תושב נחלאות: קחו אותי לפוליגרף

ס', תושב נחלאות, נעצר ושוחרר, אבל השכונה לא סולחת

ניר חסון ויאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון ויאיר אטינגר

לפרשה הזאת יש גם צד שני - התוקפים לכאורה. עשרות תושבים בנחלאות הואשמו על ידי שכניהם במעשי פדופיליה. רובם הגדול אפילו לא נחקר, מכיוון שמלבד שמועות ורכילויות, אין נגדם כל ראיה. בשיחות שלא לציטוט הם מספרים על ילדים שנמלטים מהם בבהלה ושכנים שמפסיקים לענות לברכת שלום.

ס' הוא מבחינת תושבים רבים בנחלאות הרוע בהתגלמותו. התושבים מדברים עליו כעל ה"מוח" - מי שלכאורה עמד בראש רשת שניצלה עשרות ילדים בשכונה במשך שנים. בעוד שרוב המעורבים האחרים בפרשה הם אנשים גבוליים מבחינת היכולת המנטלית והתפקוד היומיומי שלהם, ס', רווק המתגורר בגפו, הוא אינטליגנטי, בעל עסק ועוסק רבות בספורט. כשהפרשה התפוצצה ושמו הוזכר על ידי כמה מהילדים וההורים בחקירות, הוא נעצר. הוא היה עצור עשרה ימים ושוחרר מחוסר ראיות.

מאז הוא במוקד התסיסה השכונתית. הרשתות החברתיות והמיילים מלאים באזהרות מפניו. "ס' נראה מסתובב סביב בית הספר יהודה הלוי", הזהיר מייל קבוצתי באנגלית שנשלח בתחילת החודש, "אם אתה רואה אותו ליד בית ספר או ליד ילדים, אנא תודיע". שוטרים מבקרים בביתו של ס' כמעט על בסיס יומי. "הם באים, מבקשים תעודת זהות, שואלים אם הכל בסדר. אני אומר להם: 'לא, אתם מטרידים אותי'", מספר ס'.

בראיון ראשון איתו הוא מבקש לשכנע שאין שום קשר בינו ובין הטענות שמעלים נגדו שכניו. ס' מסרב לומר את גילו, אך מתעקש לחגוג את יום הולדתו ה-39 לפחות במשך עשרים השנים האחרונות. הוא עלה לארץ מארצות הברית לפני 18 שנים. רוב זמנו מוקדש לתחביב ולמקצוע שלו - פעילות ספורט ייחודית. הוא מאמין גדול ביכולתה של אותה פעילות לגאול את הגוף והנפש. במשך השנים הוא ניסה לשווק את השיטה למערכת החינוך ולצבא כדרך להילחם בהשמנה ולשפר את הכושר. "כל ראש ממשלה במדינה הזאת מכיר אותי, שלחתי לכולם מכתבים, נפגשתי עם אולמרט כשהיה ראש העיר, נפגשתי עם שרי חינוך, נפגשתי עם החברות הכי גדולות במדינה כדי לקדם את התוכנית שלי בבתי ספר". שני קירות בביתו שבנחלאות מכוסים במכתבי הערכה מבתי ספר, פוליטיקאים ומוסדות שבהם עבד.

ס'. זה לשון הרע הכי גרוע שאפשר צילום: אמיל סלמן

גם ביחס לרבגוניות של נחלאות נחשב ס' לנטע זר - רווק, מדבר אנגלית בלבד, עוסק בספורט מעט אזוטרי ומטפח גינה קטנה לזכר משה מונטיפיורי בלב השכונה. ככל הידוע, היו לו יחסים תקינים עם שכניו עד לקיץ האחרון. שבועיים לפני מעצרו, נעצר על ידו אדם חרדי והחל לצלם אותו. "שאלתי אותו למה אתה מצלם", מספר ס'. "חשבתי שזה מוזר. אחרי עשר דקות הוא חזר עם הבת שלו, שאלתי אותו, 'מה הבעיה שלך? מה הולך כאן?' הוא אמר לי שהוא מצלם כי אני מטריד ילדים".

שבועיים מאוחר יותר הוא שמע דפיקה בדלת: "משטרה". "הם עברו בכל הדירה ולקחו דברים. שאלתי אותם מה קרה, לא היה לי שום רעיון במה מדובר". בחקירה, מספר ס', החוקר "שאל אותי כל מיני שאלות כלליות. אחרי החקירה הבלש השני אמר לי שאני נעצר. שאלתי למה? כי אתה פדופיל. כשהוא אמר את זה קרסתי על הרצפה והתחלתי לבכות, התחלתי לצרוח: אני פדופיל? יש לי כמה אהבות גדולות בחיים, אחת מהן היא ילדים, אני מעריץ ילדים, אני אוהב אותם, אני בא ממשפחה לא מתפקדת, אבא הוציא את התסכולים שלו עלי. האנשים האלו שעושים את הדברים האלו, אם אני אתפוס אדם כזה הוא לא יישאר בחיים. מי שנתפס צריך לסרס אותו. אני הייתי הורג אותם. אבל אני לא כאן כדי להגן על עצמי, מעולם לא היה לי קשר עם אף אחד מהילדים. תציע לי לגעת בילד תמורת מיליון דולר, אני אעדיף למות, אין סיכוי אפילו במיליון שנה שאני יכול בכלל לחשוב על דבר כזה.

"אחרי כמה ימים במעצר נשאלתי בבית המשפט אם אני מוכן לעבור פוליגרף, קפצתי, אמרתי להם בבקשה, אני מתחנן שתיקחו אותי לפוליגרף. גם היום אני מסכים להגיע לטלוויזיה ולעבור בדיקת אמת, אני מתחנן שתתנו לי סודיום פנטוטל ('סם אמת'). שאלו אותי אם אני מסכים לתת ד-נ-א, אמרתי: בבקשה קחו, אני מוכן לחזור לכאן כל יום רק שתיקחו ד-נ-א".

את הדברים מספר ס' בהתרגשות רבה, אבל קולו נשבר רק כשהוא מגיע ליום השחרור. "אמרו לי שאני הולך לפוליגרף, ישבתי משבע בבוקר עד אחת בצהריים וחיכיתי, ואז בא עורך דין ואמר לי: אתה משוחרר. שוב אני מתחיל לבכות כמו תינוק. 19 שנים הקדשתי למדינה הזאת. היה לי פתרון להשמנת ילדים, כל מדינה בעולם היתה מקבלת אותי. היתה לי עבודה טובה בשיקגו. זו היתה יכולה להיות המדינה הכי אתלטית, הכי רזה".

נאסר על ס' לשוב לשכונה במשך שבועיים מאז שחרורו, וחברים סידרו לו מקום לינה זמני. מאז חזר לשכונה, הוא מרגיש את המתח סביבו. "היום הלכתי ברחוב אוסישקין וראיתי רב שאני מכיר 17 שנים הולך עם אשתו. אמרתי שלום והוא לא הגיב, במקום זה הוא מצביע עלי ואומר לאשתו: 'את רואה, זה האיש'. אמרתי לו: 'אתה צריך להתבייש, זה לשון הרע הכי גרוע שאפשר, אתה צריך להישרף בגיהנום'. עשר שניות אחר כך הגיע בחור ישיבה ותפס אותי בכתף. הוא ראה שאני נהיה עצבני ועזב אותי. אנשים קוראים לי שמות, העסק שלי קרס. אלו אנשים רשעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ