מפלגת החיים הטובים

העולם של יאיר לפיד דומה לערוץ 2: בלי שאלות קשות ועם הבטחות מעורפלות לעתיד נפלא. אתגרו הראשון: לאחד את המרכז-שמאל לגוש שיפיל את נתניהו

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

המטרה הפוליטית של יאיר לפיד היא לכפות על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקדים את הבחירות. לא מהר מדי, כדי שהמצטרף החדש למערכת הפוליטית יספיק להתארגן, ולא רחוק מדי, פן יישחק בדעת הקהל. לפיד היסס הרבה זמן עד שהודיע על פרידתו מ"אולפן שישי" לטובת החיים הפוליטיים, וגם ההחלטה שקיבל השבוע נכפתה עליו בידי חברי הקואליציה ששלפו מהארון את "חוק צינון העיתונאים". הוא נגרר למגרש בידי יריביו, ולא בחר את העיתוי.

עכשיו נגמרו ההתחבטויות, ההיגררויות ומשיכות הזמן. לפיד חייב לתפוס יוזמה ולהוביל את הקריאה לבחירות חדשות, שיתנהלו על התביעה לשינוי סדר העדיפויות הלאומי. זה הטיקט שלו. זה מה שרואים מהצד השני של המסך: לפיד והקולגה שלו לשעבר בערוץ 2, שלי יחימוביץ', קראו בעיון את טבלאות הרייטינג והבינו שהשיח הפוליטי מנותק מהציבור. הם זיהו שהצופים בבית לא מתעניינים בשטחים, בהתנחלויות וב"תהליך המדיני" חסר התוחלת, אלא בביטחונם הכלכלי ובחינוך הילדים. ועם התובנה הזאת עברו מהאולפן בנווה אילן לפוליטיקה.

איור: עמוס בידרמן

מחאת הקיץ האחרון היתה ההזדמנות הגדולה שלהם, והם מינפו אותה בהצלחה. יחימוביץ' נבחרה ליו"ר מפלגת העבודה ולפיד מזנק לזירה כמושיע הלאומי, שמככב בסקרים אפילו בלי מפלגה ותומכים, העיקר שיבוא. לפיד משלים עכשיו את הפגנות רוטשילד והכיכרות, שאנשיהן קיללו את הטייקונים והקרטלים ודרשו להעלות מסים ולהוריד מחירים, אבל חששו לגעת בצד ההוצאה ולתקוף את המתנחלים והחרדים, תומכיה ויקיריה של ממשלת נתניהו. עכשיו בא לפיד ומבטיח לחלק מחדש את עוגת ההוצאה, ולהעביר את הכסף מאיתמר ויצהר, מרמת בית שמש ובני ברק, לראשון לציון, רעננה ומודיעין.

כמו חברתו יחימוביץ', גם לפיד מציע לנו מה שהאמריקאים מכנים "אמהות ועוגת תפוחים", כלומר רק דברים טובים. העולם שלהם דומה לפריים טיים בערוץ 2: בלי ערבים, בלי הסכסוך הלאומי, בעצם, בלי מדיניות חוץ בכלל. בשביל מה צריך דברים מרגיזים כאלה, שמבריחים את הצופים. הם רוצים לחזור לעולם של פעם: היא למדינת הרווחה הסוציאליסטית של מפא"י, והוא לשירת "התקווה" בטקס יום הזיכרון, בלי הלאומנות הדתית והטפילות החרדית שהשתלטו עלינו ממנחם בגין ועד נתניהו. תנו לעם משטר חדש וחינוך טוב, מציע לפיד, ויהיה כאן נפלא כמו בימי בן-גוריון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

עם מצע כה ידידותי למשתמש, לפיד לא טוען לראשות הממשלה, אלא חותר לעמדת לשון המאזניים שיכתיר את ראש הממשלה הבא. הבעיה היא שלפי הדמוגרפיה והסקרים, לפיד ויחימוביץ' מחלקים ביניהם את גווייתה המתפוררת של קדימה, ומחנה המרכז-שמאל מתרסק לשלוש מפלגות בינוניות. נתניהו רק יצטרך לתמרן ביניהן אחרי הבחירות, ולבחור מתוכן את שותפיו במחיר הזול ביותר. אם לפיד באמת רוצה לחולל שינוי, עליו לעשות כמעשה אריאל שרון בהקמת הליכוד ב-1973: לנצל את יוקרתו הציבורית כדי לכפות על העבודה, קדימה ומאוכזבי נתניהו לרוץ כגוש אחד גדול מול הליכוד.

לפיד איננו הראשון שרץ לבחירות בקריאה "תנו לחיות בארץ הזאת". קדמו לו הציונים הכלליים, שביקשו להציב אלטרנטיווה למפא"י, רכבו על האכזבה הציבורית ממדיניות הצנע וכמו לפיד תקפו את הביורוקרטיה. הם הגיעו למקום השני בבחירות לכנסת השנייה ב-1951, אבל דוד בן-גוריון הבין טוב מהם בפוליטיקה. הוא צירף אותם לקואליציה בתמורה לתיקים שוליים, אימץ את מדיניותם הכלכלית וניטרל אותם כיריבים פוטנציאליים.

אותו דבר קרה לד"ש ב-1977, ואותו דבר יקרה גם ללפיד, אם יסתפק בקריאות חסרות סיכוי לכינון חוקה וכפיית "לימודי ליבה" על החרדים. אם ברצונו לחולל שינוי אמיתי, ולשכנע את הציבור לעבור מהערוץ הממלכתי לערוץ 2, הוא יצטרך לנהל קרב הרבה יותר חזיתי ומלוכלך עם נתניהו. *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ