המדריך לתאריך

למה ידברו השנה על טיטניק ועל ועידת ואנזה? ומה סוד הפופולריות של תות ענח אמון?

תום שגב
תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב
תום שגב

קייט ודייב האסלט יושבים בעיר דבון באנגליה ומפרסמים ספרי עזר לסופרים ועיתונאים. הוא סופר שכותב רומנים, ספרי מחקר ותסריטים. את ספרו הראשון, מחקר מאויר על דגים טרופיים במים מתוקים, כתב כשהיה בן 13. אשתו היתה ספרנית. עם ניסיון כה עשיר, הם יודעים שאין סופר או עיתונאי שלא מצא עצמו לפני המחשב, מגרד את פדחתו בפניקה ומנסה לסחוט מעצמו נושא לספר או לכתבה, אבל פשוט אין לו רעיון. עולמו מאיים להתמוטט עליו: המוח, תמו המלים, הקריירה הגיע לסופה.

זה הרגע שכדאי לפנות אל קייט ודייב האסלט, שמציעים למכירה באינטרנט נושאים שאפשר למלא בהם ספרים ומאמרים. זה גם לא קשה, הם מבטיחים באחד המדריכים שלהם: אפשר להתחיל ולסיים כתיבת ספר שלם בסוף שבוע אחד. פעם בשנה מפרסמים השניים גם תאריכון, שעיתונאים אשר השראתם בגדה בהם, יכולים למצוא בו אלפי תאריכים "עגולים", כמו יום הולדתה ה-600 של ז'אן דארק, למשל. חשוב מאוד לא לחכות עד לרגע האחרון, מזהירים קייט ודייב האסלט, שהרי יש צורך בכמה שבועות כדי לתחקר את היובל שירצה העיתונאי למכור לעורך שלו כנושא לכתבה. לכן כדאי להקדים ולרכוש את התאריכון.

מעמדם הציבורי של אישים ואירועים היסטוריים נקבע בדומה למעמדם של אישים ואירועים בהווה: ככל שהם כבר מפורסמים, גדל סיכוי שיתפרסמו עוד יותר. ידוענים היסטוריים פופולריים בתקשורת הם אלברט אינשטיין, וינסטון צ'רצ'יל, ליאונרדו דה וינצ'י וגם תות ענח אמון. עניין של יחסי ציבור: כל כמה חודשים מנהלי המוזיאון בקהיר מוכרים לתקשורת "גילוי חדש" על החנוט המלכותי.

והיטלר, כמובן, בראש הרשימה. משקיפים שעוקבים אחרי הבחירות המוקדמות לנשיאות ארצות הברית, ציינו שכל אחד מהמועמדים הזכיר לפחות פעם אחת את מלחמת העולם השנייה.

היסטוריון המכבד את עצמו כמלומד רציני לא ייצמד לתאריכים "עגולים" דווקא, שהרי מה זה חשוב אם אנריקה הראשון מלך פורטוגל חוגג השנה 500 שנה או 499 שנים להולדתו. מצד אחר לא היה עולה על דעתי לבדוק מיהו בעצם אנריקה זה, לולא מצאתי אצל קייט ודייב האסלט, שבסוף החודש ימלאו 500 שנים להולדתו. הוא כונה "הצנוע" ובתור אינקוויזיטור אימתני יש לו מקום גם בהיסטוריה היהודית.

אליזבת השנייה תככב גם השנהצילום: אי-פי

וכך נדבר השנה, יותר מבכל שנה, על "טיטניק" במלאת מאה שנה לטביעתה. 75 שנה ימלאו להפצצת העיירה הבסקית גרניקה בידי חיל האוויר הגרמני; 70 ל"ועידת ואנזה" בברלין, אשר משתתפיה הניחו את היסודות המנהליים להשמדת היהודים. המלכה אליזבת השנייה תציין 60 שנה למלכותה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בקיץ ימלאו מאה שנה למה שאפשר לתאר כפעולת "תג מחיר" הראשונה נגד ערבים בארץ ישראל. זה קרה לאחר שבדווים באזור חדרה תקפו אחד מחברי ארגון "השומר" וגזלו את נשקו. האיש, צבי נדב וארבעה מחבריו, יצאו לנקום בבדואים, אך התגלו בדרך ולאחר חילופי יריות הצליחו להיחלץ.

70 שנה ימלאו לחיסולו בידי הבריטים של אברהם שטרן, "יאיר", מייסד הלח"י; 50 שנה ימלאו להוצאתו להורג של אדולף אייכמן. 1962 היתה שנה דרמטית: רוברט סובלן, יהודי אמריקאי שהואשם בריגול, הוסגר מישראל לארצות הברית והתאבד בדרך. הילד יוסל'ה שוחמכר, שנחטף בישראל, הוחזר הביתה מניו יורק. היה אולי קשר בין שתי הפרשות: בתמורה להסגרת סובלן הותר לסוכני המוסד להוציא את יוסל'ה מארצות הברית. 30 שנה ימלאו לתחילת המלחמה הראשונה בלבנון והשבוע מלאו 15 שנה להסכם חברון. התאריך לא זכה לציון מיוחד: 15 שנה אינן תאריך עגול מספיק.

השבוע עמד בסימן הבחירות הבאות. למפלגת העבודה יש סיבה היסטורית טובה לפעול להקדמתן: במועד שנקבע להן בחוק, אוקטובר 2013, ידברו הרבה על מלחמת יום הכיפורים, במלאת לה 40 שנה; כמה מערוצי הטלוויזיה כבר החלו בהפקת הסרטים שישודרו לרגל התאריך. שלי יחימוביץ' לא יכולה להיות מעוניינת בכך שערב הבחירות הכל ידברו על גולדה מאיר.

tom.segev@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ