מר ישראלי הולך לירושלים

החברים שדחקו בו למלא את הוואקום המנהיגותי. ההכחשות החוזרות ונשנות של כוונתו לרוץ לפוליטיקה. המצע שהחל לכתוב. וההתייעצות הסודית עם ידידיו של אבא טומי, שתהו אם הוא קשוח מספיק: השבוע שבו נטש יאיר לפיד את הכיסא המחומם של מגיש "אולפן שישי" לטובת המים הקרים של הבריכה הפוליטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי ארבע שנים של עבודה בסופי השבוע, הערב יוכל סוף סוף יאיר לפיד להתרווח בנחת בביתו בזמן ארוחת הערב המשפחתית. בטלוויזיה בסלון משפחת לפיד, סביר להניח, תרצד התוכנית "אולפן שישי" של ערוץ 2, ופאנל מומחים יעסוק בטור של לפיד שפורסם הבוקר במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, ובו הסביר לקוראיו מדוע החליט "לשלם מחיר אישי וכלכלי כבד" כשזינק לביצה של הפוליטיקה.

רק לפני שבוע עוד ישב לפיד על "הכיסא הנוח" כדבריו של מגיש "אולפן שישי", במה שבדיעבד היתה התוכנית האחרונה שלו. ביום רביעי שעבר נקבעה לו פגישה עם מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס, פגישה שנערכה ביום ראשון לאחר התוכנית. האם ידע אז לפיד שזוהי תוכניתו האחרונה? הדעות חלוקות. עובדים בחברת החדשות אמרו כי לא הרגישו בשום שינוי. "לא היה לנו מושג. ידענו שיש הסכם בינו לבין אבי (וייס), שהדברים מסודרים ושלא יהיה מקרה שערב בחירות הוא פתאום יקפוץ ויגיד שהוא רץ. אבל לא היה שום סימן", אמר אחד מהם.

בניגוד למקובל בענף, לפיד לא הודיע על פרישתו בשידור חי ולא נפרד במלים חמות מקהל הצופים. לאחר התוכנית נסע לביתו ברמת אביב, שם חיכו לו אשתו ליהיא, אמו שולמית וחבריו הקרובים של אביו יוסף (טומי) ז"ל - ביניהם אהוד אולמרט, ראש הממשלה בעבר העומד כעת לדין בגין קבלת שוחד; עורך "מעריב" לשעבר, אמנון דנקנר; ומנכ"ל רשות השידור בעבר, יצחק לבני. על חומוס וסחלב אמר לפיד לחברים שהוא מבקש את עצתם.

"זה עניין רציני", הסביר, ושאל אם לדעתם עליו לקפוץ למים. הדעה הרווחת סביב השולחן היתה שאם מנוי וגמור עם לפיד לממש את שאיפתו להצטרף לפוליטיקה, זה הזמן לעזוב את הטלוויזיה. הנוכחים סברו כי כדאי שלפיד יגיע למערכת הפוליטית כשהוא נקי כפיים, ולא יותיר פתח לטענות על ניצול התוכנית לקידום ענייניו. גם חוק הצינון, שהלך והתקרב, הועלה לדיון. הסקרים האחרונים, שצפו ללפיד עד 20 מנדטים, הביאו את החבורה להעריך כי מקדמי החוק יעלו הילוך, וכי גם מפלגות האופוזיציה יירתמו להעברתו. גם ההשלכות השליליות של ויתור על המשבצת הטלוויזיונית המרכזית היו ברורות לנוכחים - פרידה מהתפקיד האהוב על לפיד וויתור כלכלי משמעותי על משכורת חודשית גבוהה, לתקופה לא ידועה.

לפיד. עובדים בחברת החדשות אמרו, "לא היה לנו מושג, לא היה שום סימן"צילום: דודו בכר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

לפיד קיבל את דעת הנוכחים, וביקש מהם לשמור בסוד את דבר הפגישה. הם שאלו איך הוא מרגיש כעת, משנפלה ההחלטה. "אני רגוע לגמרי", ענה. בטור שלו המתפרסם הבוקר הוא מדבר על ריקנות "לראשונה זה שנים רבות לא בדיוק הייתה לי עבודה לקום אליה", הוא מתוודה.

אחת השאלות שעלתה סביב השולחן היתה האם לפיד מתאים לפוליטיקה: האם יש בו את הקשיחות הנדרשת לעיסוק האכזרי והמלוכלך הזה. ההשוואה המתבקשת היא לאביו של לפיד, יוסף (טומי) ז"ל. מצד אחד, הדמיון בין האב לבן ברור: שניהם אנשי תקשורת מנוסים, שחצו את הקווים למגרש הפוליטי. מצד שני, המרחק בין לפיד האב ללפיד הבן גדול: טומי נחשב תוקפני, וכחן מצטיין שאהב לעורר פולמוס ומדון; ואילו יאיר שקט יותר, זהיר, מומחה בשליטה עצמית ואהוד על ההמונים. "חביב העם, הצנטרום של הקונסנסוס הנשגב", כינה אותו העיתונאי רון מיברג ב-2005.

איש משפחה

כראוי למלך הקונסנסוס, מכריו של לפיד מתארים אותו כאדם משפחתי הקרוב מאוד לאשתו ליהיא, לאמו שולה (שולמית) ולאחותו מירב. רמז לדמיון המשפחתי בין האב והבן יכולה לספק בחירתו של לפיד ג'וניור להתייעץ דווקא עם חבריו של אביו. בשנים עברו הצטרף הבן לא פעם לפגישות של לפיד האב עם חבריו, ולאחר מותו המשיך לשמור על קשר אתם.

חיבתו של לפיד לחבריו של אביו אינה הדבר היחיד שמרמז כי יאיר עדיין חוסה בצלו של טומי המנוח. לאחר מותו של טומי כתב יאיר את הספר "זיכרונות אחרי מותי", שבו נכנס לנעליו של אביו וסיפר על חייו בגוף ראשון, כאילו הוא האב. המעבר של אביו לפוליטיקה, לפי לפיד, לא היה שינוי כה משמעותי לעומת עבודתו כעיתונאי - לפחות לפי המלים ששם בפי האב: "עסקתי באותן בעיות פוליטיות שעסקתי בהן כפובליציסט, פגשתי אותם עיתונאים ואותם פוליטיקאים שפגשתי קודם, דיברתי ברדיו והופעתי בטלוויזיה, הוזמנתי לאותם האירועים וראיתי את אותם הפרצופים באותן מסיבות". ייתכן שלפיד הצעיר מאמין באמת ובתמים כי הזירה הפוליטית אינה שונה או סבוכה בהרבה מזו התקשורתית.

בניגוד לאביו הנחרץ והדעתן, דעותיו של יאיר לפיד פחות ברורות. בטור שלו הבוקר הוא דוחה את הטענה ומכנה אותה "בלון" שיריביו בחרו להפריח כדי שהתגית הזו תידבק אליו. לשיטתו, טוריו יעידו כי יש לו דעה מגובשת במרבית הנושאים. ואולם, כתיבתו העיתונאית של לפיד אינה נוטה לספק שורה תחתונה חותכת, ולרוב מסתכמת באמירות מעורפלות. באמנה החברתית שפירסם באוגוסט האחרון, למשל, הוא כותב בראשי פרקים: "לא נשבור את כללי המשחק הדמוקרטי; לא נעשה דבר למען ההווה על חשבון העתיד; לא נטען לדעת מה בלבו של אדם; לא ננצל לרעה את המערכת". כל אחד יכול להזדהות עם המצע הזה, אך מה באמת פירושו? אין לדעת. מכל מקום כעת מבטיח לפיד לקוראיו, בטור שנקרא כפמפלט פוליטי, כי הוא "כותב בימים אלו מצע מפורט בשורה של נושאים". גם לפיד כנראה הבין שדרוש חידוד מה בעמדותיו.

ההכחשות

ההחלטה של לפיד להתייעץ דווקא עם אולמרט מעלה תהייה. גם אם אפשר להבין את יחסיו של ראש הממשלה לשעבר עם לפיד הצעיר כהמשכה של מערכת היחסים עם האב, בכל זאת, רק בשבוע שעבר הוגש נגד אולמרט כתב אישום חמור על קבלת שוחד בעת שהיה ראש עיריית ירושלים. העיתוי שבו סיפק ללפיד ייעוץ פוליטי תמוה. גם הבחירה של לפיד, שמעוניין להיתפש כתקווה החדשה והרעננה, להתייעץ עם הפוליטיקאי המשופשף אולמרט ועוד בעת שעננה תלויה מעל לראשו - אינה מובנת מאליה. בנוסף, המפלגה שכל הסקרים מנבאים כי תהיה הנפגעת העיקרית מצעדו של לפיד היא לא אחרת מקדימה, מפלגת הבית של אולמרט. מקורב אחר לאולמרט, שר המשפטים לשעבר דני פרידמן, סירב השבוע בכעס להשיב לשאלה האם הוא מצטרף ללפיד.

בשנים האחרונות, ההערכה כי לפיד יפנה לפוליטיקה הלכה והתחזקה. בפגישות שונות שקיים עם חברים נשאל פעמים רבות מדוע שלא יעשה זאת. השיחות, בפגישות שנערכו בבתים פרטיים או בבית קפה על שפת הים, נסבו פעמים רבות סביב חסרונה של מנהיגות מובילה במדינה וסביב הכמיהה ל"מבוגר אחראי". חברים מעידים כי היה ברור שלפיד מתעניין בפוליטיקה, אך הוא מעולם לא התייחס לאפשרות כי אכן ייכנס לחיים הפוליטיים, אלא הסתפק באמירות כלליות בלבד.

בתקשורת פורסמו שוב ושוב ניחושים בדבר כוונותיו האמיתיות של לפיד, אך הוא הכחיש שוב ושוב. רק ביוני האחרון, בעקבות פרסום על כך שצפוי כי יתמודד על מקום בכנסת, שאל לפיד בעמוד הפייסבוק שלו, "האם כלי התקשורת שמפמפמים את השטות הזו ישמחו או לא ישמחו לראות את ערוץ 2 ו'ידיעות' נפגעים? איך זה שכולם יודעים יותר טוב ממני מה התוכניות שלי?" לפיד הוסיף: "בקיצור, הפרסום הוא שטות מוחלטת".

אף על פי שעזב את "אולפן שישי", לפיד ימשיך לכתוב את הטור הפותח שלו ב-"7 ימים", הנחשב אחד הנקראים ביותר מכלל הטורים המתפרסמים. "זה לא נחשב, הרבה ח"כים כותבים טורים", אמר מכר של לפיד.

מי צפוי להקיף את לפיד? שניים שמוזכרים שוב ושוב הם ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, והרב שי פירון, ראש ישיבת פתח תקוה. גרמן אמרה בעבר בראיון למקומון "קול הרצליה", כי בכוונתה לחבור ללפיד אם יעשה מהלך פוליטי. פירון הוא חבר קרוב, שחולק עם לפיד את העניין בתחום החינוך. גם העיתונאי והפרשן עפר שלח הוזכר כמי שעשוי להצטרף ללפיד.

אדם נוסף ששמו הוזכר כמי שעשוי להצטרף ללפיד הוא שר המשפטים בממשלת קדימה, דניאל פרידמן. פרידמן אמר כי אינו מוכן להתייחס לנושא.

המיועד לתפקיד היועץ הפוליטי הוא אורי שני, בעבר ראש לשכת ראש הממשלה אריאל שרון ויועץ לבכירים בקדימה. איש הפרסום יורם באומן, שותף במשרד הפרסום באומן, בר, ריבנאי, יהיה כפי הנראה זה שיוציא את הקמפיין אל הפועל.

בין חבריו הרבים של לפיד שנכחו בפגישות שונות שעסקו גם בעניין הפוליטי אפשר למצוא את ראש עיריית דימונה מאיר כהן, ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני, ראש מועצת גלבוע בעבר דני עטר והסניגור הראשי בעבר, פרופ' קנת מן. חברים נוספים הם מנכ"ל רשת בעבר יוחנן צנגן ובעלי זכיינית הטלוויזיה רשת, אודי אנגל.

גם בנושא המימון נראה שלפיד מסודר, לפחות בכל הנוגע לתרומות. בין חבריו ומכריו אנשים מבוססים, כמו למשל דני טוקטלי שהחזיק בעבר בחברת הביטוח אריה, שמעון וינטראוב, מבעלי חברת בראק קפיטל, ויזם ההיי-טק הלל קוברינסקי. גם אם לא יתרמו מכיסם, בוודאי יוכלו לקשר אותו לתורמים אפשריים אחרים.

ואולם, השאלה המשמעותית ביותר היא אם לפיד יצליח לגייס דמויות משמעותיות לשורות מפלגתו. העניין קריטי במיוחד ללפיד, שאין לו ניסיון מחוץ לתחום התקשורת, והוא מעולם לא מילא תפקיד ניהולי. עד כה היה לפיד מנוע מלהתחיל לפעול ברצינות לטובת הקמת המפלגה, אך כעת, משפרש מ"אולפן שישי", ההערכות הן כי יתחיל לעסוק באיוש שורות המפלגה.

לחץ בקדימה

הכרזתו של לפיד השבוע רק הוסיפה לאווירת הלחץ השוררת במסדרונות הכנסת ובחדרי הסיעות, הרוגשים גם כך מספקולציות על הקדמת הבחירות. בעבודה הפכו לימון ללימונדה, כששלפו מהכובע את נועם שליט ואחריו את משה מזרחי, ורכבו יחד עם לפיד על הגל התקשורתי.

השפעת המהלך על קדימה היתה קשה יותר - המפלגה ספגה מכה חמורה בסקרים, וחברי הכנסת מהאופוזיציה הפנימית במפלגה, כמו אבי דיכטר, תקפו את לבני בחריפות. זו, מצדה, שינתה כיוון, ובמקום לדבר על מועד עתידי מעורפל שאליו יוקדמו הפריימריז, כעת מעוניינת לבני לקיים את הבחירות הפנימיות בהקדם האפשרי, והדבר צפוי לקרות בחודשים הקרובים.

המהלך של לפיד היה האירוע המדובר של השבוע, אבל מכאן ועד הקמת מפלגה וביסוסה הדרך רחוקה. על כתפיו של לפיד מוטלת כעת המשימה להפוך את המהלך מכונן התודעה למהלך מכונן מציאות, ולנצל עד תום את האהדה הציבורית כלפיו ואת הרייטינג הגבוה שזכה לו בשבתו ב"אולפן שישי' לטובת יצירתו של כוח פוליטי משמעותי. הרי כפי שלפיד בוודאי יודע, אין דבר ישראלי יותר מלרומם מלכים רק כדי לרמוס אותם לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ