אפשר להפסיק לבכות, ארגנטינה

לאנחת הרווחה שנשמעה כשנודע כשהנשיאה לא לקתה בסרטן, התלוו שאלות קשות על איכות האבחון

שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

בהתחלה ארגנטינה בכתה בשבילה. השבוע המדינה התחילה לצחוק ולשאול שאלות. כלי התקשורת בבואנוס איירס מתחרים על ראיונות עם מומחים לרפואה, סטנד-אפיסטים מרעננים את מלאי הבדיחות שלהם והאזרחים תמהים, איך קרה שנשיאתם הובהלה לניתוח לסילוק גידול סרטני, שהתברר לבסוף שהוא בעצם שפיר.

בסוף 2011 דיווחו לציבור הממשלה וארמון הנשיאות, בהודעה מסודרת, כי בבדיקות שעברה הנשיאה כריסטינה פרננדס דה קירשנר, יומיים לפני חג המולד, התגלה גידול סרטני בבלוטת התריס שלה. לאזרחים נמסר גם שעליה לעבור ניתוח בגרונה לסלק את הגידול. פרשנים ומומחים הסבירו שהסרטן שהתגלה בגוף הנשיאה אינו מסוכן ושסיכויי ההצלחה של הטיפול גבוהים. החשש המשמעותי העיקרי שעלה היה מפגיעה במיתרי הקול בעקבות הניתוח. לא עניין של מה בכך לפוליטיקאית, שהקול הוא אחד מכלי העבודה החשובים שלה.

ההודעה על המחלה פורסמה זמן קצר לאחר שכריסטינה פרננדס, אלמנת הנשיא לשעבר נסטור קירשנר, שמת מהתקף לב ב-2010, ניצחה בבחירות והושבעה לקדנציה נוספת כנשיאה. ברחבי ארגנטינה התקיימו תפילות לשלומה ונשיא ונצואלה הוגו צ'אבס, שכן וידיד, לא היסס לשאול בנאום טלוויזיוני אם אין מדובר במזימה אמריקאית - המצאה שטנית של וושינגטון, שבכוחה לחולל סרטן אצל מנהיגים לטינו-אמריקאים. "דילמה רוסף, נשיאת ברזיל, הנשיא לשעבר לולה דה סילבה, פרננדו לוגו, נשיא פרגוואי, אני עצמי וכעת כריסטינה... קשה מאוד להניח שמדובר בצירוף מקרים בלבד".

כריסטינה פרננדז דה קירשנר. ברחבי המדינה התקיימו תפילות לשלומהצילום: רויטרס

לקראת הניתוח, שנקבע ל-4 בינואר ונעשה בבית החולים אאוסטרל מצפון לבואנוס איירס, הועברו סמכויות השלטון לידיו של סגן הנשיא, אמדו בודו, לתקופה של שלושה שבועות. רבים מתומכיה של הנשיאה השתכנו במאהל ליד בית החולים, שרו שירים והניפו כרזות בנוסח "היי חזקה, כריסטינה". הניתוח להסרת בלוטת התריס ולסילוק הגידול נמשך כשלוש שעות. כשנמסר שהכל עבר בשלום, חגגו ההמונים בהקלה.

שלושה ימים אחר כך יצאה הנשיאה את בית החולים ועברה להתאוששות במעונה הרשמי ברובע אוליבוס. היא פירסמה הודעה נרגשת, שבה הודתה לצוות שניתח אותה, בראשות הפרופסור פדרו סקו. בתחילת השבוע פורסמו תוצאות בדיקת המעבדה, שאליה נשלח הגידול שהוסר. למרבה ההפתעה, התברר שהגידול לא היה סרטני. כריסטינה לא תיאלץ לעבור טיפולים נוספים, ובהם טיפול באמצעות יוד רדיואקטיבי, שכבר נקבע לה, כדי לחסל תאים סרטניים שייתכן שנותרו בגופה. הודעתו של דובר ארמון הנשיאות, אלפרדו סקוצ'ימרו, תחת הכותרת "שינוי בדיאגנוזה", התקבלה בשמחה, אבל מיד אחרי פרסומה התעורר ויכוח סוער.

כלי התקשורת החלו לשאול מה גרם לכך שמדינה שלמה עצרה את נשימתה לקראת הניתוח הקשה הצפוי לנשיאה, עד שהתברר שהאבחנה שגויה. הם דרשו לברר מדוע לא נעשו בדיקות נוספות, כדי לוודא את נכונות האבחנה. בעקבות הלחץ הציבורי והתקשורתי פירסם הצוות הרפואי של ארמון הנשיאות עותק של תוצאות הבדיקות שעברה כריסטינה פרננדס ב-22 בדצמבר. במסמך שפורסם נכתב בפירוש, שלפי הממצאים התגלה גידול סרטני בבלוטת התריס של הנשיאה.

רופאיה של הנשיאה שבו והסבירו לכל מי שהסכים לשמוע שזה מקרה של "חיובי מוטעה" - טעות באבחנה המתרחשת בערך ב-2% מהבדיקות. המסקנה המקצועית היחידה מהאבחון השגוי היתה שהנשיאה זקוקה לניתוח להסרת הגידול. "לרוע המזל, המקרה של הנשיאה כריסטינה נכלל באותם שני אחוזים של טעות סטטיסטית", אמרו הרופאים, לואיס בונומו ומרסלו בז'סטרוס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

גם מזכיר הנשיאות, אוסקר פריז'י, הופיע בתקשורת בניסיון לשים קץ לוויכוח הציבורי. הוא הסביר שהנשיאה הורתה לו "לספר הכל" ולהתייחס להליכים הרפואיים לקראת הניתוח ואחריו "בשקיפות מלאה, מתוך קבלת העובדה שמאחורי הסיפור אין דבר אחר מעבר לכך שמדובר במקרה שנכנס לתחום הטעות הסטטיסטית".

עגמומי יותר מהם היה הפרופסור חורחה קרסקוסה, מנהל המכון הרפואי מאיפו, שהיה אחראי לבדיקת הביופסיה של הנשיאה. "זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה של המעבדות שלנו, שמתקבלת תוצאה מטעה בבדיקה מסוג זה", אמר. הוא לא השיב לשאלות התקשורת, שביקשה לדעת מדוע דווקא במקרה של הנשיאה לא היתה בדיקה חוזרת, שנועדה לאשר או לשלול את תוצאות הבדיקה הראשונה. בדיקה חוזרת מקובלת במקרים רבים אחרים.

הפציינטית מתאוששת מן החוויה המפוקפקת, בין השאר בקריאת מכתבים והודעות תמיכה שנשלחו אליה מארגנטינה ומרחבי תבל. ביניהם היתה איגרת משרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, שפרשנים רבים אינם משייכים אותה למחנה אוהביה של נשיאת ארגנטינה. "אני חשה הקלה רבה בעקבות ההודעה על התוצאות הטובות של הניתוח. אני מאחלת לך התאוששות מהירה", כתבה קלינטון.

כריסטינה פרננדס דה קירשנר, בת 58, תחזור בסוף החודש לתפקידה, מאוששת מן הניתוח ומן הדרמה. את הנעשה אין להשיב. בעקבות הסרת בלוטת התריס - איבר המפריש הורמונים המשפיעים על המטבוליזם (חילוף החומרים) - היא תזדקק לתחליפי הורמונים עד סוף ימיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ