שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

זיכרון סלקטיבי

קרן גרמנית העוסקת בזיכרון היסטורי ביקשה להסתיר את תמיכתה בעמותת "זוכרות"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי בלאו

נראה שהאווירה הציבורית והצעות החוק שנועדו להגביל את המימון מחו"ל של עמותות שמאל וארגוני זכויות אדם מתחילות לשאת פרי. EVZ, קרן פילנתרופית גרמנית התומכת בפעילויות להגברת הזיכרון ההיסטורי והמודעות לפשעי הנאצים, החליטה להפסיק בפתאומיות את תמיכתה בעמותה הישראלית "זוכרות", שמטרתה להגביר בציבור היהודי את המודעות ההיסטורית למקורות הסכסוך עם הפלסטינים. הקרן אף ביקשה מ"זוכרות" כי שמה לא יוזכר כמי שתרמה לעמותה.

עם כל ההבדלים ביניהן, קיים מכנה משותף לקרן הגרמנית ולעמותה הישראלית: שתיהן פועלת בשדה המוקשים של ההיסטוריה. הקרן מקדמת התמודדות עם העבר הנאצי של גרמניה תחת הכותרת "בחינה ביקורתית של ההיסטוריה". על פי אתר האינטרנט שלה, מתוך מחויבות לזכר קורבנות הנאצים מקבלת עליה הקרן אחריות לעודד מחויבות לדמוקרטיה ולזכויות האדם באמצעות לימוד ההיסטוריה. מטרתה של עמותת "זוכרות" היא "להביא את הנכבה הפלסטינית לידיעת הציבור הרחב". בין השאר מספקת "זוכרות" מידע על היישובים הפלסטינים שהוחרבו במלחמת העצמאות.

לפני כשנה נחתם בין "זוכרות" ל-EVZ הסכם, שעל פיו תעביר הקרן 25 אלף יורו (סך התרומות לעמותה ב-2011 היה 1.8 מיליון שקל) לפרויקט חינוכי והכשרת מורים. נקבע כי התרומה תועבר בכמה תשלומים, ושמה של הקרן יאוזכר כשייעשה שימוש בכסף. אלא שביולי 2011 קיבלה ליאת רוזנברג, המנכ"לית הטרייה של "זוכרות", מייל מפתיע מגרמניה. "הם ביקשו שאבוא מיד לפגישה בברלין עם אחד ממנהלי הקרן, בנוגע להמשך התמיכה שלהם ב'זוכרות'", היא מספרת. "הבהרנו שלא נסכים לביטול החוזה ומה שקרה בסוף זה שהם ביקשו שנסיר כל אזכור של EVZ עם 'זוכרות', וגם הכספים הועברו באופן מיידי ולא במנות".

ערכת לימוד על הנכבה של עמותת "זוכרות"צילום: מוטי מילרוד

על הלחץ שבו היתה נתונה EVZ תעיד גם התכתבות פנימית של הקרן מספטמבר השנה: "הקרן מעריכה את הסכמת 'זוכרות' לא לתת פומבי לתמיכה של EVZ", כתבה סוניה במה, מנהלת תוכניות בכירה בקרן. בשיחה עימה אישרה במה כי הקרן קיבלה פניות מישראל שתהו על תמיכתה ב"זוכרות".

גונטר סאתהוף, מנהל-שותף בקרן, מסר בתגובה כי EVZ מעניקה מימון לפרויקטים חינוכיים אך אינה תומכת בארגונים שהם גם פוליטיים. לדבריו, "בשל עמדתה של 'זוכרות' בנוגע לזכות השיבה הקרן אינה יכולה להאריך את החוזה שנחתם איתה".

ארגון אחר שעלול לסבול מהגישה החדשה של EVZ הוא "מהפך-תע'ייר", עמותה לשינוי חברתי של יהודים וערבים אזרחי ישראל, שקיבלה תמיכה מהקרן ב-2011, אך הסכם להמשך התמיכה טרם נחתם. ב"מהפך" עדיין מקווים שהקרן תמשיך לתמוך בפעילותם וביקשו לא להתייחס לעניין. סאתהוף מסר בתגובה שבקשת העמותה לתמיכה טרם הוגשה במלואה והוסיף כי "בשלב זה איננו יכולים לחזות אילו פרויקטים ימומנו בעתיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ