הסיבה האמיתית לצפייה ההמונית באח הגדול

העונה הרביעית של התוכנית הכי נצפית בטלוויזיה החלה. הצורך בדמויות מוגזמות מלמד על חששו של "האני" המערבי להביט במראה

אלון עידן
המדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
המדד

העובדה ששנה אחרי שנה מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם מעמידים אקווריום מול עיניהם וממלאים אותו בבני אדם אחרים, מלמדת שה"אני" המערבי מעורער ומתקיים בו צורך להגדיר עצמו על ידי גורמים-חיצוניים-מוגזמים. גורמים אלה, תפקידם לאשרר בפני ה"אני" את קיומו ואת גבולות הגזרה שלו. האופן שבו יזדהה או לא יזדהה עם אבות הטיפוס שבאקווריום הוא האופן שבו יתפוס, יכיר, יעריך או יזלזל בעצמו.

הצורך בדמויות מוגזמות מלמד על חשש להביט במראה. ה"אני" חסר ביטחון ולכן בוחר לשים מול עיניו קריקטורות של בני אדם, שהרי כך מובטחת תחושה טובה ביחס לעצמי. ההשוואה שנוצרת מחמיאה לכל אדם "נורמטיבי", משום שההשוואה אינה השוואה. האנשים ב"בית האח הגדול" אינם אנשים, אלא צורות מואנשות של נוירוזות/פסיכוזות/חרדות/אובססיות, שה"אני" שולח לבדיקה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

ההשוואה שנוצרת מחמיאה לכל אדם "נורמטיבי"צילום: דניאל צ'צ'יק

למעשה, "האח הגדול" היא תוכנית שמטרתה להעמיד מול ה"אני" את החרדות הפרטיות שלו, כדי שיוכל לזהות אותן כ"אחר". כלומר, כ"לא אני". האדם, שבשל איסורים תרבותיים לא מורשה להכיר בפנטזיות האסורות, בפחדים הקמאיים, מייצא את הצורות החשוכות שלו לתוך אולפן טלוויזיה ומביט בהן. זו הדרך היחידה שלו להכיר חלקים מוכחשים של עצמו ולהתייחס אליהם. כשהוא לועג לדמות מוחצנת בתוכנית, הוא מעניק תשומת לב להיבט מוחצן שבתוכו; כשהוא נמשך למיניות שמגולמת בדמות מסוימת, הוא מעניק תשומת לב למיניות מוכחדת בתוכו, וכו'.

העובדה שלרוב זוכה בתוכנית אדם "נורמלי", מלמדת שמטרתו של ה"אני" היא אמנם להכחיד את הסטיות שבתוכו (ניצחון התרבות), אלא שההכחדה חייבת להיעשות רק לאחר שמתקיימת הכרה באותן סטיות. ההכרה בסטיות וסילוקן המודע הם המפתחות להבנת ההצלחה של "האח הגדול". כך אפשר גם להבין מדוע ככל שנוקפות השנים מוכנסות "סטיות" מוקצנות יותר לאקווריום: התסכול של ה"אני" - תחושתו שמבחינת החברה הוא אינו אלא בורג - גורם לחלקים המוכחשים שבו להקצין עדי כדי גרוטסקה. השימוש בגרוטסקה, צורה של סאטירה, רווח בחברות דיקטטוריות.

לחצו להגדלה

"האח הגדול" משגשג משום שהתרבות התקנית (אני עליון) מחניקה את היצר ולא מאפשרת לו לבטא צדדים "שליליים" כביכול (אקסצנטריות, מגלומניה, שוביניזם, "גמדות", שמאלנות וכו'). "האח הגדול" אינה מוסרית משום שתפקידה לפגוע במוסר; לשקם את מאזן האימה שבין החזק (מוסר, תרבות) למוחלש (טבע, יצר).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ