משק שיתופי

הגולשים באמריקה הצליחו לבלום את החקיקה נגד שיתופי קבצים ברשת. מה המצב בארץ?

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

גל מחאות יעיל, יצירתי ומלא להט של גולשים ותאגידים ובעיקר החשכה של אנציקלופדיה מקוונת אחת הביאו לדחיית חוקי זכויות היוצרים והקניין הרוחני האמריקאים המחמירים SOPA ו-PIPA. אולם גם בלעדיהם, משרד המשפטים וה-FBI הצליחו לשים את ידם על אתר שיתוף הקבצים מגהאפלואוד.קום ולשתק את פעילותו. סגירתו היתה מפלה אישית למורידי קבצים בכל העולם. עבור הישראלים הוא היה מכה כואבת במיוחד: בנובמבר ודצמבר נסגרו או נחסמו אתרי ההורדות המקומיים WNET ,horadot.net ו-idown.

מאז תחילת שנות ה-2000 מנסים ארגוני זכויות היוצרים להילחם בעולם החדש שבו יצירות עוברות בין הצרכנים ללא תיווך של חברות הפצה. אולם סגירה וחסימה של אתרים ישראליים לא התבססה על חוק ספציפי שמאפשר זאת, אלא על צווים שבעלי הזכויות ביקשו מבית המשפט, אשר לא נתקלו בהתנגדות של בעלי האתרים. גם ספקי האינטרנט בחרו להפקיר את הגולשים ולא להתנגד לחסימה, כפי שעשו כשקיבלו הוראה לחסום גישה לאתרי הימורים.

במקביל לאיומים משפטיים ותביעות, ביקשו הארגונים להשפיע גם על החקיקה. ב-2006 ניסתה מרצ להעביר חוק זכויות יוצרים דיגיטלי, שביקש לאסור על העלאה והורדה לרשת של קבצים מוגנים בזכויות יוצרים - כלומר, איסור על שיתוף קבצים כלשהו. בעקבות לחץ ציבורי משכה המפלגה את הצעת החוק.

החשכת וויקיפדיה בשבוע שעברצילום: איי-פי

הארגונים ניסו להכניס סעיפים מחמירים גם לחוק זכויות היוצרים שנחקק ב-2007 ונועד להחליף את החוק מ-1911 שקיבל תוקף בארץ ישראל עם החלת החוק הבריטי (ועבר תיקונים רבים לאורך השנים). למשל, הפדרציה לתקליטים ביקשה לאסור פריצת DRM (הגנות דיגיטליות מפני העתקה). סעיף זה היה מונע מאדם שרכש כחוק תקליטור מוגן לפרוץ אותו כדי להוריד את השירים לנגן המוזיקה שלו, או לצרוב עותק שלו לצורך גיבוי, למקרה שהדיסק המקורי יינזק.

לחוק שנחקק ב-2007 הוכנסו זכות היוצר על העמדת יצירתו לרשות הציבור, שכוללת הפצה או הצגה באינטרנט; העלאת סכום הפיצוי המקסימלי ל-100 אלף שקל; וסעיף מתקדם שמתיר העתקת תוכנות מחשב לצרכים שונים, ובהם גיבוי, תיקון שגיאות, בדיקות אבטחה והתאמת פעילות התוכנה למערכות ותוכנות אחרות.

ב-2006 שלחה NBC יוניברסל מכתב לאוניברסיטת חיפה וטענה שסרט שלה הופץ ברשתות שיתוף קבצים על ידי סטודנט מכתובת IP של האוניברסיטה. האוניברסיטה התבקשה לפעול נגד שיתוף קבצים והודיעה כי הזהירה את הסטודנטים שינותקו מהרשת אם לא יפסיקו. אולם ככל הידוע, עד כה לא נתבעו כאן גולשים על הורדת קבצים פיראטיים. הורדה כזאת אינה בלתי חוקית לכשעצמה, אבל מי שמוריד קובץ בתוכנת שיתוף קבצים נהפך במקביל למקור להורדת הקובץ על ידי משתמשים אחרים. בארצות הברית שולחים בעלי הזכויות מכתבים למשתפי קבצים, מאיימים בתביעה ומסתכמים בסכומים לא מבוטלים של אלפי דולרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ