בחירות 2012: משחק הציפיות של המועמדים והתקשורת

במסע בחירות כה ארוך ומתוקשר, המציאות המדומה חשובה לעתים מהתוצאה בפועל. לקחים מנצחונו של מיט רומני השבוע באיווה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

בסוף נובמבר העניקו הסוקרים למיט רומני רק כ-10% מקולות הרפובליקאים באיווה. הספין של אנשיו היה שאיווה היא מדינה שמרנית, בעלת חשיבות שולית, ושרומני מוותר עליה מראש. אם המושל לשעבר ממסצ'וסטס היה מנצח אז באותו הפרש זעום שהשיג השבוע, הדבר היה נתפש כהישג מונומנטלי שהיה יכול להבטיח את ניצחונו במרוץ הרפובליקאי לנשיאות. אבל מכיוון שמצבו בסקרים השתפר מאז ואנשיו הקדימו להצהיר על ניצחון בטוח, הישגו של רומני התגמד עד כדי כך שלא ברור אם כוסו נותרה חצי מלאה או חצי ריקה.

באותה מידה, כשניוט גינגריץ' דישדש באוגוסט סביב ה-5% בסקרים, הישגו באיווה השבוע היה מעלה את מניותיו לשחקים. כשבנובמבר נסק ל-33%, המקום הרביעי באיווה היה מתקבל כמפלה צורבת. אבל מכיוון שהוא מדמם בסקרים קרוב לחודש, מנהל קמפיין כושל ומוריד ציפיות לאפס, הישגו המפוקפק באיווה נחשב מכובד דיו כדי לאפשר לו להמשיך במרוץ.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

כי במסע בחירות כה ארוך ומתוקשר, הציפיות חשובות לעתים מהתוצאות בפועל והמציאות המדומה עדיפה על העובדות בשטח. הפער בין התחזית לבין הביצוע יוצר או עוצר את המומנטום, מקבע תדמית של ווינר או לוזר, מבדיל בין סוס שחור לסוס מת וכפועל יוצא - משפיע על יכולתם של המועמדים לגייס כספים, לארגן מתנדבים ולשעוט קדימה.

"ריק סנטורום בכנס פעילים השבוע. נחשב "סופר-אולטרה-ארכי-שמרןצילום: אי-פי

רף הציפיות נוצר על ידי הסקרים ועל ידי התקשורת, אף שלא תמיד ברור מי הסובב ומי המסובב. התקשורת משקיעה אמצעים וכוח אדם חסרי תקדים בכיסוי כל פיפס שמשמיעים המועמדים, במיוחד לאחר שהעימותים התכופים בטלוויזיה הפכו את המרוץ הרפובליקאי לפצצת רייטינג. כך נוצר צורך מתמיד "להאכיל את המפלצת", ליצור דרמות, להמציא גיבורים חדשים ומיד להתחיל בחיסולם, לעורר ציפיות גדולות ולהשתולל כהוגן כשאלה אינן מתגשמות במלואן.

מה שהציל את הסנטור לשעבר, ריק סנטורום, מגורל דומה השבוע היה, שנסיקתו בסקרים החלה מאוחר מכדי שתספיק להימאס על הפרשנים והמומחים. אילו נערכו הפריימריס באיווה כמה ימים מאוחר יותר, הישגו הסנסציוני של סנטורום היה מתחיל להצטייר כהחמצה גדולה. לכן, למרות שניצחונו של רומני בבחירות שייערכו ביום שלישי בניו המפשייר נראה יצוק בבטון, סנטורום כבר איננו יכול להסתפק באחוזים הבודדים שהסקרים ניבאו לו עד כה, וכך גם, וביתר שאת, בפריימריס שייערכו בהמשך החודש בדרום קרוליינה ובפלורידה. אם הוא לא יעמוד בצפיות החדשות, סנטורום עתיד להתאדות כמו כל המטאורים שקדמו לו.

גם עמדותיו של הסנטור לשעבר יזכו מעתה לבחינה הרבה יותר מדוקדקת וביקורתית, כולל הצהרתו בנובמבר - שלעומתה התבטאותו של גינגריץ' על כך שהפלסטינים הם "עם מומצא" נשמעת שמאלנית למדי - על כך שהגדה המערבית היא חלק מישראל ושאין דבר כזה פלסטינים, רק ישראלים.

סנטורום הוא סופר-אולטרה-ארכי-שמרן גם בנוגע ל"ערכי המשפחה": הוא מסתייג מתורת האבולוציה, סולד מאמצעי מניעה, מתנגד בתוקף להפלות ופעם נשמע כמי שמשווה יחסים חד-מיניים למשכב בהמה.

פעיל הומוסקסואל ידוע אירגן ב-2003 פעולת תגמול, בדמות תחרות אינטרנטית למציאת פירוש מיני ככל שניתן לשם משפחתו של סנטורום. על ההגדרה הזוכה, האמינו לי, אי אפשר לדווח בעיתון מכובד וגם לא בעיתון פחות מכובד. התחרות זכתה אז למיליוני צפיות וחזרה השבוע לאור הזרקורים, יחד עם המועמד עצמו. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ