יעקב שבתאי של הקומדיה

למה לואי סי-קיי? למה דווקא עכשיו?

מורן שריר
מורן שריר

ההופעה של לואי סי-קיי בתיאטרון הביקון, שמתוארת בכתבה של "רולינג סטון", מסמלת שינוי במעמד של הקומיקאי המשונה הזה. במהלך המופע, סי-קיי אומנם מסרב להתנצל על כך שהוא טס במחלקה ראשונה אבל הוא כן מרגיש צורך לציין בפני הקהל שהוא לא מתנצל. כלומר, הסטטוס הזה חדש לו ולמעריצים שלו והוא מבין שזה ראוי להתייחסות. אף אחד לא מופתע שג'רי סיינפלד או ריקי ג'רוויס טסים במחלקה ראשונה אבל לואי? הלוזר השמנמן הזה שדוחף משולש פיצה שלם לפה לפני הופעה? יש פה משהו ששווה להתעכב עליו.

לואי סי-קיי נמצא בדיוק בנקודה הזאת שבה הוא עובר למחלקה הראשונה. בעוד שנה-שנתיים הוא יתרגל לחיים בחוג הסילון ואז בטח יתעלם במופעים שלו (כדרכם של הג'רי סיינפלדים) מחיי העושר המפנקים כדי לשמור על התדמית העממית ולא לנכר את המעריצים. עכשיו הוא עוד בשלב הביניים שבו ההתלהבות הילדותית-פרולטריונית עוד לא הסתנכרנה עם חשבון העו"ש. לאורך המופע בולט הפער בין האולם האופראי שמאכלס כמעט 3,000 צופים, לבין כתמי הזיעה שמתפשטים על חולצתו של לואי ומסגירים את ההתרגשות וחוסר הטבעיות שלו במעמד כזה. סי-קיי עוד לא מרגיש בנוח באולמות כאלה, מקומו הטבעי במועדונים קטנים שבהם הוא יכול להגיב לקהל ולברוח לרצף תודעה חסר מטרה. טוב שהוא לא מרגיש בנוח בתיאטרון הביקון. כשהוא ירגיש שם בנוח, הוא ימות.

אומרים שאין "מגיע" בכדורגל, ובקומדיה בוודאי שאין. אבל אם למישהו "מגיע" להצליח זה ללואי סי-קיי. אחרי שנים של עבודה קשה ללא תהילה, התקבע סי-קיי כבחור מאוד מוערך בתוך הגילדה אבל חסר סיכוי לתקשר עם הקהל הרחב. ועכשיו הנס קורה. כבר שנתיים-שלוש שהמוניטין שלו הולכים ומתרחבים ועכשיו, בעקבות העונה השנייה של "לואי" והצלחת המופע, הוא באופן רשמי כוכב בינלאומי. מגיע ללואי כי הוא קומיקאי אינטליגנטי יותר מכל אחד אחר. במבט ראשון הוא עושה רושם של מיזנתרופ פשטני שסוחט צחוקים זולים על חשבון הבנות שלו אבל זה לא זה. בלואי סי-קיי יש חמלה גדולה. שנאת האדם (המנומקת) שלו היא למעשה התגלמות של אנושיות. האנושיות על פי סי-קיי היא אפלה אבל היא טבעית ומובנת. היא מטרידה אבל לא סוטה או מופרעת. כשמקשיבים בדריכות למופע שלו, מבינים שלא הוא המופרע אלא כולנו.

לואי סי-קיי מצטיין בהבחנות שחותכות את הנפש האנושית עם איזמל פסיכי. ללואי יש יכולת נדירה להגדיר מחשבות ורגשות (בניגוד ליעקב שבתאי, הוא עושה את זה דרך קומדיה). במקום להתמקד, כמו רבים מהקולגות שלו, בהבחנות על גודל הסבון במטוס או ביחס של נשים לבייסבול, לואי מנסח בדיוק מבהיל את מה שעובר לכולנו בראש. התדמית המרושעת והניהיליסטית שדבקה בו היא בסך הכל צורה מנומקת של אנושיות. הקו הקומי שלו, שעלול להיראות בטעות כשילוב כפוי בין רשעות לחמלה, מייצג באופן מושלם את התקופה שלנו. לא פלא שעכשיו, אחרי שנים, יצא משהו מהגולם הזה.

תגובות