שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צריך להתגבר

אשד אילון, אוטיסט ועוזר קונדיטור, לקראת יום ההתרמה של האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים

נורית וורגפט
נורית וורגפט

"קשה לי לדבר עם אנשים", אמר אשד אילון באחד המשפטים הנדירים, הארוכים יחסית. השיחה לא באה לו בקלות. מבטו היה מושפל חלק מהזמן, ידיו שיחקו בעצבנות בכדור גומי צבעוני והוא נראה מתוח, כמו במבחן. למה הסכים להתראיין? אולי מתוך סקרנות ואולי כדי לעזור לאלו"ט (האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים), שיום שני הוא יום ההתרמה שלה, אבל בעיקר מפני שהוא אדם שלא נכנע בקלות לקשיים. "צריך להתגבר", הוא אומר. וחייו הם, אכן, רצף של התגברויות.

מה זה אומר להיות אוטיסט? "אני לא יכול להגיד", אומר אשד. אוטיזם הוא שם להפרעה נוירולוגית התפתחותית, באה לעזרתו ד"ר דיצה צחור, מנהלת המרכז לאוטיזם בבית החולים "אסף הרופא". ההפרעה, הפוגעת באחוז אחד מהאוכלוסייה, מתבאטת בשורה של תסמינים שעיקרם פגיעה בשפה ובתקשורת, התנהגות נוקשה וחוסר יכולת חברתית, מפני שהחלק במוח שמאפשר הבנה של האחר, פגוע.

מאשד, בן 25, נדרש מאמץ לדברים העשויים להיראות פשוטים - קשר עין, שיחת חולין. השיחה עמו דומה לשיחה עם אדם שמדבר בשפה זרה לו: הוא מתרכז כדי להבין את השאלות, ולדבריו, חושב ומנסח כל תשובה בראש לפני שהיא נאמרת. לרוב הוא מתבטא במשפטים קצרים מאוד, אבל גם במשפטים של מלה או שתיים הוא הצליח לספר לא מעט על חייו.

אשד אילון. הכי קשה "להגיד לאנשים כשאני מסיים עבודה"צילום: משה שי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

כשהחל לעבוד בקונדיטוריה של מלון "דן אכדיה" בהרצליה, הוא לא התקשה להסתגל להשכמה המוקדמת או לסדר היום הנוקשה. מה כן היה קשה? "להגיד לאנשים כשאני מסיים עבודה", הוא אומר, "וגם להגיד למישהו שאני הולך (בסוף יום העבודה)". אבל נראה שהצליח. אשד עובד שם כבר שנתיים וחצי, מגלגל קרואסונים, חותך בצק לעוגיות, מכין סלט פירות. הוא אוהב את העבודה ואוהב את הבוס, השף-קונדיטור מלכיאל יצחקוב, ומקווה ללמוד ממנו גם להכין עוגות. יצחקוב לא פוסל זאת.

אפשר היה לצפות שאשד יסתפק בהישג הזה, אבל כמו צעירים רבים בגילו, רשד נחוש ושאפתן. הוא מסמן לעצמו מטרות וכובש יעדים. לא מזמן חזר להתאמן בשחייה והוא מקווה להשתתף בספיישל אולימפיקס ולהשיג מדליית זהב. איך הוא מתמודד עם ההמוניות של הבריכה הציבורית? "צריך למצוא מסלול", הוא אומר. אחרי העבודה הוא מנגן בפסנתר. לשאלה מה ירצה לעשות בעתיד, הוא עונה: "אולי להיות פסנתרן". המלחין האהוב עליו הוא באך ובמקום השני ליסט. מול הפסנתר הוא מישיר מבט, אצבעותיו רצות על הקלידים וכשמגיע קטע משעשע מתפשט על פניו חיוך של הנאה. הוא כבר הופיע לפני קהל ופעם ניגן בבית ראש הממשלה, כאשר יצחק רבין כיהן בתפקיד ואשתו, לאה רבין, שהיתה יו"ר אלו"ט, הזמינה נערים וילדים אוטיסטים. הוא אוהב את הנגינה, על פי אף שגם היא לא באה לו בקלות. "ללמוד יצירה חדשה זה יותר קשה מלדבר עם מישהו שאני לא מכיר", הוא אומר.

ביום שלישי התייצב אשד בקונדיטוריה, אחרי כמה ימים שהיתה סגורה. "אתה שמח לחזור?" שאל יצחקוב והודה שגם הוא לא נהנה מהחופשה הכפויה. כן, אמר אשד, "קשה להתגבר על השינוי של החופשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ