הכתובת היתה על הכביש

התאונה שבה נהרגה לי זיתוני היתה רק האחרונה בשרשרת הסתבכויות עם החוק של קלוד איזק חיאט ואריק רוביק. מעיון בתיקיהם האישיים בצרפת עולה תמונה של עברייני תנועה מועדים. חשיפה ראשונה: העבר הפלילי של החשודים הנמלטים

גד שרביט (פאריס) ותומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גד שרביט (פאריס) ותומר זרחין

אריק רוביק וקלוד איזק חיאט יישמו בדקדקנות את סיסמת השיווק שהצמידה יצרנית המכוניות ב-מ-ו לאחד מדגמיה החדישים, BMW X6 - "מכונית קופה שאינה יודעת גבולות". אבל הכבישים המהירים בגרמניה, שברבים מהם אין הגבלת מהירות, אינם עורקי תחבורה ראשיים במרכז העיר תל אביב.

ביום שני השבוע, בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, אישר קלוד איזק לראשונה מול המצלמות כי הוא האיש שישב מאחורי ההגה של הרכב רב העוצמה ב-16 בספטמבר 2011, ולכן הוא הנושא באחריות העיקרית לתאונה שבה נהרגה לי זיתוני. על רוביק, שישב לידו, תוטל אחריות מופחתת במידה משמעותית, אם השניים יועמדו לדין בצרפת ביום מן הימים.

מן הממצאים הבלעדיים שנחשפו ב"הארץ" על העבר הפלילי של שניהם בצרפת, ובמיוחד על עבירות התעבורה שלהם, עולות כמה שאלות: האם נהרגה זיתוני בתאונת דרכים "רגילה", גם אם הנהג היה תחת השפעת סמים ואלכוהול? או שמא התאונה הקטלנית בפינת הרחובות פנקס-וייצמן בתל אביב היתה תוצאה של התנהלות מחרידה, שיטתית ומתמשכת של עבריין תעבורה סדרתי, שהיה מועד לעבור עבירה קטלנית?

מעיון בתיקים האישיים בצרפת של שני המעורבים, שהגיעו לידי "הארץ", עולה תשובה ברורה. מקור המקורב למשטרת התנועה הצרפתית אמר ש"אם מביטים על עברם הפלילי של השניים, רואים שהם היו מועדים ביום מן הימים לחולל טרגדיה מהסוג הזה. הכתובת היתה על הקיר".

טקס זיכרון לזיתוני והפגנה למען הסגרת החשודים, בתל אביב, בחודש שעבר

זה זמן רב שרוביק ואיזק, בעיקר איזק, הם עברייני תעבורה מועדים. לרוביק, המציג את עצמו כסוחר, יש עבר פלילי של "פושע קטן" (על פי דירוג הפשיעה בצרפת הוא עסק בעבירות קלות יחסית). במארס 2001 הוא נעצר בפאריס בעבירה על חוק הנוגע לחיות מסוכנות. הוא שוחרר כעבור יומיים, אבל בתיק הפלילי שלו נרשם שהעלים רכוש גנוב. הוא שוב נעצר לאחר חודש. העבירה הפעם היתה תקיפה.

ב-2002 הוא נלכד כשרכש סמים לשימוש אישי. לדברי מומחה לפלילים, העוסק בעבריינות קלה עד בינונית, "יש לו פרופיל דומה לזה של עבריינים קטנים משכונות בעייתיות, מסוג הבחורים שנלכדים בעבירות קלות ותמיד מצליחים לצאת מזה".

ב-15 באפריל 2003, כשהיה בן 29, נעצר רוביק על נהיגה בשכרות וסירוב לציית לשוטרים, נחקר ושוחרר. מעצרו הבא היה בנובמבר 2005, ברובע השמיני של פאריס. גם אז נהג בגילופין. הוא ישב בתא מעצר מיוחד, שיושבים בו נהגים שיכורים עד להתפכחות. הוא הועבר לאחר מכן ישירות לדיון לפני שופט.

שלילה

אם ייקבע שאיזק הוא שישב מאחורי ההגה ב-16 בספטמבר, עובדה שכבר הודה בה ושעורך דינו, ז'וזף כהן-סבאן, אישר שהוא מודע אליה, ואם השניים יועמדו לדין בצרפת, לעברו הפלילי עלול להיות משקל רב במשפט.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

כמו רוביק, גם איזק מוכר למשטרה בשל עבירות קלות. כשהיה בן 19 הוא נעצר על גניבה והשחתה של כלי רכב. איזק נעצר שוב ב-1999. הפעם יוחסו לו העלבת שוטר בשעת מילוי תפקידו ונשיאה בלתי חוקית של נשק מדרגה שישית. בצרפת נכללים בקטגוריה הזאת גז מדמיע, סכין או אגרופן מתכת.

אבל איזק קנה את שמו המפוקפק בעיקר כעבריין תעבורה. ב-6 בנובמבר 2004 הוא נעצר ברובע ה-19 בפאריס על נהיגה ללא רישיון ושוחרר. ב-2005 נעצר שוב בפאריס, הפעם על "נהיגה למרות פסילת רישיון הנהיגה".

מה הביא לפסילת רישיונו של איזק? בצרפת, רישיון הנהיגה ניתן לנהג עם מספר מוגבל של נקודות. נהג מאבד נקודות אם, כדברי משרד הפנים, עבר עבירות "המסכנות את חייהם של משתמשי הדרך". הרישיון מתבטל באופן אוטומטי לאחר שהנהג איבד את כל 12 הנקודות שקיבל עם הרישיון.

לי זיתוני

לדוגמה, נהג העובר עבירה בהשפעת שכרות עשוי לאבד עד שש נקודות. בגלל עבירות אלה, בית משפט עשוי לשלוח את הנהג לתקופת מאסר של עד ארבע שנים, ולהטיל עליו קנסות של עד 9,000 יורו. נהיגה במהירות מופרזת עלולה להביא לאובדן של עד שש נקודות, אם הנהג נסע 50 קמ"ש מעל למהירות המותרת.

כלומר, קלוד איזק עבר כמה וכמה עבירות, עד שאיבד את כל הנקודות ורישיונו נפסל. לפי החוק, על אדם שנהג ללא רישיון אפשר להטיל עונש מאסר לתקופה של שנתיים. "באופן תיאורטי, אדם שרישיונו נשלל יושב בשקט ומחכה עד שמגיע זמנו לעבור שוב את מבחן הרישוי. אדם שמתיישב מאחורי ההגה בלא רישיון הוא בלתי אחראי בעליל", אומר מקור מוסמך במשטרת התנועה בצרפת.

האם איזק למד לקח? נראה שלא. ב-11 באפריל 2007, בעודו מחוסר רישיון, נעצר לבדיקה על ידי שוטרי היחידה המיוחדת של משטרת צרפת, המפקחת על הכבישים המהירים במחוז פאריס. הוא שוחרר.

חודשיים אחר כך, ב-11 ביוני, הוא נעצר שנית. הסיבה - נהיגה למרות שלילת רישיונו, לאחר שצבר את "סכום הנקודות הכולל". איזק שוחרר באותו יום, אבל חויב להתייצב לפני שופט.

חלפה שנה וחצי. ב-2 בדצמבר 2008 נעצר איזק לבדיקה בשעה שנהג, אף על פי שלא היה בידיו רישיון תקף. באותו יום הוא הואשם גם "בגניבת זהות אזרחית ואחזקה בלתי חוקית של סמים לשימוש אישי".

ארבע שנים לפחות נהג קלוד איזק ללא רישיון. הוא המשיך בכך אף שהמשטרה עצרה אותו לבדיקה כמה פעמים ולמרות העונשים שהוטלו עליו. רק בסוף החודש שעבר הוא נעצר באזור ניס בדרום צרפת, נוהג שיכור במהירות של 156 קמ"ש. הוא שילם קנס ושוחרר.

בניגוד לדעה הרווחת, "מערכת המשפט בצרפת אינה מהמחמירות פחות בפשעי תעבורה", אומרת שנטל פרישון, מהליגה למלחמה בפשעי תעבורה. "לדאבוננו, תמיד יש אחוז ‘אבוד' של נהגים בלתי אחראים. השניים האלה שייכים כנראה לאחוז הזה".

המכתב שהורי זיתוני שלחו בנובמבר 2011 לקרלה ברוני, אשתו של נשיא צרפת, נגע ללבה של פרישון. "כל משפחות הקורבנות זיהו את עצמן במכתב הזה, שהיה מכובד והגון. אמהות רבות אמרו לי שראו את פני ילדיהן שנהרגו בתאונות דרכים מבעד לפניה של לי", אומרת פרישון. "נהגים חסרי אחריות נוסעים כמו ברברים בכבישי צרפת. הם מתפרעים עוד יותר מחוץ לצרפת, במחשבה שהם חסינים. את שני האנשים האלה יש להעמיד לדין בתנאים מחמירים".

עד היום השיבה מערכת המשפט הצרפתית, כמעט ללא עיכובים מיותרים, לפניותיהם של החוקרים הישראלים המטפלים בפרשה. אבל החוק הצרפתי ברור: קלוד איזק ואריק רוביק לא יוסגרו לעולם לישראל. הם אזרחים צרפתים, וצרפת אינה מסגירה את נתיניה. את התפישה הזאת - מעמודי התווך של החוק הצרפתי - אי אפשר לכופף. שום הפגנה ושום התגייסות ציבורית לא יוכלו לה.

הפעולות שנוקטות רשויות האכיפה בישראל במאמץ לשים יד על דורסיה של זיתוני לוטות בערפל מאז ספטמבר 2011. בית משפט השלום בתל אביב הוציא באותו חודש צו איסור פרסום גורף על פרטי החקירה. הצו מתייחס גם ל"כל פרט הנוגע לאפשרות הגעתם (של רוביק ואיזק) לארץ, מעצרם וחקירתם". על הקשר עם מערכת המשפט ורשויות האכיפה בצרפת ממונה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. אנשי המחלקה מקפידים על טשטוש המידע שבידיהם, כדי למנוע דליפת פרטים לחשודים בדריסתה של זיתוני.

במחלקה הסכימו למסור רק כי אנשיה פועלים בשיתוף פעולה עם הצרפתים, כדי למצות את הדין עם החשודים. לשם כך נשלחו לצרפת בקשות שונות והתקבלו נתונים שונים. אחד הפרקליטים במחלקה ביקר לאחרונה בצרפת ונפגש עם נציגי זרועות האכיפה שם.

בניגוד למידע מוטעה שפורסם בחודשים האחרונים, בין ישראל לצרפת יש הסכם הסגרה. ישראל וצרפת חתומות על אמנת ההסגרה האירופית משנת 1957. אבל החוק הצרפתי, כמקובל במדינות אירופיות רבות אחרות, אינו מאפשר הסגרה של אזרחים. לפיכך, אמנת ההסגרה בין שתי המדינות מחייבת את צרפת להסגיר לישראל כל אדם שאינו אזרח צרפתי. צרפת גם מחויבת להעמיד לדין אזרח צרפתי המבוקש בישראל, בהתאם לעיקרון "או הסגרה או שפיטה".

צרפת מחויבת להסגיר לישראל אזרחים לא צרפתים שנמצאו על אדמתה, שישראל מבקשת להעמיד לדין. ישראל הסגירה לצרפת מבוקשים רבים לאורך השנים. רק בשנה החולפת הוסגרו לצרפת אזרחים צרפתים שהיגרו לישראל לאחר שנמלטו מצרפת, שם התנהלו הליכים פליליים נגדם. אחד מהם היה הגינקולוג פטריק אזולאי, שהורשע בצרפת בביצוע מעשים מגונים בלפחות ארבע מהנשים שבהן טיפל ונמלט לישראל. בשנה שעברה גם הוסגר אזרח צרפתי, ששמו נאסר לפרסום, שנגדו הוגש כתב אישום על ביצוע מעשה סדום בבתו החורגת. עבריינים אחרים שהוסגרו לצרפת הואשמו בעבירות הונאה, אבל גם ברצח.

צרפת הסגירה לבקשת ישראל את יורם גולן, אזרח ישראלי שהואשם ברצח ונמלט לצרפת, ואת כרמל חבה, אזרח ישראלי שישראל ביקשה להעמיד לדין על עבירות סמים.

בשנה שעברה התייחס בית המשפט העליון לטענה שהסכם ההסגרה בין המדינות אינו הדדי, מפני שצרפת אינה מסגירה את אזרחיה ואילו ישראל נעתרת לבקשות הצרפתים להסגיר עבריינים. שופט העליון, סלים ג'ובראן, קבע כי "די בכך שהמדינה המבקשת מעמידה לדין את אזרחיה אשר ביצעו עבירות מחוץ לשטחה חלף הסגרתם בכדי לקיים את דרישת ההדדיות, וזאת מכוח העיקרון ‘או הסגרה או שפיטה'".

במשרד המשפטים סירבו להשיב לשאלה אם למרות יחסי ההסגרה בין המדינות, קיימת אפשרות תיאורטית לפנייה לצרפת בבקשה להסגרה של אזרחיה לישראל. "היננו סבורים כי לא נכון לעסוק בכך כעת, בעוד שההליכים בעניין דורסיה של זיתוני עודם מתנהלים", נמסר מהמשרד.

תסיסה

גם העמדתם לדין של השניים בצרפת אינה עומדת כעת על סדר היום. לדברי עורך הדין המייצג את משפחת זיתוני בצרפת, ויליאם גולדנדל, "כדי שיתקיים משפט בצרפת, מערכת המשפט בישראל צריכה להעביר את התיק למערכת המשפט הצרפתית". כלומר, מערכת המשפט הישראלית נדרשת לוותר על הגשת אישום נגד רוביק ואיזק.

אין היום לצרפת תביעות רשמיות נגד איזק ורוביק, שמתהלכים חופשיים. "הכדור נמצא במגרש של מערכת המשפט הישראלית. ההחלטה בידיה", מסכם רישאר פרסקייה, נשיא ארגון הגג של הארגונים היהודיים בצרפת, הקרי"ף (CRIF).

חוסר הוודאות המשפטית רק מגדיל את המבוכה שמעוררת הפרשה בישראל ובצרפת. בפאריס מתקשים להבין את התסיסה שמעורר הסיפור בישראל. "לא כדאי לשחק באמוציות. זה עלול להוביל לתוצאה הפוכה מהרצוי", אומר פרסקייה. האם יש כאן רמיזה לוויכוח שהתנהל בכנסת בתחילת החודש?

משקיף בקהילה היהודית, המעדיף להישאר בעילום שם, טוען ש"אסור לערבב בין הדברים. יש לנו תחושה שנרקמה קנוניה נגד היהודים הצרפתים. העלייה במחירי הנדל"ן בישראל, שבה מאשימים את היהודים הצרפתים, היא דבר אחד. התאונה הטרגית הזאת היא דבר אחר. פושעים יש בכל קהילה".

משפטנים מזכירים שחוק השבות מאפשר לעבריינים יהודים צרפתים לא מעטים למצוא מקלט בישראל. רק בשבוע שעבר הטיל בית המשפט הפלילי לענייני מס בפאריס עונש כבד על אזרח שהורשע בהעלמת מס: חמש שנות מאסר וקנס שיא של 43 מיליון יורו.

הנאשם נפקד מבית המשפט. כמה שבועות לפני שנגזר דינו הוא טס למקום מבטחים, תל אביב, שבו לדעתו אין סכנה שיסגירו אותו לצרפת. *

היסטוריה של מעצרים

אריק רוביק יליד פאריס, 1974

 • מארס 2001 נעצר בחשד להעלמת רכוש גנוב (שוחרר כעבור יומיים)
 • אפריל 2001 נעצר על תקיפה
 • 2002 נעצר כשקנה סמים לשימוש אישי
 • אפריל 2003 נעצר על נהיגה בשכרות ושוחרר
 • נובמבר 2005 נעצר על נהיגה בשכרות

קלוד איזק-חיאט יליד פאריס, 1979

 • 1990 נעצר על גניבה והשחתה של כלי רכב
 • 1999 נעצר על העלבת שוטר ונשיאת נשק (גז מדמיע, סכינים, אגרופנים) בניגוד לחוק
 • נובמבר 2004 נעצר על נהיגה ללא רישיון
 • 2005 נעצר לאחר שנהג ברכב אף שרישיונו נשלל
 • אפריל 2007 נהג למרות שלילת רישיונו. עוכב לבדיקה משטרתית ושוחרר
 • יוני 2007 נעצר לאחר שנהג למרות שלילת רישיונו. חויב להתייצב לפני שופט
 • דצמבר 2008 נעצר על גניבת זהות אזרחית ואחזקת סמים לשימוש אישי
 • דצמבר 2011 נעצר בניס על נהיגה במהירות מופרזת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ