עבודות השיפוץ הן "באחריותה הבלעדית של מדינת ישראל באמצעות חברת עמידר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ